Kolejarze podpisali umowę z wykonawcą na zaprojektowanie Dworca Głównego

Kolejarze podpisali umowę z wykonawcą na zaprojektowanie Dworca Głównego
Poniedziałkowa konferencja prasowa na Dworcu Głównym w Olsztynie
Fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie

W poniedziałek (12 sierpnia) Polskie Koleje Państwowe SA i PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę z firmą TPF, która stworzy projekt dworca oraz modernizację peronów na stacji Olsztyn Główny. Szacunkowa wartość nowego obiektu to ponad 32 mln zł, a modernizacji stacji to 100 mln zł.

Kolejarze zapowiadają, że projektowany budynek będzie w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, podróżujących z małymi dziećmi czy z większymi bagażami. Budowa nowego obiektu ma nie tylko poprawić komfort pasażerów, ale umożliwi połączenie budynku z Zatorzem, co ułatwi mieszkańcom za torami lepsze dojście na dworzec. Opcje są dwie: powstanie kładka lub przejście podziemne. Projektant na podstawie przeprowadzonych analiz, przedstawi szczegółowe rozwiązania techniczne. Według przedstawicieli spółek PKP taka koncepcja nie mogłaby zostać zrealizowana w przypadku pozostawienia starego budynku dworca w obecnym kształcie.

Cieszę się, że powstanie nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych obiekt niezmiernie ważny dla infrastruktury kolejowej i miejskiej Olsztyna. Poprawi się również komunikacja z Zatorzem, gdyż dworzec zostanie połączony specjalnym przejściem właśnie z tą dzielnicą naszego miasta. Widzę w tej inwestycji same plusy – powiedział Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Swojej radości nie kryła także posłanka Iwona Arent, która podziękowała za wsparcie nawet przedstawicielom innych opcji politycznych w sprawie niewpisywania dworca do rejestru zabytków, czego domagali się społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Nadszedł w końcu szczęśliwy moment. Wierzę w to, że dworzec w Olsztynie wreszcie stanie się pięknym miejscem, służącym nie tylko olsztynianom, ale również turystom. Bardzo się cieszę, że udało nam się pójść o krok do przodu. Niektórzy nie chcieli wspomagać nas w tych dążeniach. Dziękuję jednak wszystkim parlamentarzystom: od prawicy po lewicę, za to że słali petycje do pani minister kultury Magdaleny Gawin, żeby wzięła pod uwagę, że ten dworzec nie powinien być traktowany jako zabytek, bo on nie jest zabytkiem – powiedziała posłanka Iwona Arent.

Co planuje PKP? Aby na nowym dworcu znalazły się kasy biletowe, ogrzewana poczekalnia, toalety a także pomieszczenia handlowo-usługowe. Zdaniem kolejarzy przestrzeń przewidziana do obsługi pasażerów ma nie ulec zmniejszeniu. Przy założeniach, że nie będzie opóźnień, inwestycja powinna zostać oddana do użytku w 2022 roku. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków zachowane zostaną zabytkowe elementy obiektu, czyli mozaika wewnątrz budynku oraz przestrzenny napis „Dworzec kolejowy”.

Wybranie projektanta to ważny dla nas etap realizowanej inwestycji, jednej z najważniejszych spośród prawie 200. Skorelowaliśmy swoje działania z planami zarządcy infrastruktury, czyli spółką PKP PLK. Dzięki temu pasażerowie odczują poprawę komfortu korzystania nie tylko z nowego dworca, ale także zmodernizowanych peronów i przejść umożliwiających wygodne poruszanie się po stacji – wyjaśnił Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.

Duże zmiany czekają także stację Olsztyn Główny. Planowana jest przebudowa torów, rozjazdów i peronów, co ma zapewnić większe możliwości sprawnego prowadzenia ruchu. Przebudowa stacji jest kolejnym etapem w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn”. Zakończenie tej inwestycji jest planowane na 2023 rok.

Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co zapewni wygodny dostęp do pociągów. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dzięki nowym urządzeniom nagłaśniającym oraz montażowi wyświetlaczy podróżni zyskają wyczerpującą informację o przyjazdach i odjazdach pociągów. Wyższy poziom bezpieczeństwa będzie po zamontowaniu antypoślizgowej nawierzchni oraz monitoringu – tłumaczy Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK SA.

