Czy OZK znajdzie w końcu nabywcę? Urzędnicy zaprosili kilka firm do przetargu

Czy OZK znajdzie w końcu nabywcę? Urzędnicy zaprosili kilka firm do przetargu
Czy Olsztyński Zakład Komunalny znajdzie w końcu nabywcę?
Fot. OZK

To już w zasadzie trzecie postępowanie ws. sprzedaży miejskiej spółki Olsztyński Zakład Komunalny. Tym razem urzędnicy liczą, że zgłosi się przynajmniej trzech oferentów.

W pierwszym przetargu na sprzedaż OZK zgłosił się tylko jeden oferent – firma z Bełchatowa, jednakże po kilku dniach się wycofała. Na początku czerwca miasto ogłosiło kolejny przetarg, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Nikt nie kupił Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. Miasto rozpisało kolejny przetarg”.

Jak się dowiedzieliśmy, nikt nie był zainteresowany kupnem spółki.

Ze względu na brak ofert odwołaliśmy postępowanie ws. sprzedaży OZK. I od razu ogłosiliśmy kolejne postępowanie, które będzie podzielone na dwa etapy – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Etap pierwszy to nic innego, jak pisemne składanie ofert. Urzędnicy podkreślają, że tym razem dokonali kilku zmian w regułach postępowania.

Aby rozszerzyć grono potencjalnych oferentów uprościliśmy postępowanie, obniżyliśmy wadium i skróciliśmy czas na złożenie ofert pisemnych – dodała Marta Bartoszewicz.

Pierwszy etap ma zakończyć się 22 czerwca do godz. 16.

Następnie komisja przetargowa wybierze 3 oferentów, którzy zaproponują najwyższą cenę w pierwszym etapie. Aukcja ma odbyć się następnego dnia o godz. 15.

Urzędnicy wysłali zaproszenia do wzięcia udziału w postępowaniu do 9 podmiotów, które w przeszłości były zainteresowane kupnem OZK.

Oferty może jednak składać każda firma, która chciałaby kupić spółkę – podkreśliła rzeczniczka urzędu miasta.

Olsztyński Zakład Komunalny przy ul. Lubelskiej powstał w 2010 roku. Zajmował się zagospodarowaniem odpadów na terenie miasta. Aż do 2015 roku, gdy otworzono Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Od tego czasu, działania OZK zostały zredukowane.

Spółka podejmowała działania w kierunku szukania źródła dochodów na rynku usług, poprzez utworzenie w lipcu 2013 roku Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Spółka dochody miała czerpać z unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, ale w zeszłym roku, z przyczyn złego stanu technicznego instalacji, zmuszona była wypowiedzieć obowiązujące umowy na odbiór odpadów.

A przy tym przynosiła straty, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Olsztyński Zakład Komunalny generował straty. Prezes odwołany”.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz