Niepełnosprawna para z Jarot do internautów: ''Prosimy, nie hejtujcie nas! Chcemy tylko normalnie żyć''

Niepełnosprawna para z Jarot do internautów: ''Prosimy, nie hejtujcie nas! Chcemy tylko normalnie żyć''
W poniedziałek pod siedzibą SM Jaroty odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli pani Paulina, pan Kamil i Łukasz Michnik. Niepełnosprawne małżeństwo może zostać wyeksmitowane przez władze spółdzielni
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Niepełnosprawne małżeństwo może zostać eksmitowane przez prezesa SM Jaroty. Nie chce do tego dopuścić działacz Lewicy Łukasz Michnik, który zebrał ponad 500 podpisów od mieszkańców spółdzielni, aby niewidoma pani Paulina i będący na rencie pan Kamil mogli pozostać w mieszkaniu.

W poniedziałek w południe pod siedzibą SM Jaroty na Nagórkach odbyła się konferencja prasowa w obronie pani Pauliny i pana Kamila – niepełnosprawnego małżeństwa, które może zostać eksmitowane przez władze spółdzielni.

Do mieszkania na ul. Leyka wprowadzili się ponad pół roku temu, gdy chorująca na raka ciocia pana Kamila nie radziła sobie już z chorobą. Wprowadzili się, żeby pomóc jej w codziennym funkcjonowaniu. Karmili ją, przewijali, kupili łóżko szpitalne. Wszystko, by ostatnie chwile mogła dożyć z godnością – powiedział Łukasz Michnik, który zorganizował konferencję.

Dodał, że gdy pani Paulina i pan Kamil wprowadzili się do mieszkania cioci, zameldowali się, zgłosili to spółdzielni, która odpowiednio podwyższyła opłaty.

W rozmowach między stronami dochodziło do ustaleń, w których SM Jaroty deklarowała, że para będzie mogła pozostać w mieszkaniu po śmierci cioci. Niestety, gdy tak się stało, okazało się, że prezes spółdzielni ma inne plany dotyczące mieszkania. Wystosował pismo do pary, w którym zawarł, że para ma miesiąc na opuszczenie lokalu. Pozostał niewzruszony na to, że para nie ma się gdzie udać. Nie przejął się też tym, że leczenie cioci, przystosowanie mieszkania do jej chory, w tym zakup sprzętu medycznego kosztowały krocie – wyjaśnił Michnik.

Działacz Lewicy powiedział, że prezes wysyłał do małżeństwa kolejne ponaglenia, aby jak najszybciej odzyskać lokal. Zwrócił uwagę, że wg regulaminu spółdzielni, osoby bliskie, które mieszkają z najemcą lokalu, wchodzą w stosunek najmu.

Każdy powinien przestrzegać prawa. Szczególnie, gdy prawo się samemu stanowi. Zapis regulaminu spółdzielni stanowi jasno, że osoby bliskie, mieszkające z najemcą do chwili śmierci, wchodzą w stosunek najmu lokalu. Upominaliśmy się o ten zapis. Pisaliśmy o tej podstawie prawnej. Z jakim rezultatem? Wymijające odpowiedzi, żadnych konkretów. Co zatem państwo dostawali w odpowiedziach? Domniemywania, że ich motywem wprowadzenia się nie była chęć pomocy chorej cioci, tylko kalkulacja na jej szybką śmierć i przejęcie nieruchomości. Były spekulacje co do motywu zawarcia związku małżeńskiego. To jest skandaliczne – dodał Michnik.

Małżeństwo wierzy jednak w przejaw dobrej woli prezesa. Za pomocą obywatelskiej petycji, którą podpisało ponad 500 mieszkańców SM Jaroty, chcą starać się o zmianę umowy ze spółdzielnią.

Michnik chciał zostawić petycję w sekretariacie, jednak nie został wpuszczony do środka. Musiał zatem wrzucić ją do skrzynki podawczej.

Głos zabrała również pani Paulina, która zwróciła się do prezesa SM Jaroty, Romana Przedwojskiego.

Jest mi bardzo przykro, jak pan nas traktuje. Wiedział pan od samego początku, w jakiej sytuacji znajdowała się ciocia, że była osobą niepełnosprawną, wymagała opieki 24-godzinnej. Nie podoba mi się też to, jak pan wysyła do nas pisma, pomawiając nas w nich. Nie mogliśmy się też z panem spotkać. Chciałabym, aby pan się zgodził, żebyśmy zamieszkali w tym mieszkaniu. Jest nam trudno. Jesteśmy osobami uczciwymi. Płacimy nawet z miesięcznym wyprzedzeniem – powiedziała pani Paulina.

Kobieta apel skierowała także do internautów, ponieważ para jest pomawiana w Internecie za to, że mają nie płacić na czas.

Jesteśmy mocno hejtowani. Chciałabym, żeby ludzie zaprzestali. My opłacamy wszystko w terminie. Chcemy tylko normalnie żyć – dodała pani Paulina.

Łukasz Michnik powiedział, że teraz inicjatywa jest po stronie spółdzielni, a niepełnosprawne małżeństwo poczeka na ruch prezesa. Władze spółdzielni mają 30 dni na rozpatrzenie petycji.

 

Galeria

Komentarze (36)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyniaków. 2021-01-21 15:10:50 88.156.*.*
  Trzeba przyjżeć się dokładnie prezesowi.Może obrończyni uciśnionych Lidia Staroń coś pomorze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • lubi 2021-01-20 10:05:14 31.0.*.*
  Nikomu nie polecam wynająć mieszkania osobie niepełnosprawnej bo takiej ciężko się pozbyć doszło do tego że znajomi kupili mieszkanie od takiej osoby tylko że on się nie wyprowadził bo stwierdził że nie ma dokąd po paru latach ciągania się po sądach, opłacaniu prawników dał sobie facet na spokój i sprzedał to mieszkanie za połowę ceny za którą kupił a ten dziki lokator dalej sobie mieszkał nie płacąc za nic, żal mi tych ludzi ale to wina polityków i wymiaru sprawiedliwości który pozwala zgodnie z prawem okradać właścicieli z ich pieniędzy doszło do tego że nawet jak taki lokator nie płaci za prąd musisz za niego płacić bo inaczej będziesz miał wyrok, jak taki lokkator zdemoluje mienie wspólnoty odpowiada właściciel mieszkania ale nie ma nawet prawa zwrócić uwagi takiemu najemcy bo będzie oskarżony o zakłocanie miru domowego i co najważniejsze najniższa krajowa jest wolna od zajęć komorniczych czyli nigdy nie odzyskasz swoich pieniędzy -wiem że nie wszyscy są święci tak wynajmujący jaki i najemcy ale w tej sprawie właśnie lewica wprowadziła prawo dżungli a tak PO jak i PIS siedzą cicho w tej sprawie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • Nvg 2021-01-19 16:38:22 83.6.*.*
  Trzeba bardziej prześwietlić tego pana juz tu widac ze hatekomuś obiecal za lapowke i za wszelką cenę chce ich sie pozbyc Stary komuch oewnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Lendo 2021-01-19 12:15:56 188.47.*.*
  Miałam "przyjemność" słuchać zapewnień pana Przedwojskiego, że sprzedadzą mi miejsce pod sklep. Jak go postawiłam, powiedział, że nie pozbędzie się kury, która znosi złote jaja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 12
 • Apel 2021-01-19 11:41:12 5.184.*.*
  Ten prezes jest bez serca. Powinien już opuścić to stanowisko. Sami starzy ludzie tam siedzą i zabierają pracę dla młodych. Tylko chlapią te pieniądze i podwyżki za podwyżkami. Ludziom pomagać nie chcą. Złodzieje!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 13
 • TeS 2021-01-19 09:57:04 188.146.*.*
  Życzę prezesowi,aby zrozumiał co to znaczy być niepełnosprawny A jeszcze do tego z minimalnym dochodem.A spółdzielnia jest złodziejska, tylko podwyżki i nieprawidłowości z ich strony. Np. przetrzymywania nadpłat z rozliczeń ,tegoroczne rozliczenie Co dopisane stany zużycia. I wiele innych nieprawidłowości .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 15
 • gregs 2021-01-19 09:52:24 95.160.*.*
  Te wszystkie spółdzielnie powinny być zdelegalizowane, to wyglęgarnia przekrętów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 12
 • isk 2021-01-19 09:09:43 88.156.*.*
  Spółdzielnia Jaroty to tylko lubi podwyższać czynsz- to wychodzi im najlepiej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 13
 • asd 2021-01-19 08:57:11 188.146.*.*
  Prezes Spółdzielni nie jest właścicielem tego mieszkania i nie może go "z dobrego serca" oddać tylko dlatego, że ktoś jest w trudnej sytuacji. Gdyby to uczynił, działałby na szkodę Spółdzielni i naruszyłby nie tylko statut ale i prawo. Poza tym ci Państwo wprowadzili się do mieszkania pół roku temu, gdyż ich chorująca krewna potrzebowała pomocy. Teraz, gdy ich krewna już nie żyje i siłą rzeczy nie potrzebuje już opieki, mogą się wyprowadzić do miejsca, gdzie mieszkali wcześniej. Chyba, że nie tylko o opiekę tu chodziło. Ci co chcą w tym konkretnym przypadku oceniać moralność Prezesa SM, niech najpierw zaczną od siebie. Łatwo jest być dobrym wujkiem jak się nie bierze odpowiedzialności.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8
 • Mieszkaniec 2021-01-19 07:41:33 88.156.*.*
  Tam powinien wejść NIK i prokurator. To ich stały styl działania. W ten sposób przejmują mieszkania za bezcen. Ich statut to działania wbrew prawu. Kiedy w końcu ktoś za tą spółdzielnie się weźmie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 12