Radna Elżbieta Wirska chciałaby zmniejszyć liczbę zezwoleń na alkohol w Olsztynie

Radna Elżbieta Wirska chciałaby zmniejszyć liczbę zezwoleń na alkohol w Olsztynie
Radna Elżbieta Wirska chce zmniejszyć liczbę koncesji w Olsztynie
Fot. UM Olsztyn

Radni pochylili się nad projektem uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022. Niektórzy z nich poszli jeszcze dalej, proponując zmniejszenie liczby koncesji w Olsztynie.

Radna Elżbieta Wirska przyznała, że podczas prac na jednym ze spotkań komisji zdrowia, rajcy debatowali nad powzięciem kroków w celu ograniczenia koncesji.

– Według prawa nie możemy odebrać koncesji, natomiast możemy czekać, aż komuś zakończy się koncesja. Byliśmy zgodni na komisji zdrowia, żeby zmierzać w tym kierunku. Może można by było zainspirować pana prezydenta, żeby zmniejszać liczbę koncesji? – przyznała radna Wirska.

Jej zdaniem alkohol jest ogólnodostępny i promowany zbyt nachalnie.

– Gdy wchodzimy do sklepu, to nie widzimy batoników, tylko buteleczki alkoholu. Koronawirus spowodował, że ludzie zaczęli sięgać częściej po alkohol. To nie jest dobre, gdy społeczeństwo jest zbyt bardzo rozpite – dodała Elżbieta Wirska.

Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, przyznał, że obecnie (dane na 2020 rok) są wydane 453 koncesje.

– W stosunku do 2019 roku ich liczba zwiększyła się o 20. Jestem za tym, żeby w jakimś stopniu zmniejszyć tą ilość. Jeżeli będzie taka decyzja władz, to również Miejski Zespół Profilaktyki będzie kibicował – przyznał dyrektor MZPiTU.

Temat zszedł na zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22. Przeciwnikiem tego rozwiązania jest Paweł Klonowski z Koalicji Obywatelskiej.

– Uważam, że zakazanie sprzedaży alkoholu po 22 było niepotrzebne. Moim zdaniem ta godzina jest zbyt wczesna – wyjaśnił.

Radnych podzieliła ta opinia. Marta Kamińska z Koalicji Obywatelskiej poparła Pawła Klonowskiego. Zwróciła się do Elżbiety Wirskiej. Powiedziała, że zwalczanie alkoholizmu za pomocą zakazów i ograniczeń nie jest dobrym sposobem na radzenie sobie z tym problemem.

– Kiedy mówimy, żeby ograniczyć koncesję to spowodujemy tylko problemy przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność obejmującą sprzedaż alkoholu. Prohibicja nie wyeliminowała problemu alkoholizmu w Stanach Zjednoczonych. Również uważam, że ograniczenie dostępności alkoholu po 22 nie jest dobrym pomysłem. W niektórych miejscach można przejść przez ulicę i zakupić alkohol np. w gminie Stawiguda – powiedziała Kamińska.

Radny Tomasz Głażewski (Koalicja Obywatelska) również przyznał, że nie był i nie jest zwolennikiem ograniczenia czasowego sprzedaży alkoholu do godziny 22, natomiast rozmawiał z policjantami, według których zmalała liczba wykroczeń i przestępstw popełnionych przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Z kolei Jarosław Babalski z PiS poparł Elżbietę Wirską.

– Jestem gorącym zwolennikiem utrzymania tych ograniczeń. Oczywiście, że tego problemu nie wyeliminujemy, ale znacząco go ograniczymy – przyznał Babalski.

Dodał, że kto będzie chciał wypić po godz. 22 i tak to zrobi. Jego zdaniem rozwiązanie wprowadzone w Olsztynie było nowatorskie na skalę Polski, a inne miasta zaczęły się wzorować na Olsztynie.

– Nie psujmy czegoś, co zaczęło bardzo dobrze funkcjonować. Terapia wstrząsowa jest za nami. Człowiek jest takiej natury, że jak są ograniczenia, to je omija – dodał radny.

W tym temacie poruszony został także jeszcze jeden wątek. Radny Mirosław Arczak zapytał, czy MZPiTU zaopiniowali rozbudowę mieszkaniową na ul. Towarowej (przypomnijmy, że miasto chce wybudować tam kilka budynków z nastawieniem na lokale socjalne, o czym wspomniał prezydent Grzymowicz).

– Program wspomina o tamtym „getcie”, które chcemy rozbudować. Czy pan dyrektor nie obawia się, że rozbudowa tamtego osiedla spowoduje, że problemy zostaną pogłębione? – zapytał radny Mirosław Arczak.

Dyrektor Gawroński przyznał, że rzeczywiście osiedle na ul. Towarowej to z punktu widzenia działań profilaktycznych bardzo niebezpieczne miejsce, gdzie zgrupowano osoby mające problemy z alkoholem i narkotykami. Znajdują się tam schroniska dla bezdomnych i baraki socjalne.

– Kilka lat temu przejęliśmy świetlicę na Towarowej. Trwają działania, które w jakimś stopniu próbują minimalizować narastanie działań patologicznych. Ogrodziliśmy teren, bo mieliśmy problemy z chuligaństwem i niszczeniem naszej infrastruktury – zaznaczył Błażej Gawroński.

Dodał, że w zasadzie ta poradnia to jedyne miejsce w tej okolicy, gdzie mieszkający tam ludzie mogliby znaleźć zajęcie. Dlatego też potrzebna jest tam rozbudowa infrastruktury.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wspomniał, że miasto wybuduje tam kolejne bloki socjalne.

– Potrzeba ok. 500 lokali socjalnych dla oczekujących. W związku z tym ta realizacja, na którą mamy przeznaczone prawie 8,5 mln zł dotacji jest niezbędna i potrzebna – przyznał prezydent.

Czytaj również:

Gmina Olsztyn walczy z alkoholizmem i narkomanią. W ubiegłym roku do izby wytrzeźwień trafiło o 700 osób mniej niż w 2019 r.

Komentarze (46)

Dodaj swój komentarz

 • Zhuge Liang 2021-12-18 18:58:56 178.42.*.*
  Zacny czlowiek pradziad mój, który przezyl tu lat pare Caly ziemski zywot swój spedzil bijac sie wciaz z carem Ciagle tylko szable w dlon, jak mawiala nasza niania: W domu rzadko Panicz byl, bo sie szlajal po powstaniach Ale kiedy czasem wpadl szeptal cud, ze jeszcze zyje Potem do kredensu szedl i do rana dawal w szyje Stad i okoliczny lud tez wypijal wódki w bród A z kolei dziadek mój, to sie chowal po jalowcach Skad granatem w kazda noc rzucal wciaz do hitlerowca Co dzien tylko bron za pas i nie bylo w domu chlopa Jak mawiala niania nam: Pan sie szlaja po okopach Ale kiedy czasem wpadl szepnal cud, ze jeszcze zyje Potem do piwnicy szedl i do rana dawal w szyje Stad i okoliczny lud tez wypijal wódki w bród Za to ojciec dobry mój, chociaz zderzyl sie z urzedem Tak do wuja mówil: Ja przez komune pic nie bede I byc moze z racji tej, nie wykluczam, Boze mój Chociaz ojciec trzezwym byl to sie strasznie rozpil wuj Tylko kiedy do nas wpadl szeptal cud, ze jeszcze zyje Potem ojca kartki bral i przez partie dawal w szyje Stad i okoliczny lud tez wypijal wódki w bród Potem mnie dopadlo tez, zeby pic na wlasnych smieciach Lecz nieszczesciem moim jest, ze sie ustrój wzial rozlecial Ale przestac nie mam jak, wiec do kumpli i sumienia Mówie przyszedl wreszcie czas, zeby pic z przyzwyczajenia Za to pointa gorzko brzmi, ze najgorzej dla narodu Kiedy przestac nie ma jak, choc nie widac juz powodów Stad i okoliczny lud wciaz wypija wódki w bród
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • emerytka 2021-12-18 17:17:23 93.105.*.*
  No jak tam radni? Po podwyżce którą sobie daliście świąteczne stoły u Was będą sie uginać od przepychu. 😁😆 A podobno budżet miasta jest fatalny. To co kłamaliście?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • PiSMENELOWO.pl 2021-12-17 19:41:28 84.48.*.*
  "Radna Elżbieta Wirska chciałaby"-A gdybym byl Mlotkowym to co bys powiedziala? Chcialabym,chciala..........
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • FRODO 2021-12-17 06:41:51 81.15.*.*
  "Alkohol jeno tęgiej głowie służy"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Anty pis 2021-12-17 04:17:47 46.205.*.*
  Patrząc na te stare mordy nie dziwią że Olsztyn jest dziwolągiem na mapie Polski , a wypiij był tak blisko .grzymowicz wraz z banda nieudaczników zniszczyli naszą już teraz wioskę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Olsztyniak 2021-12-17 01:14:47 195.136.*.*
  Ostatnio radni sami sobie podnieśli diety z 1800 zł na 3200 zł. Hańba i wstyd, bo to procentowo to 10 razy więcej niż wynosi inflacja. To jest rozgrabianie pieniędzy ukradzionych podatnikom. A oni dyskutują jak u cioci na imieninach i na nasze nieszczęście wpływają na to o się dzieje w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • [Usunięty] 2021-12-16 18:46:56 46.205.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • docho 2021-12-16 18:27:48 178.42.*.*
  W Olsztynie jest dwa razy za duzo tych sklepów . Tu radna ma rację .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
 • PN 2021-12-16 18:15:04 213.184.*.*
  Czyli naszym radnym chodzą po głowach pomysły, które doprowadziły do prohibicji w USA na początku XX wieku. Ale tamte wysiłki uznano później za kompletnie nieskuteczne, częściowo nawet szkodliwe. Czy radni zupełnie nie znają historii? Nie jestem zwolennikiem stawiania wolności osobistych na samym szczycie ludzkich dążeń. Nie protestuję przeciw obowiązkowi noszenia maseczek i poddawania się szczepieniom. Ale wydaje mi się, że kiedy przedstawiciele samorządu wprowadzają w życie pomysły takie jak zakaz handlu alkoholem na godzinę przed zamknięciem sklepu spożywczego (jest tak w Biedronce), albo zmniejszenie liczby sklepów handlujących alkoholem, to przekraczają swoje kompetencje. Ich zadaniem jest ułatwiać życie normalnym obywatelom, a nie je utrudniać. Zapewnie wprowadzenie do życia publicznego reguł życia zakonnego zmniejszyłoby liczbę popełnianych wykroczeń, ale nie każdy ma ochotę dokończyć swoje życie w zgromadzeniu zakonnym. Szanowni radni nie powinni przejmować od partii rządzącej aroganckiego, lekceważącego podejścia do wszystkich spoza kręgu swoich najbardziej bezkrytycznych sympatyków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • PN 2021-12-16 18:15:04 213.184.*.*
  Czyli naszym radnym chodzą po głowach pomysły, które doprowadziły do prohibicji w USA na początku XX wieku. Ale tamte wysiłki uznano później za kompletnie nieskuteczne, częściowo nawet szkodliwe. Czy radni zupełnie nie znają historii? Nie jestem zwolennikiem stawiania wolności osobistych na samym szczycie ludzkich dążeń. Nie protestuję przeciw obowiązkowi noszenia maseczek i poddawania się szczepieniom. Ale wydaje mi się, że kiedy przedstawiciele samorządu wprowadzają w życie pomysły takie jak zakaz handlu alkoholem na godzinę przed zamknięciem sklepu spożywczego (jest tak w Biedronce), albo zmniejszenie liczby sklepów handlujących alkoholem, to przekraczają swoje kompetencje. Ich zadaniem jest ułatwiać życie normalnym obywatelom, a nie je utrudniać. Zapewnie wprowadzenie do życia publicznego reguł życia zakonnego zmniejszyłoby liczbę popełnianych wykroczeń, ale nie każdy ma ochotę dokończyć swoje życie w zgromadzeniu zakonnym. Szanowni radni nie powinni przejmować od partii rządzącej aroganckiego, lekceważącego podejścia do wszystkich spoza kręgu swoich najbardziej bezkrytycznych sympatyków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
2147382000
2147382000