Dziś jest: 21.04.2024
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2023-02-02 13:28

Monika Smolik

Nowe doniesienia w sprawie ZK w Barczewie. Bezpieczeństwo jednego z kontrolujących miało być zagrożone

Nowe doniesienia w sprawie ZK w Barczewie. Bezpieczeństwo jednego z kontrolujących miało być zagrożone
Więzienie w Barczewie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W czwartek (2 lutego) Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał najnowsze informacje na temat działań strażników Zakładu Karnego w Barczewie. Wynika z nich, że strażnicy placówki mogli doprowadzić do sytuacji, w której bezpieczeństwo jednego z kontrolujących było zagrożone.

reklama

W czwartek przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przekazali kolejne informacje na temat funkcjonowania Zakładu Karnego w Barczewie. Podczas rozmów indywidualnych pracownika Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) z więźniami doszło do sytuacji, w której jego bezpieczeństwo mogło być zagrożone, a dobre imię i dotychczasowa nieposzlakowana opinia zostały wystawione na szwank. Do sytuacji miało dojść w trakcie kontroli placówki, którą przeprowadzono w dniach 17-20 października 2022 r.

Kontrolujący z KMPT, chcąc opuścić pomieszczenie monitorowane w oddziale dla tzw. osadzonych niebezpiecznych, w którym przeprowadzał rozmowy z więźniami, przez ponad 15 minut bezskutecznie oczekiwał na reakcję funkcjonariuszy.

Pracownik KMPT sygnalizował konieczność opuszczenia pomieszczenia nie tylko za pomocą instalacji przyzywowej, lecz także wykonując wymowne gesty w kierunku kamery je monitorującej. Funkcjonariusze otworzyli pomieszczenie dopiero po 15 minutach od pierwszego użycia instalacji przyzywowej. Znajduje to potwierdzenie w zapisach z monitoringu pomieszczenia.

W rezultacie takiego zachowania funkcjonariuszy pracownik KMPT został zmuszony do oddania moczu w pomieszczeniu, w którym przebywał. Łączny czas, który spędził w tym pomieszczeniu, prowadząc rozmowy z więźniami, wyniósł ok. 100 minut.

- czytamy w komunikacie.

Ten sam pracownik dzień przed incydentem miał uzyskać od jednego z więźniów informację o stosowaniu przez strażników więziennych tortur, m.in. podtapiania. W związku z tym kontrolujący przejrzał nagrania monitoringu. Zebrane dowody wskazywały na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i 7 listopada 2022 r. zostało złożone zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu stosowania tortur przez funkcjonariuszy SW z Barczewa.

Strażnicy z działu ochrony mieli uzyskać także informację, że kontrolujący z KMPT posiadał dokładne informacje dotyczące stosowanych w zakładzie tortur, a ich wizyta miała na celu zebranie dowodów.

Można przypuszczać, że długotrwały brak reakcji funkcjonariuszy Służby Więziennej miał na celu podać w wątpliwość zasadność ustaleń poczynionych w sprawie więźnia, poprzez próbę przypisania pracownikowi KMPT odpowiedzialności za wspomniane zdarzenie i zdyskredytowania go.

Przemawia za tym też fakt, że w sprawie tego incydentu SW złożyła zawiadomienie do prokuratury, żądając wszczęcia postępowania karnego wobec pracownika KMPT. Co więcej, ta decyzja została podjęta już po skierowaniu przez Biuro RPO zawiadomienia w sprawie więźnia.

- informują przedstawiciele RPO.

Według nich, chronologia działań strażników więziennych świadczy o tym, że brak reakcji na wezwania kontrolującego było reakcją na złożenie przez RPO zawiadomienia do prokuratury.

Zdaniem RPO funkcjonariusze SW, nie reagując na wezwania pracownika KMPT, nie tylko spowodowali ewidentne zagrożenie jego bezpieczeństwa, ale też go poniżyli. Europejski Trybunał Praw Człowieka za poniżające traktowanie uznaje takie, które ma na celu wywołanie u poddanej mu osoby uczucia strachu, udręczenia i niższości, a w efekcie doprowadzenie do jej upokorzenia.

W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek zwrócił się do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o zbadanie tej sprawy.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa Marcina Wiącka w tej sprawie. Na początek rzecznik krótko omówił raport, z którego wynika, że w ZK w Barczewie mogło dojść do torturowania osadzonych. Przedstawiciele KMPT ustalili, że z dużym prawdopodobieństwem niektórzy strażnicy zastraszają więźniów, stosują represje, przemoc fizyczną i słowną. Osadzeni mają być wyciągani z celi, doprowadzani do pomieszczeń niemonitorowanych, gdzie następnie mają być bici, obrażani, zastraszani, podduszani, a nawet podtapiani (tzw. waterboarding). Informowaliśmy o tym w artykule: Podduszanie, podtapianie i pobicia. W Zakładzie Karnym w Barczewie mogło dochodzić do torturowania więźniów.

Następnie Wiącek odniósł się do sprawy zachowania strażników, którzy nie otworzyli na czas celi, mimo że kontrolujący wskazywał taką potrzebę. Według RPO, doszło nie tylko do poniżenia pracownika, ale także do stworzenia sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

- W tej chwili sprawa jest wyjaśniana przez służbę więzienną. Liczę na właściwą współpracę w tym zakresie. Sprawa jest także przedmiotem postępowania w prokuraturze. Chciałbym podkreślić, że ani RPO, ani KMPT nie jest organem posiadającym kompetencje do prowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych – wyjaśnił Marcin Wiącek.

Następnie głos zabrał zastępca RPO, Wojciech Brzozowski, który zaznaczył, że sprawa nie może być wyjaśniana wyłącznie przez nich, ale także przez prokuraturę i niezależny sąd.

- Nie chodzi tylko o słowo przeciwko słowu, ale są silne poszlaki w postaci zapisu monitoringu. Po drugie, chodzi o ustalenia osób, które nie są łatwowiernymi wizytatorami, tylko mają przeszkolenie fachowe, a po trzecie, mamy głębokie przekonanie, że w tej sprawie będzie ciąg dalszy. Od czasu publikacji raportu zaczęły do biura napływać także inne sygnały od osób, które chcą się z nami podzielić swoimi złymi doświadczeniami związanymi z pobytem w tej konkretnej placówce – wytłumaczył Brzozowski.

Na zakończenie Marcin Wiącek dodał, że zgłoszenia na temat działalności placówki napływają z całej Polski, ale postępowanie dotyczy wyłącznie barczewskiej jednostki.

W ZK w Barczewie jest 746 miejsc dla osadzonych. W momencie kontroli w placówce przebywało 708 więźniów. Jest to jednostka przeznaczona dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz recydywistów penitencjarnych.

Komentarze (30)

Dodaj swój komentarz

 • Jsksnsn 2023-02-03 13:51:48 83.24.*.*
  Czym różni się klawisz który znęca się nad osadzonym od tego osadzonego? Niczym. Ewentualnie tym że więzień został skazany za wyrządzone krzywdy i ponosi karę, a klawisz będzie dalej robił to dalej, bo jest ponad prawem. Nie ma podwójnych standardów, ktoś kto krzywdzi dla zabawy czy jest klawiszem czy więźniem, to jest zwykłą k.... :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • Łajza 2023-02-03 13:44:27 5.184.*.*
  Tak trzymać klawisze a bandziorów i ich rodziny powinni obciążać kosztami pobytu a nie siedzą i pierdzą w stołki za free .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
 • Donald Kaczyński 2023-02-03 12:33:41 31.61.*.*
  Co się dzieje ? ! Bandziory ,mordercy,gwałciciele skarżą się na złe traktowanie . Ci którzy zadawali innym cierpienie , czasami nawet śmierć oczekują dobrego traktowania ??? Więzienie powinno być karą , a nie sanatorium . Do mediów trafiły informacje o przemocy wobec biednych żuczków , lecz nie wiemy jak było w rzeczywistości . Być może funkcjonariusze bronili się przed atakiem osadzonych .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • Adi. 2023-02-03 11:02:41 46.114.*.*
  Trzeba ich co dzień na ścieżkę zdrowia .Szkoda że ta stara garda już nie pracuje .Pozdrawiam A.G.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 9
 • Rss 2023-02-03 10:28:39 79.184.*.*
  Ale burdel. Stanowiska powinny lecieć z dyscyplinarkami i zarzutami prokuratora.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
 • Państwo z kartonu 2023-02-03 08:03:07 46.205.*.*
  Straszne. To jest właśnie Polska. Gdzie w zakładzie karnym zamiast cię resocjalizowac to będą cię torturować :/ a później się dziwią, że jest wysoki poziom recydywy i z zakładów ludzie wychodzą gorsi niż do nich trafiali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7
 • barczewiak 2023-02-02 22:21:26 79.191.*.*
  Ten cały kontrolujący skąd ma wiedzę, że te 15 min. było celowe? Czy w tym czasie nie mieli innych zadań? Ten cały kontrolujący jakie ma doświadczenie by móc oceniać taką pracę? przesada jakiegoś lewaka...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 17
 • observer 2023-02-02 21:00:14 88.156.*.*
  I bardzo dobrze. Działania f-szy SW oceniam na WIELKI PLUS :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 10
 • Jaki elektorat taka koalicja 2023-02-02 20:41:10 5.173.*.*
  99% skazanych, głosuje na koalicję obywatelską i lewicę. I takie są fakty i temu nie zaprzeczycie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8
 • Stop ham 2023-02-02 20:40:18 5.173.*.*
  Tam pracują sami zwyrodnialcy i faszyści , niczym się nie różnią od bandytów Kaczyńskiego w mundurach polucji. Naczelnik wraz z przestępcami z SW powini zostać zwolnieni dyscyplinarnie a prokurator zastosować sankcje w postaci tymczasowego aresztu . Mogę się założyć że większość z nich to cepy od pługa , wiejskie głupki . No ale to Polska PiS PZPR 🤮 a więc będą gmatwać i zamiatać pod dywan . Naogladali się filmów amerykańskich ćwoki ze wsi i teraz robią to co robią. Mam nadzieję że co niektórzy że skazanych odnajdą ich po wyroku . Jeszcze do niedawna żerli kartofle z parnika a teraz "funkcjonariusze"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 11
 • sensacja emepczy 2023-02-02 19:33:42 93.105.*.*
  Nowe doniesienia ws. podwyżek cen ciepła w olsztynie o 50%.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Fuzja 2023-02-02 19:12:13 31.60.*.*
  Zwyrole nie ludzie, wcale się nie dziwię, że tak dużo funkcjonariuszy więziennych trafia na zwolnienia i kozetki psychologów i psychiatrów . Patrząc co ich zwyrodniali kumple po fachu robią z osadzonymi . Patrz przykład Kolędy Tomasza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • GAD 2023-02-02 17:23:39 77.111.*.*
  Willa+ dla każdego pisowca na ul. Klasztornej w Barczewie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 2
 • GAD 2023-02-02 17:00:36 77.111.*.*
  Je.ać, karać, nie wyróżniać... Wyróżniać jeb..iem!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • .R.O. 2023-02-02 15:22:37 5.184.*.*
  Z tego co tu czytam to mi wygląda na więzienie profesjonalnie przygotowane na przyjęcie opozycjonistów. Wzorcem z Rosji i Białorusi. Ale jaki minister, takie wzorce...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • Gites majonez 2023-02-02 15:20:20 31.0.*.*
  Klawisze dygają i kombinują , ach te resortowe cwaniaczki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • BityChuj 2023-02-02 14:16:58 195.191.*.*
  Złymi doświadczeniami z pobytu (osadzeni). Kurka dobre sobie. Kto nie był na wycieczce podczas studiów i nie widział jakie dogodności przysługują złodziejom, niech zamknie japę!!! Tam się odbywa karę za popełnione przestępstwa, a nie leży na długich wakacjach i oczekuje, że wszystko im wolno. Czasem zdarzają się sytuacje, gdzie nie ma możliwości innej niż użycie siły fizycznej. To nie film, to życie, o które trzeba tam dbać !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 7
 • pop 2023-02-02 14:07:43 195.136.*.*
  wart pac pałaca a pałac paca ... garusy jak i klawisze równo mają za uszami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • Janusz Pisiewicz 2023-02-02 13:49:43 213.184.*.*
  Tylu zasłużonym Januszom rekomendowałem sanatorium w Barczewie, ale tym razem raczej polecę Białołękę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Poslaniec Warminski 2023-02-02 13:36:58 148.252.*.*
  PO musi dbac o swoich wyborcow
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 9

www.autoczescionline24.pl