Nowi lokatorzy wprowadzili się do ''samotniaka''. Czy odmienią to owiane złą sławą miejsce? [ZDJĘCIA]

Nowi lokatorzy wprowadzili się do ''samotniaka''. Czy odmienią to owiane złą sławą miejsce? [ZDJĘCIA]
Prezydent Piotr Grzymowicz spotkał się z osobami, które zamieszkają w wyremontowanym ''samotniaku''
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę (3 lutego) prezydent Piotr Grzymowicz przekazał pierwszym lokatorom skierowania na najem mieszkań w tzw. „samotniaku” przy al. Niepodległości. W budynku przez lata mieszkali ludzie będący postrachem okolicy, jednak po niedawno zakończonym generalnym remoncie zamieszkać tu mają inni lokatorzy.

Blok wybudowany w 1965 roku przy al. Niepodległości ma mroczną historię. Jego mury były milczącym świadkiem wielu ludzkich tragedii. To tutaj w ostatnich latach, gdy pełnił rolę bloku socjalnego, dochodziło do wielu pożarów, pobić. Zdarzały się także morderstwa. Budynek był bardzo zdewastowany, dlatego też miasto postanowiło go wyremontować. Lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali socjalnych, a w lutym 2019 roku prezydent Piotr Grzymowicz podpisał umowę z wykonawcą na modernizację budynku. Teraz do „samotniaka” mają wprowadzić się nowe, niestwarzające problemów osoby.

Wartość prac to ok. 11,78 mln zł, z czego ok. 5,3 mln zł to wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wykonawca, mimo że miał 24 miesiące na wykonanie prac, wyrobił się szybciej.

Liczba lokali została zmniejszona ze 196 do 84 (16 z nich przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych). Obecne mieszkania mają powierzchnię od ok. 30 mkw. do 70 mkw. 22 z nich jest jednopokojowych, 57 – 2-pokojowych, a 5 – 3-pokojowych. Każde mieszkanie posiada własną toaletę i aneks kuchenny.

Wszystkie lokale zostały przystosowane do potrzeb użytkowników, naszych mieszkańców. Każdy lokal jest samodzielny – posiada kuchnię i łazienkę. Wcześniej tego nie było. Wykończenie jest bardzo profesjonalnie wykonane. Budynek został docieplony i wyposażony w instalację przeciwpożarową – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Oprócz tego w zakres prac wszedł remont, przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku. Wykonawca wymienił całkowicie stolarkę okienną i drzwiową, wykonał termomodernizację, wymienił instalacje wewnętrzne oraz niezbędne instalacje zewnętrzne. Budynek został wyposażony w windy. Ponadto wzmocniono górny mur oporowy przy obiekcie, wybudowano śmietnik, wymieniono nawierzchnię drogową i chodnikową.

Obecnie w zasobach mieszkaniowych miasta są 4096 lokale mieszkalne, z czego 325 przeznaczono na najem socjalny. Z zasobów korzystają 8293 osoby.

Na lokale mieszkaniowe obecnie oczekują: 103 gospodarstwa domowe (na lokal komunalny), 13 gospodarstw oczekujących na najem socjalny z niedostatku, 569 rodzin objętych wyrokami eksmisyjnymi, 19 gospodarstw chcących zamienić lokal z przyczyn zdrowotnych.

Lokale usytuowane w budynku przy al. Niepodległości 52/58 pozwolą na wywiązanie się z dużej części zobowiązań wymienionych wyżej. Tamtejsze lokale przeznaczone zostały na najem socjalny (umowy zawarte na czas oznaczony) i komunalny (na czas nieoznaczony) – dodał prezydent Grzymowicz.

Nowi lokatorzy są zadowoleni z lokali.

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy nawet w niewielkim stopniu przyczynili się do sukcesu – podziękowała prezydentowi jedna z młodych kobiet, nowych lokatorek „samotniaka”.

Kobieta jest osobą niepełnosprawną. Jeździ na wózku. Powiedziała, że mieszkanie jej się bardzo podoba, jednakże trzeba będzie obniżyć zlew, bo jest zbyt wysoko dla niej.

To jednak nie wszystko. Osoby niepełnosprawne, zwłaszcza na wózkach, aby wyjechać na al. Niepodległości, będą musiały nadrabiać drogi i jeździć na około (przez ul. Grabowskiego i Kasprzaka), ponieważ wykonawca nie wykonał dla nich podjazdu na skarpie.

