Jarosław Babalski z PiS zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Olsztyna

Jarosław Babalski z PiS zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Olsztyna
Jarosław Babalski zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Olsztyna
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na kwietniowej sesji rady miasta radny z ramienia PiS Jarosław Babalski zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego, co poparła większość radnych. Sam radny, mimo wcześniejszych zapowiedzi o wyjaśnieniu powodów swojej rezygnacji, nie zabrał głosu. Zrobili to za niego radni PiS.

Radni, większością głosów, przyjęli rezygnację radnego Jarosława Babalskiego z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Olsztyna.

W dyskusji głos zabrał Radosław Nojman, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się do wniosku radnych koalicji zarządzającej o odwołanie Jarosława Babalskiego z funkcji wiceprzewodniczącego rady miasta.

Radny Jarosław Babalski wielokrotnie przez swoje zachowanie i wypowiedzi naraził na szwank dobre imię Rady Miasta Olsztyna. Przykładem może być nazwanie „opłakiwaniem krętacza" udziału olsztynian w spotkaniu oddającym hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi w trzecią rocznicę jego śmierci. Na podobną ocenę zasługuje publiczna krytyka stanowiska Rady Miasta „w sprawie poparcia dla stanowczych działań władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz ochrony niepodległości Ukrainy przed agresją" oraz odmawianie Radzie prawa do zabierania głosu w tej sprawie.

Ponadto pan Jarosław Babalski swoimi wypowiedzeniami w trakcie sesji i posiedzeń komisji nagminnie obrażał pracowników Urzędu Miasta.

W naszym przekonaniu takie zachowania dyskwalifikują pana Jarosława Babalskiego jako wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Ponadto uważamy, że odwołanie pana Babalskiego z tej funkcji nie wpłynie na sprawność funkcjonowania Rady

– możemy przeczytać we wniosku.

Radny nie chciał zostać odwołany i sam postanowił złożyć rezygnację, o czym pisaliśmy w artykule „Jarosław Babalski nie dał się odwołać. Sam złożył rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego rady miasta”.

Kolega Babalski złożył tę rezygnację pod przymusem. To człowiek honoru, stąd ta decyzja. My, jako koledzy z klubu, mówimy wprost: nie zgadzamy się z takim stawianiem spraw. Zarzuty z wniosku są w mojej opinii niedorzeczne – przyznał Radosław Nojman.

Dodał, że każdy polityk czy samorządowiec powinien być świadomy, na co się decyduje w życiu politycznym – często jest to żywiołowa dyskusja ze swoimi adwersarzami.

Zdaniem Nojmana Babalski jest jednym z najaktywniejszych radnych, który wnikliwie czyta wszelkie dokumenty i patrzy na ręce prezydentowi Olsztyna oraz radnym koalicji zarządzającej.

Radosław Nojman zwrócił się do pozostałych radnych.

Po raz kolejny sprowadzacie organ, w którym wspólnie zasiadamy, do roli przybudówki ratusza odrzucającej wszystkie inicjatywy klubu opozycyjnego. Jeżeli chcecie tak procedować, nie ma sprawy, macie większość. Ale w tej sytuacji bierzcie za to pełną odpowiedzialność, dlatego nie wskażemy innej osoby do pełnienia tej zaszczytnej funkcji wiceprzewodniczącego. Podwyższona dieta czeka – dodał Nojman.

Głos zabrała także radna niezależna Elżbieta Wirska, która zrównała wniosek o odwołanie radnego, który podpisali radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Ponad Podziałami z działaniami białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Wspieramy Ukraińców, krytykujemy terror Łukaszenki. Łukaszenko jest wśród nas. Wypowiedzi pana Babalskiego mogły być kontrowersyjne, ale to dodawało kolorytu naszej radzie. Został usunięty za wolność słowa. To metody Łukaszenki – przyznała radna Wirska.

Na koniec odbyło się głosowanie. 14 radnych poparło rezygnację Jarosława Babalskiego z funkcji wiceprzewodniczącego, 6 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu oraz 3 nie głosowało (w tym sam Babalski).

 

2147382000
Galeria

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • LoLo 2022-04-29 09:56:06 79.190.*.*
  I to jest słuszna koncepcja. Atmosfera się oczyści i nie będzie powtórki z Izby.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • brabra 2022-04-28 14:45:48 109.233.*.*
  Towarzyszu Babalski iditie naxuj
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Niestety olsztyniak 2022-04-27 21:30:09 46.205.*.*
  Jak nienawidzę PiSu to wypij dużo lepszy niż posiory, liczy się człowiek nie błędny członek hwdpis , szacunek za rozwój Olsztyna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • NAPĘDZANY NIENAWIŚCIĄ 2022-04-27 19:56:06 79.191.*.*
  bydle
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Na zdjęciu 2022-04-27 17:29:52 5.184.*.*
  wygląda jakby ten Pan miał włosy :))
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Młoda 2022-04-27 16:50:08 94.254.*.*
  Z wypowiedzi radnego Radosława Nojmana: ,,dlatego nie wskażemy innej osoby do pełnienia tej zaszczytnej funkcji wiceprzewodniczącego. Podwyższona dieta czeka". Mój komentarz: W 2018 r. radna Ciunel na klubie PO forsowała swoją kandydaturę na wiceprzewodniczącą RM. Aby było ciekawiej PO nie mogła , zgodnie z tradycją mieć i przewodniczącego RM i wiceprzewodniczącego RM. Każdy klub radnych w RM powinien mieć wiceprzewodniczącego. Mianowanie babci Ciunel byłoby pogwałceniem tej tradycji. Miało to się odbyć kosztem klubu Małkowskiego. Wtedy PO nie złamało ustaleń. Teraz proponuję PO powrócić do tego przełomowego pomysłu. Obsadzić funkcję wiceprzewodniczącego po PiS-ie swoją kandydatką. Proponuję radną Ciunel. PO jest tak pazerna na władzę że kolejny nieudacznik z jej szeregów zaspokoi swoje ambicję. Miastu i tak nic już nie zaszkodzi. Mieszkańcy wytrzymają jeszcze 500 dni i pozbędą się prezydenta i PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • Kos 2022-04-27 15:41:34 79.191.*.*
  Pisać o nim - pan - to jak mówić o księdzu pedofilu - wykonywał wolę Boga !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • fer 2022-04-27 13:18:32 5.172.*.*
  A może tak gazeta zajmie się tematem wind które miasto zakupiło do tunelu między Jagiełły a Artyleryjską a które od początku nie działają , dlaczego w tunelu należącym pod miasto są to 2 odcinki , jest tak brudno wszak brud ten wita przybyszów którzy przyjeżdżają na Olsztyn Zachodni i następny temat ile kosztowało torowisko pod tramwaje do Sikorskiego do Warszawskiej po którym od paru lat nie jeżdżą tramwaje i na koniec czy nie warto zlecić badania jaki stopień poparcia ma prezydent tego miasta i radni platformy którzy pseudożądzą tym miastem bo wg mnie będzie to parę no może kilkanaście procent
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 8
 • I dobrze 2022-04-27 13:10:36 149.56.*.*
  Przynajmniej widać, że PIS potrafi usuwać czarne owce przeciwne obronie Ukrainy i Polski przed kacapami. Popieram.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 3
 • Mieszkańcy Olsztyna 2022-04-27 12:58:40 88.156.*.*
  wypie...alaj, nareszcie i tak się do tego nie nadawałeś, poszukaj pracy w biedronce, z takimi kwalifikacjami może się nadasz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
2147382000
2147382000