Olsztyńscy debiutanci w sejmowych ławach

Olsztyńscy debiutanci w sejmowych ławach
Prof. Wojciech Maksymowicz (pierwszy od lewej) to jeden z debiutantów, którzy dostali się do Sejmu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Kto po raz pierwszy zasiądzie w Sejmie z olsztyńskich kandydatów? Okazuje się, że wśród 8 wybranych posłów, aż trzech będzie debiutować na ul. Wiejskiej.

Pierwszym z nich jest prof. Wojciech Maksymowicz, który startował jako „jedynka” z listy Prawa i Sprawiedliwości, chociaż formalnie jest związany z Porozumieniem Jarosława Gowina. Jest słynnym neurochirurgiem, pomysłodawcą olsztyńskiego „budzika” a także współtwórcą akademickiej medycyny. W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. W 2004 roku wstąpił do partii Centrum, a dwa lata później do Platformy Obywatelskiej. Z członkostwa zrezygnował w 2013 roku. Podjął za to współpracę z Jarosławem Gowinem. W poprzednich wyborach parlamentarnych startował jako kandydat na senatora, ale zajął ostatnie, czwarte miejsce. Jak widać w ciągu czterech lat zyskał wielkie poparcie wyborców osiągając najlepszy wynik w okręgu wyborczym nr 35 (31 575 głosów).

Drugi debiutant także startował z listy Prawa i Sprawiedliwości (z ostatniego miejsca) i jest powiązany z Jarosławem Gowinem. To Michał Wypij – od 2018 roku olsztyński radny. Z wykształcenia politolog, zaangażowany w wiele inicjatyw, m.in. Książki dla Kresowiaka czy Uroczystej kolacji wielkanocnej dla Polaków z Białorusi. Już raz startował, bez powodzenia, jako kandydat na posła w 2011 roku z ramienia partii Polska Jest Najważniejsza. W 2015 roku został doradcą Jarosława Gowina w Ministerstwie Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, jest także członkiem Rady Programowej oddziału TVP3 Olsztyn. W 2018 roku został doradcą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Kolejnym nowym posłem (z listy Lewicy) został Marcin Kulasek, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach do Sejmu w okręgu nr 35 uzyskał trzeci wynik: za prof. Wojciechem Maksymowiczem i Januszem Cichoniem z KO. Uzyskał stopień naukowy dr. inż. na Wydziale Nauk o Żywności UWM. Karierę polityczną rozpoczął na początku XXI wieku. W latach 2002-2004 był asystentem wojewody. W 2014 roku został wybrany radnym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Aktywnie działał w licznych stowarzyszeniach, m.in. Ruch Obywatelski Młodzi dla Polski czy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom PATKUB.

Warto także wspomnieć o Monice Falej, która co prawda kandydowała na posłankę z ramienia Lewicy z okręgu nr 34 obejmującego m.in. Elbląg, ale jest dobrze znana w Olsztynie. Jest z wykształcenia prawniczką. Udziela się społecznie. Jest dyrektorką Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, pełni funkcję wiceprzewodniczącej Olsztyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego czy przewodniczącej Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. W wyborach samorządowych była kandydatką na prezydenta Olsztyna, ale nie przeszła do II tury.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz