Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Olsztynianka uważa, że liście grabione są zbyt często. Co na to ZDZiT i spółdzielnie?

Olsztynianka uważa, że liście grabione są zbyt często. Co na to ZDZiT i spółdzielnie?
Olsztynianka uważa, że liście w mieście są zbyt często grabione
Fot. Pixabay

Jedna z naszych czytelniczek zwróciła uwagę na częste grabienie liści w Olsztynie. Podała też przykłady miast, które z tego zrezygnowały. Jak odnieśli się do tego urzędnicy i spółdzielnie?

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Napisała do nas czytelniczka, która zwróciła uwagę na temat grabienia liści w miastach. Jej zdaniem odbywa się to zbyt często kosztem środowiska.

– Czy moglibyście Państwo zainteresować olsztyńskie urzędy lub spółdzielnie odnośnie odstąpienia od grabienia liści jesienią, przynajmniej w miejscach, gdzie nie jest to konieczne? W ostatnich latach w Olsztynie niemal codziennie grabione są pojedyncze liście co wydaje się przesadą. Nie mam na myśli chodników oczywiście, lecz same trawniki, zarówno w parkach jak i wśród bloków. Czy trawniki wymagają aż takiej sterylności? – zapytała czytelniczka.

Przesłała nam także link do artykułu, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”, a traktuje o tym, że miasta coraz częściej przychylają się do apeli ekologów o niegrabienie liści.

O tym, że pozorna estetyka zagrabionych terenów nie jest korzystna dla przyrody, ekolodzy mówią od dawna. Eksperci podkreślają, że pozostawianie liści na ziemi pomaga przetrwać drobnym ssakom, takim jak jeże czy wiewiórki. Pozwalają również zapobiegać nadmiernemu odparowaniu wody. Dodatkowo tworzą ściółkę, stanowią osłonę dla roślin i ostoję dla szeregu organizmów glebowych. Miasto natomiast może zaoszczędzić na pielęgnacji miejskiej zieleni, pomoc środowisku zwraca się zatem w sensie ekonomicznym.

– możemy przeczytać w tekście Aleksandry Beldowicz.

Autorka wyjaśnia, że już kilka lat temu z grabienia liści zrezygnowały Legionowo, Wrocław, Białystok, Szczecin, Kielce czy Rzeszów. Ostatnio także władze Gdańska i Sopotu zrezygnowały z jesiennych porządków w parkach.

Z uwagi na przebywanie owadów, płazów, gadów, niewielkich ptaków i gryzoni nie usuwamy zalegających jesienią liści w kilku miejscach w Sopocie.

– możemy przeczytać na stronie miasta.

Z kolei inny pogląd na tą sprawę mają władze Gdyni czy Poznania.

Jak wygląda sytuacja w Olsztynie? Zwróciliśmy się w tej sprawie do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

– Grabienie liści jesienią na miejskich trawnikach przeprowadzane jest jednokrotnie, w listopadzie. Zatem część liści zostaje na zimę i zostają wygrabione wiosną. Wyjątkiem są skupiny rabat, gdzie liście zawsze zostawiamy na zimę i wygrabiamy dopiero wiosną – powiedział w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT-u.

Zadaliśmy podobne pytanie, dwóm spółdzielniom. Jerzy Okulicz, prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej napisał, że liście na terenie spółdzielni grabione są raz w roku.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”. Prace związane z utrzymaniem porządku na osiedlach zostały powierzone zewnętrznym firmom.

– W zawartych umowa nie została określona „krotność” sprzątania liści. Zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców spadające liście nie powinny zalegać na chodnikach i trawnikach – przyznał Piotr Wałecki, wiceprezes zarządu ds. eksploatacji.

Jak podkreślił Sławomir Machnik, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i remontów, liście są usuwane z terenu poszczególnych osiedli w zależności od potrzeb i intensywności ich opadania.

– Warto zaznaczyć, że zalegające i gnijące liście są mało estetyczne i stanowią dodatkowe zagrożenie poślizgu na nawierzchni chodnika. Ponadto, usuwanie liści w fazie rozkładu wpływa na zwiększenie pracochłonności ich uprzątnięcia, wobec czego powinno być wykonane przed rozpoczęciem okresu zimowego – dodał Machnik.

2147382000

Komentarze (32)

Dodaj swój komentarz

 • Piotr 102 2021-10-16 17:26:32 195.191.*.*
  Mam gazy po fasolce po bretońsku. Pytanie czy powinienem jeść ją dalej. Boję się o dziurę ozonowo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Lewicowiec 2021-10-16 12:05:14 37.30.*.*
  Grabić czy nie grabić? Z tym pytaniem nie mają żadnego problemu ministrowie i ich pociotki z PIS.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Piesi z Zatorza 2021-10-15 17:52:34 5.184.*.*
  Wprowadzić sezon na rowery i pozostałe jednoślady. Dosyć tego rowerowego terroryzmu . Przyjeżdżacie z podolsztynskich wioch, parkujecie gdzie popadnie , a potem rozjeżdżacie wszystko co się da.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Eea 2021-10-15 17:32:54 31.60.*.*
  To prawda bez przerwy używa pan dmuchawy i lata z nia jak obłąkany przy ul. Orlowicza 19 w Olsztynie. Huk od samego rana Gfzie miotły się podziały. Nalezy chronić środowisko a nie kurzyć i stwarzać pkropny halas. Dotyczy to administratora i wspólnoty mieszkaniowej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
 • Eea 2021-10-15 17:32:54 31.60.*.*
  To prawda bez przerwy używa pan dmuchawy i lata z nia jak obłąkany przy ul. Orlowicza 19 w Olsztynie. Huk od samego rana Gfzie miotły się podziały. Nalezy chronić środowisko a nie kurzyć i stwarzać pkropny halas. Dotyczy to administratora i wspólnoty mieszkaniowej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Cupiql 2021-10-15 13:56:31 5.184.*.*
  To poważny Olsztynianka ma problem. Niech się zajmie czymś poważniejszym na tej emeryturze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 11
 • Ekolozka z Myszynca 2021-10-15 13:20:13 148.252.*.*
  Dmuchawy za glosno halasuja a owady za cicho brzecza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • "Zielony" olsztyn 2021-10-15 12:40:09 81.190.*.*
  Jak oni non stop biegają z dmuchawami i przerzucają liście z prawej strony na lewą... moze i trawa bez liści natomiast chodniki pokryte w całości... a i trzeba wspomnieć, że dmuchawy są nieekologiczne w stosunku do tego jak bardzo "zielony" chce być Olsztyn.... no i ten hałas i smród spalin... cudnie....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 1
 • Marek 2021-10-15 11:36:03 31.0.*.*
  Na wiochach to zawsze problemy by nie grabili było by żle grabią żle . Tak to jest jak ktoś innych nie ma problemów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • 100%olsztyniak 2021-10-15 11:10:15 85.255.*.*
  Mam wrazenie ze polskie spoleczenstwo debileje coraz bardziej.Ludzie widac nie maja wiekszych zmartwien.Niech jeszcze sprawdza pod jakim katem grabiacy trzyma grabie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 13
2147382000
2147382000