Wzrosną opłaty za niesegregowane śmieci

Wzrosną opłaty za niesegregowane śmieci
Rada miasta uchwaliła, że ceny za odpady niesegregowane wzrosną do 54 zł od osoby
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Do tej pory mieszkańcy Olsztyna deklarowali, czy segregują śmieci. Za segregowane płaci się 18 zł, natomiast za niesegregowane 36 zł od osoby. To ma się wkrótce zmienić, a to za sprawą nowej ustawy, która weszła w życie we wrześniu. Napisano tam, że samorządy mogą nakładać dodatkowe opłaty od dwu- do czterokrotności kosztów za wywóz śmieci segregowanych. Miejscy rajcy podczas środowej sesji uchwalili, że w Olsztynie obowiązywać będzie trzykrotność kwoty podstawowej, czyli 54 zł na osobę.

92 proc. mieszkańców deklarowało, że segreguje odpady. Od samego początku istniała możliwość administracyjnej kontroli i kar – podwajania stawki podstawowej dla tych, którzy nie wywiązują się z obowiązku segregacji. Z przyczyn administracyjno-formalnych bardzo trudno było wyegzekwować taką karę. W tej chwili Sejm przyjął ustawę, która dopuszcza przyjęcie przez radę miasta większej krotności kary za niedostosowanie się do obowiązku segregacji odpadów. Stawka podstawowa wynosi 18 zł od kwietnia. Do tej stawki projekt uchwały się odnosi. W związku z tym proponujemy zwiększenie jej do trzykrotności, czyli 54 zł od osoby za jeden miesiąc – dyskusję rozpoczął Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna.

Zdaniem dyrektora Zdanowskiego za inspekcję będzie odpowiadała firma wywożąca odpady. Jeżeli stwierdzi, że są one wywożone nieprawidłowo, wtedy podjęte zostanie postępowanie, a mieszkaniec będzie płacił więcej do czasu, gdy zgłosi, że poprawnie segreguje śmieci. Wtedy zostanie przeprowadzona kontrola i jeżeli zaopiniuje segregację pozytywnie, to opłata zostanie zmniejszona do 18 zł. Ma to działać nawet w ciągu miesiąca.

Na sali sesyjnej rozgorzała dyskusja. Główną wątpliwość radnych budziło to, jak wykazać kto na olsztyńskich blokowiskach nie segreguje odpadów.

Nie mam wątpliwości, że w blokowiskach są ludzie, którzy sortują śmieci. Jak wytłumaczyć to tym, którzy na edukację są odporni? Na dużych osiedlach mamy odpowiedzialność zbiorową. Pytam się: co miasto zamierza przedsięwziąć, aby ludzie segregowali śmieci? Mam postawić żandarma przy swoim osiedlowym śmietniku i pilnować tego? Ludzie z blokowisk będą płacić. Nie wszyscy się przeprowadzimy do domków jednorodzinnych – głos zabrał radny Jarosław Babalski.

Radny Wiktor Wójcik zauważył, że mieszkańcy, którzy segregują śmieci, mogą się odwoływać od decyzji gminy do sądu. I z tego może zrobić się duży proces. Inna sprawa, że są grupy, które rzadko segregują odpady.

A może byśmy poszli w stronę worków oczipowanych, oznaczonych? Generalnie jako mieszkaniec wspólnoty wielorodzinnej wiem jedno – studenci w ogóle nie segregują. My jako mieszkańcy wspólnoty ich nie zmusimy do tego. Edukacja, chociaż jest procesem długotrwałym, jest potrzebna – zaznaczył Wiktor Wójcik.

Na potrzebę edukacji zwrócił także uwagę Czesław Małkowski. Przyznał, że wnuki wymuszają na nim segregację śmieci.

Wiem doskonale, że już w przedszkolu są prowadzone zajęcia edukacyjne dotyczące selekcji. Jest tego efekt, ale urzędniczym poleceniem niczego się nie rozwiąże, jeżeli mieszkańcy nie nabędą wiedzy, że mieszkają na ziemi, na której żyją i którą zanieczyszczają – dodał były prezydent Olsztyna.

Pojawiły się także inne pomysły. Jarosław Babalski mówił o utworzeniu automatów skupujących plastik czy szkło. Przewodniczący rady Robert Szewczyk wyjaśnił, że samorząd by do tego tylko dopłacał, a takie rozwiązanie byłoby możliwe dopiero wtedy, gdyby weszły w życie odpowiednie regulacje prawne.

Dopiero rząd może przenieść koszt utylizacji na producenta opakowań – dodał Robert Szewczyk.

Z kolei Mirosław Arczak przyznał, że najlepiej byłoby skonsultować ten projekt uchwały z mieszkańcami, administracją spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorcami, którzy mogliby wtedy powiedzieć o swoich uwagach.

