Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się Menu
Na skróty
07.08.2026 Doroty, Kajetana, Sykstusa Pogoda 14/22

Chcą chronić las miejski przed budową obwodnicy Olsztyna. Powstała petycja

Monika Smolik ·
Chcą chronić las miejski przed budową obwodnicy Olsztyna. Powstała petycja
„Wspólny las” to hasło, które przyświecało uczestnikom spaceru po lesie miejskimFot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W niedzielę (9 października) odbyła się „Miła wycieczka w obronie Lasu Miejskiego”. Wydarzenie miało na celu wyrażenie sprzeciwu wobec budowy północnej obwodnicy Olsztyna i Dywit przez tereny leśne.

reklama

„Wspólny las” to hasło, które przyświecało uczestnikom marszu. Chętni spotkali się w pobliżu budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Następnie mogli wziąć udział w około półtoragodzinnym spacerze lub przejażdżce rowerowej przez las miejski. Można też było wziąć udział w warsztatach. W akcji udział wzięło kilkadziesiąt osób. Celem wydarzenia było wyrażenie sprzeciwu wobec niektórych wariantów budowy północnej obwodnicy Olsztyna i Dywit, które przewidują ingerencję w las.

Niektóre z obecnie rozważanych wariantów północnej obwodnicy drastycznie ingerują w spójność Lasu Miejskiego i dolinę rzeki Wadąg! To spowoduje nieodwracalne straty przyrodnicze, a podzielony na mniejsze fragmenty Las już nigdy nie będzie tak atrakcyjnym terenem wypoczynku i rekreacji

- przekonywali organizatorzy w opisie wydarzenia.

Za akcję odpowiadali przedstawiciele społeczności Zielony Olsztyn, Rowerowa Warmia, fundacja Edukacji Leśnej Drzewice oraz fundacja Nexus.

Społecznicy stworzyli także petycję w obronie olsztyńskiego lasu miejskiego skierowaną do władz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Taka inwestycja drogowa bezpowrotnie zmieni niepowtarzalną specyfikę jedynego w swoim rodzaju kompleksu leśnego. Zniszczone zostaną siedliska przyrodnicze Lasu Miejskiego oraz przecięty zostanie korytarz ekologiczny, który stanowi dolina rzeki Wadąg. Ograniczone zostaną także funkcje rekreacyjne tego terenu

- czytamy w opisie petycji.

Obecnie podpisało się pod nią ponad tysiąc osób.

Olsztyński las miejski jest jednym z większych takich terenów w Europie znajdujących się w obrębie granic administracyjnych miasta.

Komentarze (42)


  • Ekoląg 2022-10-10 17:27
    Popieram, też jestem za tym żeby do Olsztyna się teleportować a nie jeździć...
    Odpowiedz 10 3
  • 100%olsztyniak 2022-10-10 17:16
    Pogonic tych wszystkich lewackich debili w wiekszosci nie zwiazanych z Olsztynem.Budowac!
    Odpowiedz 11 14
  • Tim 2022-10-10 16:35
    Dajcie spokój, zadbajcie o środowisko w waszym najbliższym otoczeniu. Trzymam kciuki za zachodnią obwodnicę.
    Odpowiedz 19 8

Proponowane artykuły