Mają tylko jednego radnego, ale nie składają broni. Społecznicy z Wspólnego Olsztyna zapowiadają ciężką pracę

Mają tylko jednego radnego, ale nie składają broni. Społecznicy z Wspólnego Olsztyna zapowiadają ciężką pracę
Fot. Wspólny Olsztyn/FB

Wspólny Olsztyn, który w wyborach samorządowych zdobył jeden mandat dla miejskiego radnego, zapowiedział szereg powyborczych działań na rzecz Olsztyna. - Jako ruch miejski chcemy działać na rzecz miasta, dlatego postanowiliśmy oddolnie realizować pierwsze elementy naszego programu - poinformowali członkowie Wspólnego Olsztyna.

Twórcy ruchu społecznego ''Wspólny Olsztyn'', który w wyborach samorządowych wystawił swoich kandydatów do rady miasta i na urząd prezydenta stolicy Warmii i Mazur, nie składają broni, mimo iż udało im się wywalczyć zaledwie jeden mandat w Radzie Miasta dla Mirosława Arczaka (Okręg nr 2. Osiedla: Wojska Polskiego, Podleśna, Zatorze, Zielona Górka, Kętrzyńskiego, Pojezierze), byłego oficera rowerowego działającego przy prezydencie miasta.

Jak zapowiedzieli, zamierzają oddolnie realizować swój program wyborczy.

Wśród inicjatyw, których podjęcie zapowiadają, znalazł się między innymi pomysł uruchomienia procedury zakupu Modelu Ruchu dla Olsztyna, czyli oprogramowania, które na bazie aktualnych danych miałoby regulować ruch drogowy, czy planować roboty drogowe.

Wspólny Olsztyn chce również działać na rzecz podpisania Samorządowej Karty dla Kultury. Dokument miałby stanowić swoiste zobowiązanie do realizacji 10 zasad dobrej współpracy samorządu z twórcami kultury.

Społecznicy nie odpuszczają walki o los zwierząt w stolicy regionu.

- Doprowadzimy do rozpoczęcia konsultacji w sprawie powołania Rady ds. Zwierząt,  która będzie gremium doradczym i opiniodawczym w sprawach, które są od lat podnoszone przez środowiska zrzeszające mieszkańców wrażliwych na los zwierząt, np. system powszechnej kastracji i chipowania, stworzenie cmentarza dla zwierząt, zakaz udostępniania gruntów miejskich cyrkom z występami zwierząt, budowa wybiegów dla psów - poinformowali.

Jako społecznicy znani z wspierania inicjatyw rowerowych, zobowiązali się również do walki o budowę trasy rowerowej "Kołodrom" prowadzącej z Jarot do Śródmieścia, z wykorzystaniem projektów budowlanych powstałych w 2016 roku.

Wspólny Olsztyn zobowiązał się do starań w sprawie zmiany zasad Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w zakresie zgłaszania, weryfikacji, opiniowania, wyboru i realizacji projektów.

