Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2023-08-27 16:45

Mateusz Sikorski

Modernizacja dużego odcinka szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Remont kanału Łuczańskiego na półmetku

Modernizacja dużego odcinka szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Remont kanału Łuczańskiego na półmetku
Remont kanału Łuczańskiego ma potrwać jeszcze kilka miesięcy
Fot. Materiały prasowe

Kanał Łuczański to trzecia największa tego typu droga wodna na Mazurach. Znajdujący się w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich szlak remontowany jest od stycznia. Inwestycja obecnie znajduje się w połowie prac i będzie zakończona zgodnie z planem.

reklama

Kanał Łuczański, do 2017 roku zwany kanałem Giżyckim, jest zlokalizowany na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Trasa o długości ponad 2 kilometrów przepływa w granicach administracyjnych Giżycka, łącząc jeziora Niegocin i Kisajno. Pierwsze próby przebudowy kanału podjęte zostały w listopadzie 2018 roku, kiedy to Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wody Polskie rozpoczęły proces modernizacji dróg wodnych na Mazurach. 

Koszt inwestycji, czyli remontu kanałów Tałckiego, Grunwaldzkiego, Mioduńskiego, Szymońskiego oraz Łuczańskiego, wynosić ma ok. 165 milionów zł. Na sam remont ostatniego z tych kanałów przeznaczone zostało blisko 68 mln. zł. Przebudowa trasy rozpoczęła się w styczniu, a zakończyć się ma w listopadzie 2023 roku. 

Jakie prace zostały już wykonane? Wraz z końcem lipca zakończono roboty rozbiórkowe polegające na demontażu oczepów żelbetowych wraz z zabezpieczeniem brzegu i wyrwaniem żelbetowych pali. Na ukończeniu jest także pogłębianie ścianek szczelnych w postacie grodzić stalowych, nowego oczepu żelbetowego oraz montaż instalacji elektrycznej. 

Prace, pomimo wielu utrudnień, przebiegają zgodnie z naszymi założeniami - mówi Piotr Siemaszko, dyrektor oddziału zajmującej się inwestycją korporacji Doraco. - Organizacja prac jest bardzo sprawna, jednak ze względu na awarię mostu obrotowego konieczne było wstrzymanie ruchu jednostek komercyjnych Żeglugi Mazurskiej. 

Na odcinkach cumowniczych kanału zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach w rozstawie co 200 metrów zostaną umocowane metalowe drabinki, powstaną także nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wloty odprowadzające wody opadowe. Dodatkowo nastąpi odmulenie wylotów z kanału przy jeziorach Niegocin i Kisajno. W ramach modernizacji wdrożone zostaną także nowoczesne rozwiązania, takie jak tablice informacyjne w technologii LED na obydwu wlotach, w celu informowania o otwarciu bądź zamknięciu obrotowego mostu drogowego. Zainstalowane zostanie także oświetlenie szlaku wodnego.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Marco 2023-08-31 12:25:04 109.243.*.*
  Mózgowych?obniżono poziom wody o 0,5 m
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Trep 2023-08-28 18:14:50 31.0.*.*
  Taki chuj jak Bolka trampki. A co z uszkodzeniem mostu ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • Żeglarz 2023-08-28 10:40:32 95.41.*.*
  Czy most obrotowy na kanale też został uszkodzonyzgodnie z "planem"?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Fan Matiego 2023-08-27 16:49:45 5.173.*.*
  Mateuszku, kiedy kolejny odcinek opinii o Tusku?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4

www.autoczescionline24.pl