Zdzisław Zdanowski zauważa, że recykling powinien być wspólnym celem wszystkich mieszkańców. Jego zdaniem należy stworzyć system, który będzie wydajny, a każde z rozwiązań zaproponowane przez radnych, jak np. wydzielanie mieszkańcom oczipowanych worków, będzie generowało dodatkowe koszty, które poniosą olsztynianie.

Postawmy na edukację. Nie powinniśmy produkować aż tylu opakowań, wycofać styropiany, które są niesegregowalne. Sieci handlowe powinny być odpowiedzialne za recykling, bo to są koszty. Trzeba ujednolicić opakowania szklane – wylicza Zdzisław Zdanowski.

Odpowiedział także na pytanie radnej Elżbiety Wirskiej nt. kompostownika. Mieszkańcy, głównie domków jednorodzinnych, będą mogli zadeklarować, że chcą zbierać kompost, wtedy nie będą musieli oddawać do utylizacji odpadów zielonych i bio, tym samym zapłacą niższe stawki. Jakie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Po dyskusji przeprowadzono głosowanie. Za przyjęciem uchwały było 12 radnych, 2 okazało swój sprzeciw, natomiast 7 wstrzymało się.

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • Babcia 2019-11-04 11:43:58 37.47.*.*
  Czytam te wypowiedzi i nasuwa mi się tylko jeden wniosek. Marazm w rozwoju tego miasta widać gołym okiem. Winna jest temu PO i Grzymowicz. Wniosek ten brzmi: pora zmienić prezydenta i radnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Emertyt 2019-11-03 12:08:37 176.221.*.*
  Miasto wpakowalo nas w dlugi i teraz w naszych kieszeniach szukaja wyjscia. Moze oszczednosci Ratusz zacznie od siebie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Młoda 2019-11-01 09:33:53 37.47.*.*
  Cytat z dyskusji: ,,Postawmy na edukację". Grzymowicz postawił już dawno. Za strajk już wyplacìl strajkującym. Na dzieci tez postawił. Zabrał im basen i kino. Elbląg na czas 1-2 listopada zniosł opłatę za komunikację miejską. Grzymowicz zwiekszýł ilośc kursów!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • KDR 2019-10-31 21:06:33 88.156.*.*
  Radni powinni dać zniżkę posiadaczom karty Dużej Rodziny. Piecioosobowa rodzina miałaby płacić za śmieci 250 zł? To jakiś absurd!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • KLOPPers 2019-10-31 19:41:24 31.0.*.*
  200 PLN za czteroosobowa rodzinę? 2400 rocznie. Trzeba będzie wymeldowac trójkę i zameldowac u dziadków gdzie taniej. Pieniążki z podatków ucieknaa szybciutko. Nawet kosztem tych bezpłatnych przejazdów. Niech się rada wypcha. Obowiązek meldunkowy już nie obowiązuje. Zobaczycie jak szybko uszczupli nam się liczba mieszkańców
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • KLOPPers 2019-10-31 19:38:20 31.0.*.*
  200 PLN za czteroosobowa rodzinę? 2400 rocznie. Trzeba będzie wymeldowac trójkę i zameldowac u dziadków gdzie taniej. Pieniążki z podatków ucieknaa szybciutko. Nawet kosztem tych bezpłatnych przejazdów. Niech się rada wypcha.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • mr0ck 2019-10-31 06:37:13 192.160.*.*
  Grzymowicz do dymisji!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Piotrek 111 2019-10-31 00:42:46 188.147.*.*
  Możecie mi naskoczyc nie będę segregowac bo nie jestem frajerem ! Nie jestem smieciazem .Tylko cioty segrwguja
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 7
 • Ryszard Ochódzki 2019-10-30 22:57:49 83.6.*.*
  To się Rada Miasta popisała. Pogadali, trochę o niczym, trochę o zbawieniu świata, a na koniec - cyk! Podwyżka. I do domu. Samochodem, który też wydziela spaliny i w dużej mierze zbudowany jest z plastiku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • Młoda 2019-10-30 22:32:23 37.47.*.*
  W najbliższych latach odczujemy efekt nicnierobienia przez wylanego na zbity pysk przez Grzymowicza prezesa Targonskiego. Ten Pan to oczywiście z nadania PO. Tak skończą wszyscy POpaprancy w tym mieście i w całej Polsce. Póki co radni z koalicji PO + Ponad Podziałami Grzymowicza będą drążyć nasze budżety poduszkami. Musimy przecież załatać dziurę budżetową. Wyżej wymieniony prezesunio mimo strat jaki przynosiła cały czas firma wyplacal sobie co roku ponad 100 ty zł. wynagrodzenia. Mamy takie dziury jakich prezesów w miejskich spółkach z nadania PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 9
2147382000