Kontrola Inspekcji Pracy w supermarkecie na obrzeżach miasta. Doszło do złamania prawa?

Kontrola Inspekcji Pracy w supermarkecie na obrzeżach miasta. Doszło do złamania prawa?
Łukasz Michnik i Piotr Ikonowicz interweniowali w supermarkecie, gdzie miało dochodzić do łamania prawa pracy
Fot. Łukasz Michnik

W lipcu w supermarkecie na obrzeżach miasta interweniował Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodziło o mobbing, który mieli odczuć byli już pracownicy. Kontrola Inspekcji Pracy wykazała liczne nieprawidłowości.

Przypomnijmy, w lipcu w jednym z supermarketów na obrzeżach Olsztyna interweniował Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodziło m.in. o mobbing, który mieli odczuć byli już pracownicy. Odpowiedzialna za ten proceder miała być kierowniczka, która kazała na siebie mówić „Królowa”.

– Pani kierownik ubliżała nam. Nasze godziny pracy były dziwnie ewidencjonowane, a nasze wynagrodzenia nie były do końca wypłacane, nie otrzymaliśmy całego wynagrodzenia – powiedziała jedna z kobiet.

Inna kobieta dodała: – No i wszyscy bali się przychodzić do pracy. Myślę, że kierowniczka nie jest świadoma, że krzywdziła ludzi. Padały wyzwiska. Każdy chował się na sklepie. Wykonywał zadania, żeby nie spotkać Karoliny.

– Za nadgodziny nie było w ogóle płacone. Mięso było sprzedawane nieświeże. Każdy miał wołać na kierowniczkę „Królowa” – przyznał mężczyzna.

W odpowiedzi kierowniczka wysłała byłym pracownikom pisma przedprocesowe.

Wzywam do natychmiastowego zaniechania naruszenia dóbr osobistych Pani Karoliny G. m.in. poprzez szkalowanie jej dobrego imienia w mediach społecznościowych i stronach internetowych oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na jej temat oraz na temat jej zachowań i pracy jako kierownik Intermarche

- czytamy w uzasadnieniu.

Po interwencji Piotra Ikonowicza oraz Łukasza Michnika, koordynatora Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich na województwo warmińsko-mazurskie, którzy w lipcu przekazali informacje o możliwym łamaniu prawa pracy w placówce, do supermarketu weszli inspektorzy pracy, którzy przeprowadzili kontrolę.

- Udało się! Inspekcja Pracy na nasz wniosek przeprowadziła kontrolę w Intermarche i potwierdziła wskazywane przez nas nieprawidłowości – informuje Łukasz Michnika.

I dodaje: - W lipcu dostarczyliśmy Inspekcji informacje o łamaniu prawa pracy w zakresie zawierania umów zleceń i umieszczania przy nich klauzuli o karach pieniężnych, sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy, stanu bhp, zasad stosowania monitoringu oraz realizowania procedur antymobbingowych. Wszystkie zostały wykazane podczas kontroli. Teraz inspektor podejmie środki, by poprawić warunki zatrudnienia w zakładzie.

Odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy otrzymał także Piotr Ikonowicz.

Należy bowiem zauważyć, iż w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zastosowano przysługujące środki prawne leżące w kompetencji PIP, których celem była poprawa stanu prawnego i stanu bhp w firmie (...). Można tu wskazać, że wskutek zalecenia inspektora pracy wprowadzono procedurę antymobbingową (wynika z odpowiedzi pracodawcy), na brak której wskazujecie Państwo w kolejnym już wniosku

– napisali przedstawiciele PIP w odpowiedzi na pismo Piotra Ikonowicza.

Próbowaliśmy skontaktować się telefonicznie z przedstawicielami Intermarché, jednak bezskutecznie. W związku z tym poprosiliśmy mailowo o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Zgodnie z przepisami, inspektor pracy ma prawo, w ramach swoich kompetencji kontrolnych z zakresu prawa pracy, dokonać oceny, czy pracodawca przeciwdziała mobbingowi skutecznie, czy nie. Jednak nie ma możliwości zalecenia w ramach pokontrolnych środków prawnych konkretnych sposobów zapobiegania mobbingowi, bo nie jest to w prawie pracy bezpośrednio uregulowane.

Czytaj również:

Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich, interweniował w Olsztynie [WIDEO]

Kierowniczka supermarketu na obrzeżach Olsztyna wysłała do byłych pracowników pisma przedprocesowe

Udało się! Inspekcja Pracy na nasz wniosek przeprowadziła kontrolę w Intermarche i potwierdziła wskazywane przez nas...

Opublikowany przez Łukasza Michnika Poniedziałek, 22 listopada 2021

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • Tomek 2021-11-24 09:36:20 195.20.*.*
  Byś była dla mnie taką królową że do końca życia byś na żadną koronę nie spojrzała
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • . 2021-11-24 07:53:06 79.191.*.*
  Najgorszym panem jest niewolnik, który awansował na pana.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Krzysztof 2021-11-23 19:08:29 195.20.*.*
  Królowa hahaha jak ja bym miał nazywać ją królową to nie wiedziałaby w którą stronę ona ma iść wstyd wstyd panie prezesie wstyd pani Karolino.Tylko pamiętajcie że rola jeszcze może się odwrócić a wtedy będzie bolało
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Marta 2021-11-23 19:03:47 195.20.*.*
  Człowiek człowiekowi wrogiem straszne to
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • adolf 2021-11-23 18:45:23 31.61.*.*
  polaczki się kłócą🤣😅🤣
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Asda 2021-11-23 17:50:26 88.156.*.*
  XXI wiek ale widać że części "pracodawców" to się marzą klimaty XIXwieczne a najchętniej by niewolników zatrudniali. Tępić takie patologie, samoorganizowac się w niezależne związki i walczyć o swoje!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Nx 2021-11-23 13:03:01 31.60.*.*
  To oczywiste przecież, że dochodzi do łamania prawa, tylko te inspekcje udają, że mają klapki na oczach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Król 2021-11-23 12:50:45 94.254.*.*
  Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy dają się poniżać w pracy. Teraz wszędzie was przyjmą z pocalowaniem ręki. Pracy jest od cholery. To nie 2008r. Że trzeba było mieć znajomości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 7
 • Jshdhsjs 2021-11-23 12:27:32 5.173.*.*
  „Królowa” haha. Już ja bym jej mówił królowo hahaha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Prle 2021-11-23 11:45:27 5.184.*.*
  Sklep arogantów. Sprzedali mi kiedyś rozmrożone lody, 4 pudełka za ponad 40 zł i z wielką łaską oddali pieniądze za lody, żadnych przeprosin ani przyznania się do winy, nic. Na dodatek z lodami zabrali reklamówkę, za którą zapłaciłem w sklepie. Najgorszy przybytek w Olsztynie, na dodatek jeszcze wyzyskujący pracowników. Moja noga nigdy tam nie postanie. Właściciele zatrudnili kierowniczkę na własne podobieństwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
2147382000