Grupowe spotkania handlowe nie są w dobie pandemii legalne

Grupowe spotkania handlowe nie są w dobie pandemii legalne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. IstockPhoto

Opisywaliśmy już na łamach Portalu Miejskiego olsztyn.com.pl „spotkania handlowe“ - zręcznie prowadzony show, w czasie którego robi się ludziom przysłowiową „wodę z mózgu“ i w efekcie wydają bajońskie kwoty na różne dziwne „towary“. Teraz, pomimo pandemii, ten proceder nadal kwitnie w najlepsze.

W artykule „Wkrętka ‘na mikser‘ czyli gwiazdka z nieba dla naiwnych“ przedstawiliśmy historię pana Jarosława z Dajtek, który o mały włos nie wydał swojej półrocznej emerytury na jakiś wątpliwej jakości fotel do masażu z dodatkiem - podobno rewelacyjnej jakości - kompletu garnków mających rzekomo niezwykłe właściwości prozdrowotne. Na szczęście nie miał przy sobie dokumentów - zaproszono go wszak na spotkanie promocyjne a nie sprzedażowe - i nie mógł podpisać umowy kupna-sprzedaży. Na to spotkanie zwabiono go zresztą podstępem, oferując nie żaden handel, a otrzymanie w bezpłatne użytkowanie - „w celach promocyjnych“ - drogiego sprzętu AGD. Żadnego sprzętu jednak oczywiście nie było, o czym mogą państwo przeczytać pod załączonym linkiem.

Okazuje się, że teraz, w dobie pandemii, tego rodzaju spotkania są nadal organizowane. Nasz czytelnik odebrał niedawno telefon zapraszający go na spotkanie w jednym z lokali gastronomicznych w centrum Olsztyna. Dzwoniąca do niego osoba była tak przekonywująca, że już tylko - po przeczytaniu w olsztyn.com.pl o perypetiach wspomnianego wyżej pana Jarosława - poprosił o sms potwierdzający otrzymanie obiecywanych prezentów o gotów był stawić się na spotkaniu. Ostatecznie powstrzymała go przed tym małżonka, pytając, czy ma świadomość, że w dobie pandemii naraża się na ryzyko zakażenia.

To samo pytanie zadaliśmy Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Olsztynie, pani Teresie Parys.

Czy na pewno gromadzenie ludzi w  jednym pomieszczeniu, gdzie niekoniecznie przestrzega się zalecanego dystansu oraz gdzie nikt nie odkaża sprzedawanych przedmiotów przechodzących z rąk do rąk, jest zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami antypandemicznymi?

W odpowiedzi czytamy, iż: „zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, zakazów i nakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii (Dz. U. z 2021 r., poz. 512 z późn. zm.) w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 odległości od innych osób. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online“.

Inspektorat zapowiada także powiadomienie Centrum Operacyjnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w sytuacjach, gdy dotrą do nich informacje o organizowaniu podobnych zgromadzeń.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz