Dziś jest: 21.04.2024
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2023-12-25 09:02

Aleksandra Sawczuk

Jak spędzić tegoroczne święta w Olsztynie? Co będzie otwarte? Odpowiadamy!

Jak spędzić tegoroczne święta w Olsztynie? Co będzie otwarte? Odpowiadamy!
Zimowy Olsztyn z lotu ptaka
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Boże Narodzenie to czas, który większość z nas spędza na rodzinnie. Przyjmowanie gości, wyjazdy. Idea jest taka, iż ma to być okres relaksu. Zdarza się jednak, że w święta trzeba załatwić jakieś pilne sprawy czy po prostu przychodzi ochota na wyjście z domu, w poszukiwaniu rozrywek. Jakie możliwości będą mieli olsztynianie?  

reklama

Tych miejsc na pewno nie odwiedzimy

Za pewnik możemy uznać, iż w okresie od 24 do 26 grudnia nie uda nam się załatwić spraw urzędowych. Urząd miasta, urząd skarbowy czy marszałkowski będą w tym czasie zamknięte, a ich pracownicy oddadzą się chwilom, spędzonym z rodzinami. W przypadku ostatniej z wymienionych instytucji, również poświąteczną środę ogłoszono dniem wolnym (w zamian za 11 listopada, który wypadł w sobotę).

Może się zdarzyć także nagła potrzeba odbycia wizyty lekarskiej. Warto pamiętać, iż punkty podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), będą nieczynne. Należy się zatem udać do najbliższego szpitala, na odział ratunkowy.

Jeśli któremuś z mieszkańców naszego miasta przypomni się, że musi skorzystać z usług Poczty Polskiej, to taka możliwość zaistnieje wyłącznie w Wigilię w jednym punkcie, przy ul. Partyzantów 39 (niedaleko Dworca Głównego), od godziny 9 do 12.

Zrobienie zakupów w większych sieciach handlowych także będzie niemożliwe. Jedyną opcję stanowi udanie się do mniejszych sklepików osiedlowych, np. Żabka, w których godziny otwarcia w dni świąteczne określa franczyzobiorca. Natomiast 25 grudnia większość tych punktów może być nieczynna.

Zamknięte będą olsztyńskie teatry. Żadne spektakle nie są planowane w okresie bożonarodzeniowym. To samo dotyczy pokazów w Planetarium.

Olsztynianie nie skorzystają również z usług bankowych (poza oczywiście punktami z bankomatami), a także nie odwiedzą centrów handlowych. Jedyną szansę na dostanie się do olsztyńskich galerii stanowi skorzystanie ze świątecznej oferty sieci kin.

Bożonarodzeniowe możliwości dla mieszkańców

Zarówno Helios, znajdujący się w Aura Centrum, jak i Multikino, w Galerii Warmińskiej, chętnie przyjmą klientów w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. W repertuarze znajdzie się kilka premier, które, z pewnością, przypadną do gustu odwiedzającym. Przykładem może być, np. długo wyczekiwana nowa wersja filmu familijnego „Akademia Pana Kleksa”.

Natomiast nie wszystkie seanse będą przeznaczone wyłącznie dla rodzin z dziećmi. Pomimo okresu świątecznego, kina przewidują uniwersalny repertuar.

Pozostając przy temacie rozrywek, alternatywną opcję do spędzania świąt w domu, proponują olsztyńskie bary, znajdujące się na Starym Mieście: Carpenter Inn Irish Pub oraz Kij Kong. W tych lokalach 25 grudnia odbędzie się wydarzenie idealne dla fanów muzyki elektro, o nazwie „Elektrotradycja”.

- Dwie sceny, dwa klimaty, dwa miejsca na mapie Olsztyna (oddalone od siebie o niespełna 30 m), aż 16 wyjątkowych artystów i jedna „wlotka” (opaska koloru zielonego lub niebieskiego jest wejściówką do dwóch lokali – piszą w mediach społecznościowych organizatorzy imprezy. Zagrają, m.in. Flora, Gino czy BLKT.

Już dzień później (26 grudnia), również w Carpenterze, odbędzie się koncert charytatywny, licytacje i zbiórka pieniędzy dla olsztyńskiego hospicjum dla dzieci. Podczas wydarzenia wystąpią lokalni artyści: gitarzysta Rafał Bohatyrewicz oraz zespół Fale. Każde wsparcie tej inicjatywy będzie niezwykle ważne.

Dla osób, które preferują aktywne spędzanie czasu, Koło Rodzinne „Laurencja” oferuje wzięcie udziału w 162. rajdzie pieszym z cyklu „Wędrówki Rodzinne”, pod tytułem „Wigilia w lesie”. Podczas tego wydarzenia oprócz spaceru dróżkami lasu miejskiego, przewidziana jest przerwa na opłatek, śpiewanie kolęd oraz wspólny posiłek. Wędrówka odbędzie się w drugi dzień świąt (26 grudnia). Rajd startuje o godz. 11, przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Mieszkańcom naszego miasta polecamy również wybranie się na lodowisko czy rodzinny spacer po okolicznych parkach. Taką wędrówkę można śmiało połączyć z odwiedzeniem, np. schroniska dla zwierząt (przy ul. Turystycznej) i wyprowadzeniem psiaków, które będą za to ogromnie wdzięczne.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • fdd 2023-12-27 09:35:47 95.160.*.*
  Żabki będą otwarte w tej wsi jako rozrywka!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • MŁODA1 2023-12-25 23:27:47 2a0c:5a80:1803:*
  Jak wynika z artykułu turystów i mieszkańców przez kilka dni czeka moc atrakcji. Pełne półki z towarami. Restauracje i puby otwarte. Gości tysiące. Czy to Olsztyn pod rządami Grzymowicza i nieudaczników z PO? Marzenie ściętej głowy. Tak jest w wielu miastach w Polsce, które szanują biznes i potrafią połączyć tradycje z teraźniejszością.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Lewica Razem! 2023-12-25 17:57:28 88.156.*.*
  Mam nadzieję, że z czasem wymażemy z kalendarza i świadomosci święta związane z katolicyzmem oraz historią. Po co tak naprawdę święta bożego czegoś, wielkanocy, 11 listopada, 1 listopada, 3 maja, 1 sierpnia itd? Dla mnie i wielu moich znajomych prawidzwe święto jest chociażby 1 maja, a z innymi czas z skończyć. Koniec narzucania obywatelom swoich świąt, zamykania sklepów w te dni itd. WOLNOŚĆ
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 13
 • To już patologia 2023-12-25 13:14:23 31.0.*.*
  No kor.... W Galerii 🤣🤣🤣🤣🤣👏👏👏👏👏
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Haha 2023-12-25 12:31:48 88.156.*.*
  Pisowcy to powinni spędzać święta w zakładach karnych. Cela plus ruszyła:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 8
 • wyborca Prezesa Tysiąclecia 2023-12-25 09:52:17 176.221.*.*
  Święta należy spędzać w Świątyniach, a nie włóczyć się mieście! I koniec dyskursu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 16
 • NO 2023-12-25 09:45:33 5.173.*.*
  Carpenter 💪💪 piwo które kosztuje normalnie 4 zł , tam zapłacisz 17 zł🤔 chyba coś komuś się pojeba.o ? Jest jakaś kontrola nad cenami w takich nie?? Czy po prostu mogą sobie sami narzucać takie ceny 🤔 żenada .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 11
 • Rodowity Olsztynianin 2023-12-25 09:34:47 88.156.*.*
  Urząd miasta organizuje również off-road na ulicach Sybiraków, Augustowskiej, Barcza, Wilczyńskiego, itd. Wstęp wolny - jedyny warunek to własny samochód i najlepiej umówiony termin u mechanika...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 4

www.autoczescionline24.pl