''Wstaje dzień i ja chcę to zobaczyć'' - niezwykły koncert zainspirowany niecodziennym życiem osób niewidomych

''Wstaje dzień i ja chcę to zobaczyć'' - niezwykły koncert zainspirowany niecodziennym życiem osób niewidomych
Fot. Tomasz Grabowski(wszystkie)

Wkrótce, w Teatralnym Spichlerzu na Starym Mieście w Olsztynie odbędzie się koncert Wstaje dzień i ja chcę to zobaczyć, inspirowany rozmowami z osobami niewidomymi. Podczas koncertu prezentacja multimedialna - a w niej zdjęcia, film i ilustracje do refleksji, jakie autorzy wynieśli ze spotkań.

Premiera projektu odbyła się 21 lutego w olsztyńskim Planetarium podczas uroczystości 55-lecia Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Warmińsko-Mazurskiego. Wówczas na część artystyczną spotkania składał się wernisaż zdjęć Tomasza Grabowskiego, recitale niewidomych artystów oraz wspomniany wyżej koncert „Wstaje dzień…”., którego autorami są Elżbieta i Andrzej „Andymian” Mierzyńscy.

 

40562_plakat_480

Przy okazji warto zwrócić uwagę na wystawę zdjęć w holu Planetarium, poświeconych ludziom Polskiego Związku Niewidomych, których fotografował Tomasz Grabowski. Na czarno-białej fotografii autor przedstawił swoją opowieść o poznanych ludziach. Dzięki kadrom i wyłączeniu ze zdjęć koloru, można silniej skupić się na treści. Podpisy pod zdjęcia uzupełniają wiedzę o pokazanych postaciach. Wystawa zdjęć Tomasza Grabowskiego dobrze dokumentuje to, jak ludzie poszkodowani przez los, radzą sobie w życiu, jak rozwijają swoje pasję, uprawiają sporty, pracują, jak znajdują miejsce w świecie wspólnym dla wszystkich. To, co możemy zobaczyć na zdjęciach, łamie wiele stereotypów i otwiera nas na zrozumienie drugiego człowieka. Wystawa tych zdjęć do obejrzenia w holu Planetarium do końca marca.

A 19 marca o godz. 19 w Teatralnym Spichlerzu zapraszamy na koncert z prezentacją multimedialną Elżbiety i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich. To ich wersja opowieści ze świata, który teraz bliżej poznali. Wstęp wolny. Podobny w formie projekt prezentowali w latach 2009-2011 na temat akcji "Uratujmy stare dworce" - wtedy podczas koncertów można było obejrzeć w specjalnym pokazie ok. 400 fotografii dworców Warmii i Mazur dawniej (zdjęcia historyczne) i dziś (reporterski slajd z obecnego stanu rzeczy oraz apel kolejarskich dzieci).

 

Na zdjęciach osoby niewidome, którym dedykowany jest koncert.

(Fot. Tomasz Grabowski/wszystkie)

40562_Daniel_Rupiski._Fot._Tomasz_Grabowski_480

40562_Izabela_Fabisiak._Fot._Tomasz_Grabowski_480

40562_Katarzyna_Tomasiak._Fot._Tomasz_Grabowski_480

40562_Mieczyslaw_Kontrymowicz._Fot._Tomasz_Grabowski_480

40562_Piotr_oyski_w_kadrze_Tomasza_Grabowskiego_480

 

40562_Urszula_Duzikowska_Fot._Tomasz_Grabowski_480

Źródło: EM

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • jopi 2012-03-09 11:10:26 83.9.*.*
    Świetna inicjatywa, wszystko co oparte na ludzkich historiach zawsze jest trafione.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0