Dziś jest: 21.06.2024
Imieniny: Alicji, Alojzego
Data dodania: 2024-03-21 11:16

Aleksandra Sawczuk

Kandydat na prezydenta miasta, Marcin Możdżonek, chce powołać "Agencję Rozwoju Olsztyna" [WIDEO]

Kandydat na prezydenta miasta, Marcin Możdżonek, chce powołać
Od lewej: Andrzej Kocięcki, Marcin Możdżonek i Jeremiusz Dutkiewicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę (20 marca) odbyła się konferencja programowa kandydata na prezydenta Olsztyna, Marcina Możdżonka. Główny problem omawiany podczas spotkania stanowiła kwestia rozwoju biznesu i utworzenie korzystnych miejsc pracy dla mieszkańców naszego miasta. Lepszy Olsztyn, według Możdżonka, powinien zostać wzbogacony o instytucję, która sprowadzi do stolicy Warmii i Mazur inwestorów.

reklama

Kandydat na prezydenta naszego miasta rozpoczął konferencję stwierdzeniem, iż "w Olsztynie brakuje jakościowej i dobrze płatnej pracy". Następnie powołał się na wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców, z których wynika, że tylko 9 procent zatrudnionych jest zadowolonych z pracy, jaką wykonuje, natomiast 49 procent rozważa znalezienie alternatywy poza granicami naszego miasta. Według lidera Lepszego Olsztyna, problem przez lata tkwił w niewystarczającej liczbie inwestorów.

W celu zapewnienia mieszkańcom korzystniejszych warunków do życia, Możdżonek zapowiedział utworzenie Agencji Rozwoju Olsztyna, wzorowanej na Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

- Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmę, jako nowy prezydent, będzie powołanie oddzielnej jednostki – Agencji Rozwoju Olsztyna. Będzie ona funkcjonowała na wzór Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która przez pierwsze 10 lat swojego istnienia, przyciągnęła do Wrocławia dwustu inwestorów i dzięki jej działaniom powstało 85 tys. miejsc pracy. Chciałbym, żeby ta instytucja zajmowała się aktywnym przyciąganiem inwestorów, nowych studentów, kapitału ludzkiego, zagranicznego oraz zadbała o promocję miasta i pokazaniem tego, co jest u nas najlepsze i że warto tu zamieszkać. Agencja Rozwoju Olsztyna musi powstać. Bez oddzielnej jednostki, która będzie w ratuszu obsługiwała inwestorów i przeprowadzi ich krok po kroku po wszystkich procedurach, będzie nam trudno ruszyć do przodu. Uważamy, że to jest najlepsza droga rozwoju i na pewno ją obierzemy – zapewnił.

Według kandydata na prezydenta Olsztyna, klucz do sukcesu stanowi zmiana planu zagospodarowania przestrzennego tak, aby dostosować go do potrzeb mieszkańców oraz inwestorów. Dzięki założonym krokom, w naszym mieście powstałaby przestrzeń na budowę biurowców klasy „A” i rozwój, np. branży IT, co miałoby przełożenie na dobry zastrzyk kapitału ludzkiego i finansowego.

Podczas prezentacji programu wyborczego głos zabrał również Jeremiusz Dutkiewicz, przedsiębiorca i kandydat do rady miasta z komitetu Marcina Możdżonka - Lepszy Olsztyn, który odwołał się do kwestii podstawowych zasad biznesu oraz podkreślił, iż nasze miasto ma potencjał, aby skoncentrować się na ofertach pracy zdalnej.

- Nie chciałbym używać słowa „problem”. Chodzi o takie podstawowe zasady. Biznes w dużej mierze musi sobie radzić sam. Przy założeniu zielonego Olsztyna, tu nigdy nie będzie dużego, brudnego przemysłu. Mamy przestrzeń na to, aby skupić się na ofertach pracy zdalnej, która nie powoduje obciążenia dla środowiska. Warto rozmawiać, bo tego brakowało w ostatnich latach. Należy określić i realizować obraną strategię – stwierdził Dutkiewicz.

Przedsiębiorca dodał również, iż często tego typu działania nie wiążą się z ogromnymi wydatkami z budżetu miasta a ze znalezieniem wspólnej drogi i podążaniem nią.

Kolejnym z mówców był samorządowiec, urzędnik oraz kandydat do rady miasta z komitetu Marcina Możdżonka – Lepszy Olsztyn, Andrzej Kocięcki, który wskazał, iż oprócz kapitału, miasto powinno zainwestować w czynnik ludzki.

Kocięcki odwołał się do historii z ostatnich lat, kiedy to najważniejszym inwestorem dla władz miasta był Olsztyn, który musiał za wszelką cenę pozyskać wkład własny na inwestycje dofinansowywane z Unii Europejskiej, zamiast skupiać uwagę na tych firmach, które stworzyłyby na miejscu dobrze prosperujące biznesy.

Dodatkowo, samorządowiec stwierdził, iż smutek wzbudza fakt, iż jako miasto wojewódzkie posiadamy jeden z najmniejszych budżetów na promocję zewnętrzną oraz wsparcie działań turystycznych.

- Zabrakło uwagi dla tych, którzy mogliby tu przyjść, stworzyć biznes i pozostawiać w podatkach swoje pieniądze. Na pewno należy postawić na zasoby ludzkie i dofinansowanie. Można byłoby ściągać tu firmy chociażby za sprawą nowej Uranii. Lider musi mieć świadomość, co chce robić i jakie ma priorytety – podsumował.

 

Galeria

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • bobik 2024-03-27 09:47:56 82.177.*.*
  Zapraszam na ul. Stalową. Typowy obszar przemysłowy, do którego prowadzi brukowana droga z kraterami na środku. A od lubeskiej to już prawie jak na salonach w wersalu, po płytach betonowych. Tylko czekać jak firmy uciekną do sąsiednich gmin.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Tomasz 2024-03-22 06:59:15 145.237.*.*
  Było już FRO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • rew 2024-03-21 16:44:04 88.156.*.*
  Jak się pisze prawdę o kandydacie, to pewna pisząca tutaj osoba kasuje posta? Dno...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 0
 • Darek 2024-03-21 15:09:36 2a00:f41:4ce1:*
  W końcu nowe twarze i świeże nowoczesne pomysły. Właśnie tego nasze miasto potrzebuje. I właśnie dlatego będę głosował na Marcina Możdżonka i jego ekipę. Koniec z układami w naszym mieście.Proszę pokazać że bezpartyjni samorządowcy mogą dużo zdziałać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 38
 • versus 2024-03-21 14:30:06 5.172.*.*
  Teraz to pan Kocięcki taki mądry?? Przecież ponad 20 lat siedzi w promocji w ratuszu, a tam jest też komórka do obsługi gospodarczej inwestorów. 20 lat nie ściągnął ani jednego, a teraz ściągnie na pęczki (tylko najpierw dopuście do diety)?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 39 4
 • Matiii 2024-03-21 13:29:24 46.112.*.*
  Prucz sklepów i szpitali to więcej nie ma pracy michelin to praca na umwę -zlecenie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 1
 • Adam33 2024-03-21 12:51:05 195.136.*.*
  Wszystko się zgadza, ma to sens. Ściąganie inwestorów, szczególnie korporacji jest bardzo ważne. Żeby to miało miejsce miasto musi oferować biura klasy A... bez tego żadna korporacja się nie zjawi. Chciałbym wiedzieć co do tej pory miasto robiło w tym kierunku, z jakimi inwestorami rozmawiano, na jakim etapie były rozmowy.. bo nigdy o tym nie mówiono
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 24
 • Ewa567 2024-03-21 12:38:31 46.112.*.*
  Nowe spojrzenie na funkcjonowanie miasta ! Tak trzymać! OLSZTYN WYMAGA ZMIANY! 💚💚💚
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 30
 • ivo 2024-03-21 12:13:26 2a01:113f:90b:*
  Agencja towarzyska też by przyciągała inwestorów i zasilała budżet miasta
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 6
 • Lechosław 2024-03-21 12:09:58 79.188.*.*
  Byłem tam wczoraj, "Koszary Park" mogłyby być perełką, a niestety dominuje tam obraz fuszerki budowlanej, połamame, ruchome płyty granitowe, wyboista droga dojazdowa, nie tak to powinno wyglądać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2
 • zdzisław 2024-03-21 11:48:16 185.69.*.*
  Pomysłem na rozwój miasta, ma być stworzenie agencji rozwoju miasta. To jest genialne! Proponuję jeszcze agencję ds ładnej pogody, agencje ds wysokich zarobków i agencję ds dobrego samopoczucia. Gdyby szanowny kandydat nie zauważył, to Wrocław jest nieco większy od Olsztyna. Nie można zmienić czegoś, czego nie ma, a samo stworzenie planów zagospodarowania przestrzennego nikogo nie przyciągnie. Biurowce klasy A i praca zdalna nie specjalnie ze sobą współgrają chyba. Najważniejszym inwestorem dla władz miasta był Olsztyn? To znaczy kto dla kogo był inwestorem?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 42 23
 • MŁODA1 2024-03-21 11:38:15 5.173.*.*
  Możdzonek nie ściąga z Warszawy partyjniaków z PO. Nie robi jak Szewczyk za ,,paprotkę". Staje przed mikrofonem i wymienia pomysły do realizacji. Jego pomysły chcą realizować lokalni przedsiębiorcy, a nie nieznający naszych realiów, oderwani od życia warszawiacy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 39 31

www.autoczescionline24.pl