Wojciech Maksymowicz: ''Budzik może przyjąć mieszkającego w Anglii Polaka w śpiączce''

Wojciech Maksymowicz: ''Budzik może przyjąć mieszkającego w Anglii Polaka w śpiączce''
Prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że klinika Budzik jest gotowa przyjąć Polaka w stanie śpiączki, który mieszka w Wielkiej Brytanii
Fot. Profesor Wojciech Maksymowicz / Facebook

We wtorek w olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez prof. Wojciecha Maksymowicza. Lekarz powiedział, że szpital jest gotowy przyjąć Polaka przebywającego w śpiączce, którego brytyjskie władze chcą odłączyć od aparatury.

R. S. to mężczyzna w średnim wieku (z uwagi na dobro rodziny nie publikujemy jego personaliów). Od kilkunastu lat mieszka w Anglii.

6 listopada 2020 roku zdarzył się okropny wypadek. Mężczyzna doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Został przewieziony do szpitala w Plymouth.

Lekarze stwierdzili, że doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Co za tym idzie, władze szpitala wystąpiły do sądu o zgodę na odłączenie pacjenta od pokarmu i wody.

Zgodziły się na to żona i dzieci mężczyzny. Sprzeciwiła się temu jego matka i dwie siostry.

15 grudnia Sąd Opiekuńczy – specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji – uznał, że żona mężczyzny wie lepiej niż jego matka i siostry, jaka byłaby jego wola. Orzekł też, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, by do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.

Przyjąć Polaka mógłby olsztyński szpital uniwersytecki, gdzie znajduje się klinika Budzik dla dorosłych.

Klinika Budzik jest gotowa, żeby przyjąć Polaka, który leży w brytyjskim szpitalu. Mężczyzna jest w śpiączce i został odłączony od pokarmu oraz wody. Nie ma problemu z przewiezieniem pacjenta do nas. Nie jest pod respiratorem, nie wymaga podtrzymywania życia w sposób nadzwyczaj sztuczny – powiedział na konferencji prasowej Wojciech Maksymowicz.

Profesor zapewnił, że szpital wyraził gotowość na przyjęcie pacjenta. Niedawno do kliniki przywieziony został z Holandii inny pacjent.

Maksymowicz przyznał, że kontaktował się w tej sprawie z otoczeniem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ja wiem, że są, ze strony rządu polskiego działania, ze strony pana prezydenta – stwierdził były minister, obecnie poseł na Sejm, Wojciech Maksymowicz.

I dodał: – Przekazałem służbom pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby w rozmowach prowadzonych przez ministra Szczerskiego padła informacja o naszej ofercie. Trzeba wyraźnie podkreślić, że temu choremu nie chcą dać jeść i pić. Są oczywiście kolejki, ale w tej sytuacji mówimy o bezpośrednim ratowaniu życia.

Kiedy pacjent mógłby zostać przewieziony do Olsztyna? Z naszych informacji wynika, że wszystko zależy od porozumienia pomiędzy polską a angielską stroną.

Miejsce jest gotowe, oddział może przyjąć tego człowieka w każdej chwili, jednakże wszystko zależy od kwestii formalnych – powiedział w rozmowie z nami Kamil Turowski, dyrektor Biura Poselskiego Wojciecha Maksymowicza i Michała Wypija.

 

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • msbb 2021-01-20 16:57:39 77.253.*.*
  a ja chce wiedzie kto zapłaci za leczenie w Polsce,nie mieszkajace od lat Polaka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Taki mamy klimat 2021-01-20 15:06:18 188.146.*.*
  W Polsce tylko kiedy jesteś płodem jesteś wartościowy dla prawicowych polityków, księży i decydentów. Jak się już urodzisz to radź sobie sam, cała ta banda tzw. "pro lifowców" dopiero znowu uaktywnia się później kolejny raz i stajesz się znowu ważny, kiedy jesteś przysłowiową roślinką i twój mózg jest doszczętnie, nieodwracalnie zniszczony. Czego nie rozumiecie? Przecież wiadomo, że najlepiej zbija się kapitał polityczny i jątrzy na tych którzy nie mogą sami mówić. Wtedy można rwać szaty do woli i ubierać się w piórka zatroskanego o życie wielkiego katolika.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • R.O. 2021-01-20 10:22:30 83.23.*.*
  Akcja (niestety) polityczna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0
 • Fuj 2021-01-19 21:57:23 88.156.*.*
  Medialna, pompowana akcja kiedy tysiące ludzi umierają codziennie w domach bo polska służba zdrowia nie wyrabia i ci ludzie chcą żyć a nie mają uszkodzonych nieodwracalnie mózgów i są przytomni, cierpią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2
 • olka 2021-01-19 19:27:31 81.190.*.*
  Brawo Panie Profesorze
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 14
 • Piekłonaziemi 2021-01-19 17:08:22 31.60.*.*
  A w jakim stanie są czekający w kolejce na miejsce w klinice Polacy i Polki ,polscy podatnicy?!?! Ze wszystkimi o wszystko szukamy zwady, potem zdziwko, że poza granicami traktowani jesteśmy jak z lekka upośledzeni umysłowo ludzie . Smutek
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 8