Dziś jest: 14.05.2025
Imieniny: Bonifacego, Dobiesława
Data dodania: 2016-12-14 10:47

Iwona Starczewska

Ważne spotkanie w stolicy. Gigantyczne pieniądze dla Olsztyna

Ważne spotkanie w stolicy. Gigantyczne pieniądze dla Olsztyna
Dzięki dotacji przebudowa zostanie ulica Partyzantów

Dziś w ministerstwie rozwoju doszło do podpisania umowy w ramach programu ''ekomobilność''. W praktyce oznacza to ogromne wsparcie finansowe dla Olsztyna na przebudowę ulicy Partyzantów czy Pieniężnego.

reklama

Dziś o godzinie 9.00 w ministerstwie rozwoju doszło do uroczystego podpisania umów na dofinansowania ze środków Programu Polska Wschodnia. W obecności ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał z PARP umowę na wsparcie finansowe programu „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności” ze środków „Polska Wschodnia” – oś priorytetowa 2 „Nowoczesna infrastruktura transportowa”, działanie 2.1 „Zrównoważony transport miejski”. Unia przekaże Olsztynowi w sumie 86,4 mln złotych, a więc 85 procent kosztów inwestycji, które szacuje się na 104,6 mln złotych.

- Olsztyn aspiruje do miana nowoczesnej aglomeracji. Jest ważnym ośrodkiem ekonomicznym, akademickim oraz kulturalnym północno-wschodniej Polski. Dotychczasowa współpraca miasta z PARP pozwoliła przywrócić mieszkańcom komunikację tramwajową. Realizacja kolejnej umowy zwiększy komfort korzystania z transportu publicznego, pozwoli skrócić czas podróży i poprawi bezpieczeństwo ruchu – zaznaczył zastępca prezesa PARP Marcin Szyguła.

W praktyce program''ekomobilności'' oznacza budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu PKP i PKS, przebudowę i budowę układu ulicznego w centrum Olsztyna (ul. Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba oraz ul. Partyzantów) z nadaniem priorytetu komunikacji miejskiej (buspasy), zakup taboru tramwajowego. Zostanie rozbudowany system ITS oraz rozbudowę systemu komunikacji dróg rowerowych w Olsztynie.  

Zakończenie rzeczowej realizacji projektu planowane jest w 2018 roku.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Marian Paździoch 2016-12-14 20:28:57 82.139.*.*
    No to może skoro taka znaczna kasa, to przeniosą tramwaje na słupy i nie będą wyprowadzały z równowagi zrównoważonych Olsztynian?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Kmm 2016-12-14 16:23:13 195.136.*.*
    Panie Szyguła, jakie skrócenie czasu podróży?? K..wa dla kogo?? J..ane tramwaje...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Minister 2016-12-14 16:19:06 178.235.*.*
    Czy za to zostanie wybudowana Łynostrada? Czy na drogi rowerowe udział procentowy w całej kwocie wyniesie chociaż 1% kwoty z ministerstwa?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1

www.autoczescionline24.pl