Wojewoda zabiera ulgi kierowcom z Olsztyna. Miasto pójdzie do sądu

Wojewoda zabiera ulgi kierowcom z Olsztyna. Miasto pójdzie do sądu
Od lutego zmienią się stawki w Strefie Płatnego Parkowania
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Wojewoda warmińsko-mazurski stwierdził nieważność części uchwały Rady Miasta z 27 listopada 2019 r. dotyczącej stawek w Strefie Płatnego Parkowania. Zamiast 3 zł, kierowcy będą musieli zapłacić 3,90 zł.

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę ws. Strefy Płatnego Parkowania. Godzina miała kosztować 3 zł, jednak wojewoda unieważnił część uchwały i wskazał, że za godzinę parkowania mieszkańcy zapłacą 3,90 zł. Ratusz zapowiada, że skieruje sprawę do sądu.

- Mieszkańcy mają prawo do ulg, do określonych przywilejów - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Będziemy walczyć o niższe stawki dla mieszkańców Olsztyna. W następnym tygodniu złożymy skargę do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody.

Przypomnijmy, zgodnie z decyzją radnych, zmiany w Strefie Płatnego Parkowania miały być wprowadzane dwuetapowo. W lutym tego roku miały zacząć obowiązywać nowe stawki. Przykładowo za godzinę postoju kierowcy zapłaciliby 3 zł, a nie jak dotychczas – 2,50 zł. Z kolei miesięczny abonament kosztowałby 150 zł (wcześniej 100 zł). Natomiast żółta strefa zostałaby zlikwidowana, a zamiast niej obowiązywałaby strefa czerwona (C).

Na lipiec przewidziano kolejne zmiany. Podstawowa opłata wyniosłaby 3,90 zł za pierwszą godzinę postoju, a miesięczny abonament 250 zł. Jednak w przypadku płatności Olsztyńską Kartą Miejską, potwierdzającą opłacenie podatku dochodowego na rzecz gminy Olsztyn, kierowcy mogliby korzystać z ulgi i obowiązywałyby ich stawki wprowadzone w lutym 2020 roku, czyli np. 3 zł za pierwszą godzinę postoju i 150 zł za miesięczny abonament. Dodatkowo Strefa Płatnego Parkowania zostałaby rozszerzona o ulice Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Heniu 2020-01-15 12:55:12 88.156.*.*
  Szkoda bo NOLe, powinny płacić więcej. I ogólnie przydałaby się częstsza kontrola tych ich pojazdów. BO to naprawdę strach puszczać w miasto.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-01-14 07:59:31 37.47.*.*
  Pan Grzymowicz zaczyna udzielać wywiadów , tym razem dla Onetu. Wybiela się jak może. Nic nowego. Przed każdą kampanią czynił to samo. Często ustami i długopisem innych. Patrząc na dokonania Pana Grzymowicza z ostatnich 14 miesięcy trzeba powiedzieć że udało mu się zasiać nienawiść wśród mieszkańców. W wywiadzie dla Onetu piętnuje hejt i nienawiść. Jest gotów dać się pokroić aby zwalczyć tę patologię. Tymczasem świadomie lub nieświadomie sam tę nienawiść promuje. Oto przykłady: 1. Popiera podział opłaty za strefę parkingową. Różne stawki dla różnych ludzi. Jako kryterium podaje zamieszkanie i podatki. W sytuacji kiedy Wojewoda uchyla uchwałę Pan Grzymowicz konsekwentnie donosi na niego do sądu. 2. Dzieli uczniów. Tym z Olsztyna umożliwia darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej. Tym spoza Olsztyna uczącym się w Olsztynie każe płacić. Nie przeszkadza to jednak subwencje za nich pobierać do kasy miasta. 3. Dzieli dzieci. Tych nie szczepionych nie przyjmie do przedszkola i żłobka. 4. Dzieli niemowlaki. Nie wypłaci dotacji niepublicznym żłobkom. 5. Dzieli mieszkanców. Nie ma pieniedzy na organizacje pozarządowe. Brak tych środkow to mniej inicjatyw slużących budowaniu spoleczeństwa obywatelskiego. Pan Grzymowicz życzenia urodzinowe od Małkowskiego nazywa hipokryzją. Bo niby z jednej strony chce go pozbawić pracy a z drugiej strony życzy mu sukcesów zawodowych. A czym innym niż hipokryzją można nazwać to co mówi a to co czyni.
  Odpowiedz Oceń: 6 8 Zgłoś treść
 • AntyARBUZ 2020-01-13 21:55:11 77.112.*.*
  Taki numer nie przejdzie. To tak jakby Warszawa wprowadziła większe opłaty dla Olsztyna o 3 razy , bo są z Olsztyna a nie z Warszawy.... dyskryminacja ze względu na miejsce zamieszkania?!... tylko chora głowa Arbuza mogła to wyślic. Kolejny temat to MPK , na Gutkowo np za Biedronkę autobus jedzie od ronda OKS dalej niż do Os Sterowców a nawet do samych Dywit z .... tego samego ronda!!! Do tego liczba mieszkańców jest bardzo podobna. MPK zarabia więc tyle damo i takie same są koszty, tymczasem na Gutkowo puszcza autobusy co 5 min a do Dywit, Stawigudy , Barczewa etc. Liczy jak za zboże !!!! To jest polityka Arbuza , on nie wie co to myślenie aglomeracyjne, jest zbyt .....!
  Odpowiedz Oceń: 4 9 Zgłoś treść
 • R. O. 2020-01-13 21:19:51 83.6.*.*
  Wojewoda ma darmowe parkowanie i parking przy urzędzie to co mu tam... Poza tym, nie jest z Olsztyna. W ten sposób pokazuje też jak PiS dba o dobro wpływów do budżetu Olsztyna. Tylko Panu Wojewodzie podziękować.
  Odpowiedz Oceń: 13 1 Zgłoś treść
 • Xnx 2020-01-13 20:09:00 188.147.*.*
  Niech miasto idzie do sądu ale przegra tak jak rząd Niemiec kiedy chciał wprowadzić płatne autostrady tylko dla obcokrajowców
  Odpowiedz Oceń: 1 7 Zgłoś treść