Matury w dobie koronawirusa

Matury w dobie koronawirusa
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Dziś, 8 czerwca, rozpoczęły się matury. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku egzaminy ustnie będą zdawali tylko niektórzy uczniowie. Na salę egzaminacyjną można wejść tylko w maseczce.

W tym roku matury miały się rozpocząć 4 maja. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. 12 marca zawieszono zajęcia w szkołach, a od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego. Przełożono także terminy egzaminów.

Dziś abiturienci piszą egzamin z języka polskiego. Sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. W tym roku egzaminy ustne nie są obowiązkowe. Przejdą je tylko uczniowie, którzy chcą składać dokumenty na uczelnię zagraniczną.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przygotowały wytyczne sanitarne. Przed wejściem do szkoły należy zdezynfekować ręce. Na salę można wejść i wyjść wyłącznie w maseczce, ale w trakcie egzaminu będzie można ją zdjąć. Do egzaminu mogą przystąpić tylko osoby zdrowe, nieobjęte kwarantanną.

Matury rozpocznie część pisemna, która potrwa od 8 do 29 czerwca. Z kolei część ustna odbędzie się 15-29 czerwca. Jednak CKE podało, że w całej Polsce przeprowadzonych zostanie tylko 327 egzaminów ustnych.

Łącznie do matur przystąpi 278 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Na Warmii i Mazurach jest 11 709 maturzystów.

We wtorek (9 czerwca) odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę z języka angielskiego. Egzamin z języka niemieckiego przewidziano na 18 czerwca. W tym roku najczęściej wybieranymi przedmiotami na poziomie rozszerzonym są język angielski, geografia, język polski, biologia i matematyka.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz