Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-28 18:30

Krzysztof Brągiel

Kandydaci na prezydenta Olsztyna debatowali o przyszłości miejskiego sportu [WIDEO]

Kandydaci na prezydenta Olsztyna debatowali o przyszłości miejskiego sportu [WIDEO]
Sześciu kandydatów na prezydenta Olsztyna wzięło udział w debacie zorganizowanej przez kibiców Stomilu Olsztyn
Fot. Łukasz Kozłowski, Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

Kandydaci na prezydenta Olsztyna debatowali na temat przyszłości olsztyńskiego sportu, a szczególnie piłki nożnej. Wydarzenie zorganizowali sympatycy Stomilu.

reklama

W środę (27 marca) w hali Urania kibice Olsztyńskiego Klubu Sportowego mieli okazję, aby poznać program kandydatów na prezydenta miasta, dotyczący rozwoju sportu. W spotkaniu zabrakło jedynie Moniki Rogińskiej-Stanulewicz, która zrezygnowała z udziału z powodów zdrowotnych.

Debatowali zatem: Bartosz Grucela (Lewica), Mirosław Arczak (Wspólny Olsztyn), Grzegorz Smoliński (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Możdżonek (Lepszy Olsztyn), Robert Szewczyk (Koalicja Obywatelska) i Czesław Jerzy Małkowski (KWW Czesława Jerzego Małkowskiego).

Prowadzący debatę, Radosław Kotef, rozpoczął od podstawowego pytania do wszystkich kandydatów, które dotyczyło wizji rozwoju olsztyńskiego sportu, ze szczególnym uwzględnieniem Dumy Warmii.

Bartosz Grucela zaczął od deklaracji, że od wielu lat jest kibicem Stomilu, ale nie tylko. Wspomniał też czasy świetności olsztyńskiej siatkówki, kiedy podawał piłki w hali Urania.

Kandydat Lewicy krytycznie wyraził się na temat rządów ustępującego Piotra Grzymowicza, kiedy sprawy sportu miały być odkładane na później. - Powinniśmy wpływać na miasto, żeby wygospodarowało dodatkowe środki – przekonywał.

W ostatnim słowie Grucela podkreślił, że w najbliższej kadencji powinny być kontynuowane działania dotyczące przebudowy stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego 69a.

Mirosław Arczak mówił o potrzebie opracowania strategii rozwoju olsztyńskiego sportu. - My jako Wspólny Olsztyn myślimy o sporcie w sposób systemowy – powiedział i dodał, że w ostatnich latach ze strony włodarzy miasta zabrakło poważnej rozmowy z kibicami. - Sport traktowano jako zaklęcia: zmodernizujemy, zbudujemy.

Arczak nie składał obietnic. Zapowiedział natomiast, że wszystkie dyscypliny sportu w Olsztynie zasługują na wsparcie. W kwestii budowy stadionu podkreślał, że taka inwestycja musi być wcześniej odpowiednio przeanalizowana np. pod kątem rachunku ekonomicznego. - Powiedzmy jak stadion będzie zarabiał, jakie będzie miał funkcje, jakie będzie spełniał zadania?

Grzegorz Smoliński postanowił na wstępie pochwalić się swoimi doświadczeniami kibicowskimi. - Pamiętam wizytę na stadionie Stomilu kibiców Arki Gdynia ze świętej pamięci „Rybakiem” - wspomniał.

Kandydat PiS jako priorytet dla nowych władz wskazał wsparcie młodego pokolenia piłkarzy - Miasto powinno się skupić na szkoleniu dzieci i młodzieży – podkreślił i przypomniał, że kiedyś o sile Stomilu stanowili wychowankowie np. reprezentant Polski, Sylwester Czereszewski.

W kontekście infrastruktury Smoliński wskazał na konieczność kontynuowania działań w zakresie utworzenia centrum szkoleniowego na terenach stadionu Warmii przy al. Sybiraków.

Marcin Możdżonek podsumował ostatnie lata rządów Piotra Grzymowicza, jako czas, kiedy „Olsztyn stał się miastem wolnym od sportu”. Mistrz świata w siatkówce podkreślał, że według jego koncepcji „sport ma wrócić do mieszkańców”.

- Sport ma wrócić do dzieci i młodzieży. Mają mieć dostęp do nauki pływania, hal sportowych poza godzinami lekcyjnymi (…) Ludzie trochę starsi chcą oferty od miasta – powrotu lig amatorskich w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę – powiedział i dodał, że oferta powinna być też dopasowana do potrzeb seniorów.

W kwestii budowy stadionu Możdżonek, wzorem Mirosława Arczaka, zaapelował o gruntowną analizę. - Stadion ma być jak najmniej kosztowy i trzeba pomyśleć, gdzie go umiejscowić. Czy będzie to aleja Piłsudskiego 69a czy będzie to ogromny kompleks sportowy przy Pieczewie?

Duże emocje, u przysłuchujących się wystąpieniom kibiców, wzbudził Robert Szewczyk. - Nie będzie klubu piłkarskiego Stomil Olsztyn, dobrze funkcjonującego, jeśli nie będzie stadionu – powiedział kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, co szybko skontrowano z sali pytaniem: dlaczego do tej pory obiekt nie powstał?

Przypomnijmy, że Szewczyk w kończącej się właśnie kadencji pełnił funkcję przewodniczącego olsztyńskiej rady miejskiej. W wyniku wyborów w 2018 roku władze nad Olsztynem objęła Koalicja Obywatelska w porozumieniu z komitetem Piotra Grzymowicza.

W swoim wystąpieniu Szewczyk poruszył jeszcze kwestię finansowania sportu, podkreślając, że Stomil i siatkarski AZS powinny być pod tym względem traktowane równo. Kolejnym podjętym tematem była budowa centrum piłkarskiego. - W połowie roku będzie gotowy projekt na cztery boiska przy al. Sybiraków i to będzie baza też dla Stomilu - zapowiedział.

Oburzenie części kibiców wzbudziło stwierdzenie polityka, że Stomil znajduje się na zapleczu Ekstraklasy, podczas gdy drużyna plasuje się aktualnie w strefie spadkowej 2 ligi.

Ostatni głos zabrał Czesław Jerzy Małkowski, który jako jedyny przywdział na spotkanie biało-niebieskie barwy. - Chcę mówić o sporcie w Olsztynie globalnie. Każdy nasz sport zasługuje na to, aby miasto go wspierało – podkreślił były prezydent stolicy Warmii i Mazur.

Według Małkowskiego w miejskim budżecie regularnie powinno zabezpieczać się 2 mln zł na potrzeby Stomilu. - Jak miasto wejdzie w promocję, dojdą inni inwestorzy – przekonywał.

Kandydat na prezydenta wspominał dawne lata, kiedy przez Olsztyn przejeżdżał Tour de Pologne, a w hali Urania organizowano siatkarski memoriał Huberta Wagnera. - Trzeba to wszystko odnowić – stwierdził.

Dla Małkowskiego budowa stadionu miejskiego jest rzeczą kluczową. Środki na ten cel mają pochodzić z różnych źródeł: PZPN-u, miejskich, rządowy czy unijnych. - Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie ma stadionu. To wstyd – podsumował.

Na tym zakończyła się pierwsza część konferencji, a zaczęły pytania od zgromadzonej w hali Urania publiczności. 

Już na początku z zarzutem lekceważenia potrzeb Stomilu, podczas kończącej się kadencji samorządu, musiał zmierzyć się przewodniczący rady miasta, Robert Szewczyk. 

Przypomnijmy, że prezydent Grzymowicz projektując budżet na 2024 nie uwzględnił w nim środków dla Stomilu Olsztyn. 400 tys. zł zaplanowano natomiast dla siatkarzy z Kortowa. 

Marcin Możdżonek został z kolei zagadnięty o pomysł, aby zbudować stadion przy osiedlu Pieczewo, o czym wspominał w swojej pierwszej wypowiedzi. Kandydat na prezydenta Olsztyna odpowiedział, że jest to tylko jeden z pomysłów, który należałoby rozważyć w gronie ekspertów. Inną koncepcją mogłaby być budowa obiektu na terenie lotniska na osiedlu Dajtki. 

Budżet Olsztyna na 2024 zaplanowano po stronie wydatków na 1,6 mld zł. Jeden z mężczyzn w swoim pytaniu nawiązał do tej sumy, apelując, aby co najmniej 1% budżetu (16 mln zł) był regularnie zabezpieczany na potrzeby olsztyńskiego sportu. 

Jak do pytania o finansowanie sportu odnieśli się poszczególni kandydaci, można sprawdzić w poniższym materiale wideo, który jest zapisem całego spotkania. 

Debata o sporcie zorganizowana przez kibiców Stomilu Olsztyn

Komentarze (58)

Dodaj swój komentarz

 • kibic 2024-04-03 20:08:05 2a02:a311:c53a:*
  tylko prezydent z Koalicji, bo ona ma kasę, bo rządzi, więc jesz szansa że trafi do Olsztyna. Reszta to brak kasy i stagnacja. Mądrze wybieraj!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • Anonymus1976 2024-04-02 15:23:45 92.68.*.*
  Tylko Pan Grzegorz Smoliński jest wtedy szansa że mądrość zawita w tym POPZPR padole nędz … to jak walka z komuną te miasto.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • Piłkarski Poker 2024-03-31 23:03:18 185.164.*.*
  Obejrzałem debatę i nie wiem czy wiem więcej niż przed nią. Wygląda na to, że Arczak dla Stomilu nie będzie jakimś wielkim sprzymierzeńcem. Szewczyk, Małkowski, Grucela, Smoliński chcą stadionu na Piłsudskiego plus Czesław deklaruje bezwzględnie 2 mln. A Możdżonek, który uczestniczył w debacie zorganizowanej przez bądź co bądź swoich kandydatów na radnych ( czwórka Stomilowców kandyduje z jego list) to chyba rzeczywiście ani stadionu ani piłkarskiego centrum treningowego na Warmii nie chce. Nie rozumiem o co w tym chodzi? Olsztyn to jednak dziwne miasto;) Stomil Purda hehe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • MŁODA1 2024-03-31 19:43:07 5.173.*.*
  O sporcie oraz innych ważnych ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia sprawach nie powinni decydować: Joanna Misiewicz ( nadal kandyduje) - 71 lat, Zakrzewska Ewa ( nadal kandyduje) - 69 lat, Halina Ciunel ( nadal kandyduje) - 75 lat. Z innych ugrupowań: Małkowski Jerzy- 74 lata, Mirosław Gornowicz - 70 lat, Dąbkowski Zbigniew - 66 lat, Flis Krystyna - 77 lat, Grzymowicz Piotr - 70 lat, Antosz Nelly - 68 lat, Jabłońska Wanda - 61 lat. Wszyscy radni są wierni zasadzie Władysława Gomułki: Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy. Te osoby trzeba bezwzględnie pozbawić mandatu. Jak ludzie pamiętający Stalina I Gomułkę mogą decydować o współczesnym Olsztynie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 16
 • Olosmolo 2024-03-30 18:12:24 46.205.*.*
  Jak mnie strasznie Małkowski zaimponował
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 12
 • Brawo 2024-03-30 07:33:22 31.0.*.*
  Odnośnie sportu tylko Pan Małkowski
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 52 17
 • Vrooom 2024-03-30 07:16:15 195.136.*.*
  "Olsztyn to Stomil, Stomil to Olsztyn"- "Ale nie odpowiedział Pan na pytanie..."- "Trybuna musi mieć toalety, szatnie, miejsce dla mediów, bo Olsztyn to Stomil, a Stomil to Olsztyn"- "Przepraszam, ale dalej nie wiemy kto poniósł odpowiedzialność za wyrzucenie w błoto 12mln zł na bezsensowne projekty stadionu". POZIOM DYSKUSJI PRZEBIŁ MACIEREWICZA. Sęk w tym, że Szewczyk był pod tym względem na równi z resztą. Dżizys, NA KOGO ODDAĆ GŁOS?.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Bruno80 2024-03-29 22:12:58 176.221.*.*
  "Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie ma stadionu. To wstyd" I TO JEST PRAWDA! A p. Szewczyk raczej nie może pochwalić się "walką' o przebudowę lub budowę stadionu Stomilu! 🟦⬜⚽
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 9
 • eso 2024-03-29 15:11:24 88.156.*.*
  A co z miejskimi szaletami? Dlaczego stoją zamknięte przez cały rok? W Dobrym Mieście są otwarte, w Barczewie są otwarte, w Olsztynku są otwarte, ale oczywiście w wielkim Olsztynie oszczędza się (skąpi) nawet na toaletach. Wstyd!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 1
 • Lisiecki 2024-03-29 14:12:11 188.125.*.*
  Zobaczcie, jak nas zeszmacili. Siedzą na krzesłach za nasze pieniądze, rozjeżdżają się po "konferencjach" za nasze pieniądze, komórką i auto mają za nasze pieniądze. A co robią? Kontrolują nas, nakładają na nas kolejne obowiązki, nękają nas biurokracją, karzą nas. A my jeszcze ich wybieramy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 9
 • Sylwek 2024-03-29 12:45:29 46.205.*.*
  Jeden z kandydatów na prezydenta kreuję się na Kazimierza Wielkiego sportu, jak dobrze pamiętam to kilkanaście lat temu jeden z przedsiębiorców a zarazem miłośnik sportów samochodowych jak i też startujący w zawodach rally crossowych to chciał zbudować pod Olsztynem profesjonalny tor do zawodów rally crossowych co stanowiłby dużą atrakcję Olsztyna i rozwój sportu samochodowego, w tamtym czasie był prezydentem jeden z obecnych kandydatów na te stanowisko. Tor nie powstał bo nie było zgody na to włodarzy. I co??? Teraz nagle jak się kandyduję to obiecywanki cacanki i robienie z ludzi debili. Cześć się nabierze na te wymyślone na potrzebę wyborów obiecanki, większość pamięta jednak pewne decyzje nie sprzyjające rozwojowi sportów samochodowych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 9
 • Podatnik. 2024-03-29 12:11:11 88.156.*.*
  Olsztyn com.pl. Redaktor upolityczniony. To po co te komentarz Panie krzysztofie B.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • Pstryku 2024-03-29 10:12:51 149.102.*.*
  W debacie zorganizowanej przez kibiców w zasadzie nie było kibiców. Trudno nazwać sukcesem pojawienie się kilku fanów Stomilu. Gdyby nie 50 osób z PiS-u to sala świeciłaby pustkami. Przysłuchując się kandydatom można było odnieść wrażenie, że najmniej przychylnym klubowi jest kandydat Możdżonek. Ciekawostką wydarzenia była deklaracja Pana Możdżonka o budowie stadionu w Purdzie, mimo iż na dziś jest już gotowy projekt stadionu przy Piłsudskiego, zapowiadziane jest ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie prac, co podkreślają pozostali kandydaci. Olsztyn czeka na nowy stadion od 78 roku i wygląda na to, że z Panem Możdżonkiem jako prezydentem jeszcze trochę poczeka mimo, że są środki z Ministerstwa na pierwszy etap oraz gotowy projekt. Na listach Pana Możdzonka znajduje się wiele osób związanych ze sportem, Stomilem czy kibicami. Czy aby na pewno wszystkim zależy tam na Stomilu, bo jeśli chodzi o sam program to Możdżonek jako jedyny w swoim programie nawet nie ma zdania o nowym stadionie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 13
 • Trop 2024-03-29 09:30:29 176.221.*.*
  Szkoda że żaden z kandydatów do rady miasta i wyżej nie napisze w swoim spocie wyborczym wprost: "Głosujcie na mnie, mało zarabiam, nie mam pomysłu na siebie, a chciałbym zarabiać więcej przy okazji jak się uda to zrobię coś dla Olsztyna". Pozdrawiam:-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8
 • Pyk tyk 2024-03-29 09:06:26 5.173.*.*
  PiS to dramat ale gdyby to odsunąć na bok, to trzeba kilka rzeczy oddać Smolińskiemu: tekst o Rybaku nie był na siłę bo Smoliński faktycznie kibicem jest i to nie takim piknikowym jak przebrany Małkowski czy ten śmieszny Grucela i reszta; z tego co wiem jest po zarządzaniu sportem. Więc na pewno kwalifikacje są, orientuje się w realiach miasta i sportu. Pytanie czy jest wizja i jakie miejsce ma w niej Stomil. Bo te frazesy o młodzieży mnie nie przekonują. Ale nie przekonuje mnie też obiecywanie wszystkim wszystkiego przez pozostałych. Typowo olsztyńskie bezsensowne bicie piany. Miasto to ludzie i jeśli pytacie dlaczego ono jest jakie jest to w pigułce można było zobaczyć, i tych za stołem i przed. Ile się musi zmienić żeby nie zmieniło się nic. Olsztyn to dramat i tu widać dlaczego. Ale ważne że wszyscy z siebie zadowoleni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 7
 • czyli 2024-03-29 08:57:50 79.191.*.*
  sport, kultura, nauka, drogi i chodniki,,, tematów dużo do dyskusji, czasu mało
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • StadIonDIaStomiIu 2024-03-29 07:55:32 89.151.*.*
  Byłem na debacie, jedyny kandydat który ma spójną wizję, zero zdziwienia, Pan Smoliński. Każdy może się przekonać, wystarczy spojrzeć na film z debaty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 20
 • Pracownik wodociągów 2024-03-29 07:02:36 83.28.*.*
  Pomysłem na sport w Olsztynie Roberta Szewczyka i Piotra Grzymowicza w mijającej kadencji było jego dotowanie w oparciu o budżet olsztyńskich wodociągów. Klub Piłkarski Stomil - Olsztyn finansowano w kwocie nie mniejszej niż 20 mln zł, a ponadto PWiK Spółka z o.o. w Olsztynie opłacała dwóch pracowników, których umieściła w zarządzie klubu. Z kasy PWiK dotowano również Klub Traveland - Olsztyn (wielu zawodników drużyny piłki ręcznej zatrudniono w wodociągach na lukratywne stanowiska). Środki finansowe były wyprowadzane ze spółki komunalnej z naruszeniem obowiązującego prawa przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, który do końca kadencji pełni obowiązki jednosobowego Zgromadzenia Wspólników w olsztyńskich wodociągach i zatwierdzał przepływ tych środków do klubów w porozumieniu z Prezesem Zarządu PWiK Wiesławem Pancerem i Przewodniczącym RN PWiK Edwardem Tomczykiem. Między innymi takie działania spowodowały zadłużenie Spółki na koniec 2023 r. w kwocie 130 mln zł, którym zostaną obciążeni mieszkańcy Olsztyna przy najbliższej regulacji cen wody i ścieków pod koniec 2024 r.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 5
 • kix 2024-03-29 06:11:35 46.205.*.*
  a ja bym chciał ,żeby podyskutowali o liczbie radnych i wiceprezydentów, liczba mieszkańców co roku maleje , więc.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • stadiondlastomilu@o2 2024-03-29 06:07:55 89.151.*.*
  Byłem na debacie, taka prawda że wizję nowego stadionu zrealizuje tylko Pan Smoliński i po debacie się tylko do tego utwierdziłem, nieprzekonani mogą sobie obejrzeć wideo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 14

www.autoczescionline24.pl