Bezrobocie nieznacznie spadło

Według najnowszego raportu GUS, bezrobocie na Warmii i Mazurach zmalało. Szczególnych powodów do radości jednak nie mamy.

Poziom bezrobocia w naszym województwie wciąż należy do najwyższych w Polsce. Największa liczba bezrobotnych utrzymuje się powiatach: braniewskim, piskim i bartoszyckim.

Tego stanu rzeczy nie zmieni chwilowy - lipcowy spadek o jedyne 0,3 %. Poprawa sytuacji bezrobotnych, wynika jedynie ze zwiększonej liczby ofert prac sezonowych. Ponad 90 tysięcy mieszkańców naszego regionu wciąż poszukuje stałego zatrudnienia.

Niestety miejsc pracy nie przybywa. Na rynek wkraczają za to tłumy absolwentów szkół średnich, zawodowych i wyższych. Grono osób bezrobotnych zasilają również rodacy wracający z zagranicy oraz młode mamy chcące podjąć swoją pierwszą w życiu pracę.

Idealny sposób na  znalezienie pracy nie istnieje. Każdego czeka więc żmudne przeglądanie ofert w prasie czy internecie, wizyty w urzędzie pracy oraz wysyłanie aplikacji bezpośrednio do pracodawców. Warto również dokształcać się na własną rękę. Urzędy pracy, coraz częściej oferują bezrobotnym bezpłatne kursy, szkolenia, warsztaty, które współfinansowane  są ze środków UE.   Pamiętajmy, że zasada - ''bogatsze CV - większa szansa na zatrudnienie'' - wciąż obowiązuje.

Źródło: Własne/GUS

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • gościu 2011-01-18 20:11:34 213.199.*.*
  co wy bzdury piszecie ze spadlo bezrobocie wręcz odwrotnie pogłebilo sie mlodzi czmychają na obczyzne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • gość 2010-09-02 09:52:42 88.156.*.*
  Nie macie sie z czego cieszyć, bezrobocie prowizorycznie zmalało bo to tylko w wakacje podejmowane sa prace na sezon bo innych u nas nie ma. Urzędy Pracy chwalą sie swoja efektywnością, ale rzeczywistość jest taka ze jak sam sobie pracy nie znajdziesz to Urząd Ci nie znajdzie. Nie ma co sie łudzić!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • pielinka 2010-08-25 12:58:52 83.13.*.*
  jeżeli chodzi o zatrudnienie to w powiecie piskim nie ma szans . jedynie co to raz na jakis czas znajdzie sie oferta pracy w jakimnś sklepie...szkoda gadac teraz cieżko nawet o staż czy o prace interwencyjne ,wszedzie brak miejsc a mlodzież przychodzi i prosi....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • lina 2010-08-25 11:28:57 80.53.*.*
  Pewnie, że spadło przecież są prace sezonowe, staże,przygotowania zawodowe itp. A potem pracodawca powie- niestety nie mamy dla pani/pana pracy... Inna kwestia-paca dla znajomych, po rodzinie itd- praca zawsze się znajdzie i nie trzeba mieć ani stażu, ani wykształcenia, ani języków znać,ani, ani...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
2147382000