- Nasz radny Mirosław Arczak, podniesie postulat powołania funduszu stypendialnego utworzonego z comiesięcznych, dobrowolnych składek przekazywanych przez Radnych na rzecz miejskich talentów w różnych dziedzinach np. sport, kultura, nauka, działalność społeczna – dodają działacze Wspólnego Olsztyna.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Warszawianka 2018-10-31 22:29:10 5.173.*.*
  Całe to OBO trzeba zlikwidować. Nawet dla tego tworu powołano biuro z dyrektorką na czele. Chyba tylko dlatego, aby wybierać swoje projekty. Juź słychać o aferze z jednym z projektów. Grupa pseudo-lokalnych samorządowców sprytnie podstawiła projekt, którzy koledzy z komisji konkursowej okrzyknęli zwyciezcą. Uczcie się wszyscy jak na władzy można zarobić. Ale to normalne patrząc na wpisy tutaj w tym mieście. Ktoś pisał o jakiś 10%, ktoś inny o 3 %. Inna osoba o ustawianych konkursach na dyrektorów szkół. Podobno w składach komisji zawsze byli ludzie z PO. Samym przewodniczącym komisji był zawsze człowiek z PO. Dziwnym trafem zawsze wygrywali ludzie związani z PO lub mający rodziny związane z księgowymi z PO. Inni opisują ze artyści teź są z układu. Takie małe zapyziałe miasto, a ma tyle problemów. Kiedyś na Dzikim Zachodzie jak w takich miasteczkach jak Olsztyn działo się źle to przyjeżdżał rewolwerowiec i robił porządek. Ale dzisiaj tak nie można. Dzisiaj jest demokracja. Dzisiaj nikt nikogo nie będzie ganiał po ulicy . Dzisiaj przy urnie odbywa się pojedynek. Kiedyś wygrywał najszybszy dzisiaj złodziej i krętacz. Zapomniałam że od czasu do czasu głosem narodu jest nieudolny kabareciarz
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Związkowiec 2018-10-31 22:03:51 5.173.*.*
  Co robi w Olsztynie Gasiuk-Piechowicz? Zwiedza wieżę z grzymowiczem?
  Odpowiedz Oceń: 5 4 Zgłoś treść
 • Młoda 2018-10-30 13:48:45 80.55.*.*
  Pijąc ranną kawkę słucham Radia Olsztyn. Słyszę grzymowicza jak wypowiada się ze miasto wyremontowało budynek na Wojska Polskiego i zamieniło go na mieszkania socjalne. W świetle fleszów na 3 dni przed 1 turą oprowadza przyszltch lokatorów po tym budynku. Są łzy wzruszenia. Miasto kupiło budynek i przepłaciło. Ale co tam. W zamian pewnie oddało dla U W-M fajną działķę. Po 20 minutach tego wyborczego lansu kolejna audycja. Mieszkania na W. Polskiego nie zostały tak naprawdę przekazane mieszkańcom. Klucze nadal są w administracji. Nadal są remontowane. Żałosne. To dopiero przekręt. Kandydat na Prezydenta wypowiada się i uważa że wszystko jest OK. To ze otwarcie budynku to fikcja nie ma znaczenia. Film rodem z PRL. Otwierają drogę, aby za chwilę zacząć jej remont. Przecież nie możemy tak dawać się okłamywać. Mam pretensje do Moniki Falej. Porządna kobieta i koleżanka. Nie możesz stać bezczynnie i być jak setki innych olsztynian oszukiwana.
  Odpowiedz Oceń: 14 7 Zgłoś treść
 • Przejęty losem Polski 2018-10-30 13:35:30 95.160.*.*
  Mamy demokrację której Polacy nie rozumieją,nie mają pojęcia jakie są zasady wyborów.Upartyniają państwo od dołu do góry,cały czas walka PO-PIS.W gminach pow.20tys mieszkańców wprowadzona jest przeszkoda w postaci progu wyborczego 5%,w wyborach do rady miasta.Co z tego,że kandydat uzyska dużo głosów skoro jego komitet nie przekroczy progu.Na prezydenta Olsztyniacy wybierają komuchów z PZPR(Małkowski,Grzymowicz).W głosowaniu nie liczą się kompetencje,tylko przynależność partyjna.Ludzie betonują państwo od dołu do góry,po czym narzekają na rządy wybranych ludzi i znowu głosują tak samo.Najgorsze gdy budzą się lemingi i głosują nie za kimś tylko przeciwko komuś,"byle PIS/PO"nie wygrało.
  Odpowiedz Oceń: 13 7 Zgłoś treść
 • MP 2018-10-30 13:31:56 88.156.*.*
  Społecznicy od oprogramowania zakorkowania Olsztyna.Przykład rondo turbinowe -to Wasz pomysł,a jak jest dzisiaj.BEZ KORKÓW
  Odpowiedz Oceń: 14 5 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2018-10-30 13:06:59 83.6.*.*
  Jest okazja wykazać się przez kilka lat przed kolejnymi wyborami. Jeśli zapał nie wygaśnie, a grupa społeczników pokaże swoją skuteczność to mają duże szanse na sukces wyborczy. Najtrudniej będzie utrzymać właśnie ten zapał - w czym życzę pomyślności.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • heniek 2018-10-30 12:48:53 82.177.*.*
  Proponuje również zorganizowanie kampanii społeczno-edukacyjnej, dla kierowców , rowerzystów i pieszych. Obnażającą patologie jakich grupy te dopuszczają się w przestrzeniach, które współużytkują. Łamanie przepisów , brakiem wyobraźni i wzajemnej tolerancji. Od lat słychać tylko o baranach za kółkiem, świętych krowach na rowerach i cielakach łażących gdzie popadnie.
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść