Baczyński znów żywy

Multimedialną próbę odczytania twórczości K.K. Baczyńskiego na nowo podjęli twórcy projektu Ptaki Powrotne. Efekty pracy muzyków i pisarzy będzie można poznać już dziś w Książnicy Polskiej.

Dziś, o godzinie 17.30, odbędzie się spotkanie promujące płytę "Ptaki Powrotne". Uczestnikami spotkania będą artyści mieszkający i działający w Olsztynie, m.in.  Basia Raduszkiewicz (wokalistka), Jarosław Kordaczuk (autor aranżacji) i Janusz Lipińskie (kompozytor muzyki i producenta płyty). Spotkanie poprowadzi Piotr Bałtroczyk.

"Ptaki Powrotne" to kolejna odsłona projektu multimedialnego, który jest oparty na poezji  zmarłego w  wieku 23 lat pisarza. Przy jego realizacji posłużono się wyborem 17 wierszy Baczyńskiego, a opatrzono je muzyką Janusza Lipińskiego. Nowe aranżacje wykonał  Jarek Kordaczuk, a śpiewu podjęła się Basia Raduszkiewicz. Oryginalna aranżacja sprawia, że każdy z utworów można odczytać oddzielnie, ale także jako kolejny rozdział dzieła muzycznego.

Jednak ten projekt to nie tylko muzyka. Ta wielowymiarowa koncepcja przedstawiona jest także w postaci książki poetyckiej, w której znajdują się grafiki Łukasza Rayskiego. Zbiór zamyka ”Reminiscencje sentymentalne” Jana Strzeleckiego. Próbę nowego odczytania  twórczości Baczyńskiego uzupełniają również teledyski autorstwa Adama Smoczyńskiego.

Autorzy projektu postanowili przybliżyć postać K.K. Baczyńskiego, który jest kojarzony głównie ze względu na swoje wojenne przeżycia. Dzięki artystom poznamy inną twarz poety, jego młodzieńczą niepokorność, uczucia, zmagania z własną tożsamością i trudności w dokonywaniu wyborów.

Głównym celem projektu nie jest wystawienie poecie pomnika, a przybliżenie jego barwnej i niedocenianej postaci oraz poezji. Zaproszenie na promocję płyty jest skierowane głównie do młodych ludzi, by mieli okazję poznać przeżycia swojego rówieśnika z odmiennych czasów.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Aniaa 2009-10-22 11:47:30
  Super było! Kupiłam płytkę i aż dreszcze mnie przechodzą jak słucham tych kawałków.. polecam :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Adi 2009-10-21 20:29:34
  Też byłam a płytę już miałam. Warto...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Zuza 2009-10-21 18:53:03
  byłąm, posłuchałąm, super. Zakupiłam płytę, warto było. Pozdrawiam
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Adi 2009-10-21 13:25:23
  Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Baczyński" i się dowiesz młotku. A może to też za trudne???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Abdul 2009-10-21 08:54:34
  Kto to w ogole ten Baczynski ?? :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0