Jak już wspomnieliśmy, projektantem została firma TPF, która wykona prace projektowe o wartości 7,786 mln zł. Szacunkowa wartość budowy dworca to ponad 32 mln zł, a modernizacji stacji to 100 mln zł. W odniesieniu do wartości obiektu wypowiedzieli się także społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna:

Jest to skandalicznie niska kwota, która wystarczy na budowę małego i przeciętnego obiektu. Wszyscy Ci, którzy wierzyli, że w Olsztynie powstanie dworzec godny miasta wojewódzkiego, powinni w końcu zejść na ziemię.

– czytamy we wpisie.

2147382000
Galeria

Komentarze (42)

Dodaj swój komentarz

 • qwrerew 2019-08-15 22:49:35 37.128.*.*
  Dlaczego nie będzie miejsc parkingowych dla samochodów ? Gdzie mam zaparkować odbierając teściową ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • henry k 2019-08-14 16:55:53 195.136.*.*
  A radny Rudnik czego tam szuka?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • to naprawdę XXI wiek 2019-08-14 13:22:17 37.47.*.*
  na dworcu będą kasy, poczekalnia i toalety
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • jos 2019-08-14 07:24:42 89.228.*.*
  Dobrze, że socrealistyczny dworzec idzie w odstawkę, źle, że nowa inwestycja jest tak uboga. Ale jak przedłużano ekspertyzy, odstraszano latami inwestorów, to jest jak jest.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 13
 • Hmm 2019-08-13 22:13:50 88.156.*.*
  Jeżeli faktycznie maja zrobic byle co, to lepiej zostawic to co jest. Podrasowac obecny obiekt wymienic elektornike.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
 • Dudebro 2019-08-13 20:01:09 89.228.*.*
  Straszna porażka, szalet miejski w miejse dworca.. Gratuluje wszystkim zwolennikom nowego "budynku" będzie jeszcze większy wstyd na całą Polskę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 6
 • GO tego nie puściła 2019-08-13 16:02:01 83.5.*.*
  1) Na Zatorze zostanie wybudowana kładka nad torami, bo jest to tańsze rozwiązanie. Inwestycja ta zbliży nas to do takich miast jak Pruszków czy Tczew, oddalając jednocześnie od dużych miast, gdzie przejścia podziemne są normą, jak Gdańska czy Warszawa. Tam jakimś cudem nie zalewa przejść podziemnych. 2) Nowy dworzec w Olsztynie będzie sztampowym barakiem, nieco większym od dworca w Nidzicy czy Ciechanowie.. Olsztynianie jak będą wysiadali na dworcu w Gdańsku, Warszawie (zobaczycie jak będzie wyglądał za kilka lat dworzec Warszawa Zachodnia), Lublinie czy Wrocławiu, to ze zdumienia będą szczęki z peronów zbierali, bo im wypadną z zachwytu. Wtedy do nich dotrze, że za 30 mln zł to można sobie stodołę wybudować a nie dworzec z prawdziwego zdarzenia. 3) Dworzec Olsztyn Główny nawiąże swym wyglądem do dworca - o przepraszam za pomyłkę - do baraku na przystanku (nie dworcu) Olsztyn Zachodni. Na dworcu to można kupić gazetę czy kawę, a na przystanku to jest JEDNA KASA BILETOWA i przewijak dla niemowląt. Chyba przesadziłem, jest też możliwość schronienia się pod wiatą jak deszcz pada, pod warunkiem, że na przystanku nie ma większej niż 30 podróżnych, bo wówczas wszyscy by się nie pomieścili pod tym daszkiem. Zatem Olsztyniaku i turysto, zanim wybierzesz się na przystanek Olsztyn Zachodni to zaopatrz się w gazetę (bo tam jej nie kupisz), napoje (bo tam ich nie kupisz) i kanapki (bo tam ich nie kupisz). Możesz za to kupić sobie ciastko dla osłody :) 4) Czyżby rząd PIS szykował mieszkańców miasta do standardów miasta powiatowego?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2
 • myślący 2019-08-13 10:59:54 81.190.*.*
  32 mln jest na całą! inwestycję minus 8 mln na projekt oraz około 10 mln na wyburzenie starego dworca i pamiętajmy że pod dworcem i pod placem dworcowym jest schron również do wyburzenia. Jakiego dworca oczekujecie za ok. 15 mln złotych?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
 • AASSD 2019-08-13 10:35:26 80.52.*.*
  ZObaczycie za kilka lat jak to będzie wyglądało. Tych Państwa ze zdjęcia to nie obchodzi bo oni jeżdżą limuzynami albo latają rządowymi samolotami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 7
 • Menel olsztyński 2019-08-13 09:38:02 188.147.*.*
  To gdzie ja teraz będę szczał po kątach?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 12
2147382000