ZUS uruchomił specjalną infolinię. Wśród doradców m.in. uchodźcy z Ukrainy

ZUS uruchomił specjalną infolinię. Wśród doradców m.in. uchodźcy z Ukrainy
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

W poniedziałek (21 marca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy opuścili swój kraj po 23 lutego. Wśród doradców są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Jest ona dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 pod numerem tel. 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres: UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

- Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Na stronie internetowej ZUS-u także dostępne są informacje w języku ukraińskim.

- Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – podkreśla Ilukiewicz.

Na stronie ZUS będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300. Pracownicy urzędu zorganizowali także zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Zebrane produkty zostały przekazane do Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • emerytka 2022-03-21 19:02:44 31.0.*.*
  dzisiaj wykonałam ze 30 telefonów do ZUS ponieważ nie dostałam emerytury na czas - brak możliwości kontaktu. Za każdym razem, w pierwszym rzędzie trzeba wysłuchać informacji dotyczącej imigrantów. PIS jak to PIS - ludzi do rządzenia ma ale robić ni ma komu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • UPAińcy 2022-03-21 16:27:00 195.191.*.*
  Otwieram lodówkę a tam wysypują mi się Ukraińcy. Ile jeszcze można tego słuchać?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Kobiety i dzieci cierpią bardziej niż żołnierze w czasie wojny !!! 2022-03-21 12:54:03 31.60.*.*
  To po to żeby nikt się nie dodzwonił . Urzędasy , urzędasy kiedy będziecie dla ludzi ?! Otwórzcie się chociaż na obywatelki Ukrainy , pokażcie wasze siostrzaństwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
2147382000