Czytaj więcej:

Kolejny pożar w ''samotniaku''

''Olsztyński dom zły'', czyli sprawa samotniaka w TVN [ZDJĘCIA]

Martwy mężczyzna znaleziony w ''samotniaku''. Leżał w mieszkaniu od tygodnia?

Olsztyński ''dom zły'' do remontu

Olsztyński ''dom zły'' gotowy do remontu. Umowa podpisana

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz

 • sanczo1973@wp.pl 2021-08-20 01:29:07 79.191.*.*
  Jestem osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności po wypadku samochodowym już 10 lat mieszkam w małym dwu pokojowym mieszkaniu (35 metrów kwadratowych) z chorą mamą i z siostrą jest nam bardzo ciasno i stosunki z siostrą i mamą wobec mnie są nie najlepsze bo one chcą żebym się gdzieś wyprowadził bo jest dla nich mało miejsca i obydwie chcą mieszkać we własnym pokoju, ja doskonale je rozumiem i zgadzam się z ich opinią ale nie wiem co mam zrobić żeby ubiegać się o jakieś malutkie socjalne mieszkanko ,żeby chociaż mieć jakiś dach nad głową. Jestem abstynentem i jeżdżę na wózku inwalidzkim i bardzo proszę żeby ktoś powiedział mi co mam zrobić żeby ubiegać sią o takie mieszkanie socjalne bo na komunalne z większym czynszem po prostu mnie nie stać bo mam małą rentę socjalną i już teraz mieszkając z siostrą i mamą ledwo wiążę koniec z końcem( opłaty podzielone mamy na trzy osoby i na same leki wydaję ponad trzysta złotych nie mówiąc o przedmiotach codziennego użytku oraz proszków do prania płynów do czyszczenia naczyń i domu, chemii i ubrań nie mówiąc o żywności której często se odmawiam z braku pieniędzy ) bardzo proszę o podpowiedz co mam zrobić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • A ja dostałam 2021-02-24 06:22:18 88.156.*.*
  Ale was zawiść zżera. Dla was wszyscy są patolami. Niema ludzi potrzebujących. Wstydźcie się bo właśnie styl waszych wypowiedzi to patolstwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Dziwisz się 2021-02-04 07:20:42 88.199.*.*
  12 mln, tyle kosztują polskich podatników "zabawy" meneli, nierobów i patologii. A, to tylko w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 8
 • menel 2021-02-03 22:53:20 95.160.*.*
  Nowiutka miedź w tynku, ale bedziem mieli zarobek na złom a później na wina! Bedziem mieli meline.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9
 • Anna Gunia 2021-02-03 21:03:02 94.254.*.*
  Oczywiście że niema co żałować ludziom pokrzywdzonym przez los tylko czy na pewno tacy ludzie otrzymają bo już był przez miasto remontowane budynek przy ul kołobrzeskiej miasto to drogo kosztowało. Mieszkania piękne ale teraz proszę zobaczyć co tam się dzieje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • Pan Jan 2021-02-03 20:21:14 5.173.*.*
  Nie ma co żałować ludziom poszkodowanym przez los tych mieszkań , mam nadzieję , że będą tam częste kontrole i że część lokali nie pójdzie po znajomości jak to bywało z komunalnymi czy tbs
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • Żul fan Grzymowicza 2021-02-03 19:53:11 95.160.*.*
  No ku***a odnowili mnie meline, bedem mógl tam szczać gdzie popadnie, spraszać kolegów meliniarzy, zrobim tam burdel jakiego nie było.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 14
 • Mazurka 2021-02-03 18:31:11 37.30.*.*
  Gdyby to byli naprawdę biedni to i owszem, ale wiem , że na liście są ,,samotne mamusie,, , a tatuś ma dom. Niezrozumiały dla mnie fakt , ze jednym się daje , a inni muszą ciężko pracować na swój kąt. Jestem tylko i wyłącznie za mieszkaniami socjalnymi , bez wygod by zmusić do myślenia .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Strajk kobiet 2021-02-03 16:21:38 5.173.*.*
  Gdyby aborcja była dozwolona to by nie trzeba ich teraz utrzymywać, a mieszkania przeznaczyć dla dyskryminowanej społeczności LGBT !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 28
 • aza 2021-02-03 15:30:51 83.5.*.*
  Miejskie mieszkania powinny być pod kontrolą. To co działo się w samotniaku to ludzkie pojęcie przechodzi. Tak miasto dbało . Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0
2147382000