Kraina Wielkich Jezior - kraina sukcesów!

Kraina Wielkich Jezior została wczoraj uhonorowana nagrodą ''Sukces sukcesów 20 lat RP''. Przyczyniły się do tego osiągnięcia, jakie nasz region odnosi w światowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders.

Projekt ''20 lat RP.pl  - Pochwalmy się!'' wystartował 4 czerwca 2009, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Ogólnopolskie i regionalne sukcesy zostały zebrane w 20 kategoriach, a w ciągu kilku miesięcy powstała baza danych obejmująca ok. 5 tys. pozycji. Katalog Sukcesów został stworzony we współpracy z wojewódzkimi i miejskimi samorządami oraz z zespołem branżowych ekspertów z całej Polski i lokalnymi mediami.

- W latach 1989-2009 udało się nam nieomal niespodzianie zbudować (lub z sukcesem wykorzystać miejsca i zjawiska już istniejące) całkiem udany kraj – mówi Witold Bereś, jeden z pomysłodawców projektu - Dzięki naszemu internetowemu „Plebiscytowi” powstała lista, na której znalazły się osoby, miejsca i dzieła, którymi możemy się pochwalić w świecie. Chodzi o to bowiem, aby wreszcie, miast zaczynać rozmowę o Polsce narzekaniami, najpierw dostrzec to, z czego możemy być dumni, nie tracąc wcale z oczu słabszych stron wolnej Polski – dodaje Bereś.

W finale projektu od 12 września do 30 listopada 2009  internauci z całej Polski głosowali na regionalne kandydatury zebrane w 3 kategoriach głównych:  człowiek, otoczenie i dzieło. W Plebiscycie oddano 380 tys. głosów, a w specjalnych sondach regionalnych prowadzonych na portalu Onet.pl, kolejne 100 tys. 

Sukcesem Sukcesów RP.pl i jednocześnie Otoczeniem Polski Sukcesów została Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, która zebrała 6584 głosów. Człowiekiem Polski Sukcesów  4169 głosami internauci wybrali profesora Leszka Balcerowicza. Za Dzieło Polski Sukcesów uznano Muzeum Powstania Warszawskiego, na które oddano 5764 głosów. Tuż za nim w kategorii dzieło uplasował się serwis  Allegro, któremu jednocześnie przyznano tytuł Przedsięwzięcia Gospodarczego Sukcesów RP.pl.

Wyniki i przebieg  Plebiscytu można prześledzić na stronie www.20latRP.pl.

 

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz