Olsztyński Zakład Komunalny zostanie sprzedany na aukcji. Jaka jest cena wywoławcza udziałów?

Olsztyński Zakład Komunalny zostanie sprzedany na aukcji. Jaka jest cena wywoławcza udziałów?
OZK zostało wystawione na aukcji
Fot. OZK

Miasto ogłosiło aukcję ustną, która ma wyłonić nabywcę udziałów OZK. Cena wywoławcza wynosi 13 mln zł. Postępowanie odbędzie się 21 maja.

– Przedmiotem aukcji jest 20 305 udziałów o wartości 500 zł każdy stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki Olsztyński Zakład Komunalny. Aukcja odbędzie się w czwartek 21 maja – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Aby wziąć udział w aukcji, należy do 20 maja uiścić wadium w wysokości 1,5 mln zł. Cena wywoławcza wynosi wszystkich udziałów 13 mln zł.

Olsztyński Zakład Komunalny przy ul. Lubelskiej powstał w 2010 roku. Zajmował się zagospodarowaniem odpadów na terenie miasta. Aż do 2015 roku, gdy otworzono Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Od tego czasu, działania OZK zostały zredukowane.

– Spółka podejmowała działania w kierunku szukania źródła dochodów na rynku usług, poprzez utworzenie w lipcu 2013 roku Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Spółka dochody miała czerpać z unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, ale w zeszłym roku, z przyczyn złego stanu technicznego instalacji, zmuszona była wypowiedzieć obowiązujące umowy na odbiór odpadów.

A przy tym przynosiła straty, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Olsztyński Zakład Komunalny generował straty. Prezes odwołany”.

Dlatego też prezydent postanowił ją sprzedać.

– Formuła działania OZK została wyczerpana. Przez lata spółka była nam niezbędna do funkcjonowania. Teraz jednak świadczy usługi na rzecz gminy w minimalnym stopniu. W ostatnim czasie utraciła rentowność, co dodatkowo uzasadnia planowane przez nas kroki – wyjaśnił Piotr Grzymowicz.

Prezydent dodał, że ewentualny nabywca przejmie OZK wraz z nieruchomościami, pracownikami, zezwoleniami ale także zobowiązaniami.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • K. S. 2020-05-20 14:49:08 37.47.*.*
    10 mln za 13 mln plus 5 mln strat. 😲 Chyba Um Olsztyn pogięło. 8mln w błoto. Może znajdzie się... 🦌
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • MP 2020-04-17 10:26:07 88.156.*.*
    Prezydencie Grzymowicz a dla firmy KOMA której płaci pan z pieniędzy Olsztyniaków opłaci się.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3