Dziś jest: 28.02.2024
Imieniny: Lecha, Ludomira, Romana
Data dodania: 2022-12-03 12:45

Krzysztof Szczepanik

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa, a do Olsztyna

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa, a do Olsztyna
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock Inc.

Czy Warmia i Mazury mogą nosić niechlubne miano „krainy wyzysku” jeśli chodzi o zatrudnianie zagranicznych – szczególnie ukraińskich – pracowników? Do takiego wniosku można dojść patrząc na raport Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Wynika z niego, że od początku tego roku aż 1100 obcokrajowców pracowało nielegalnie, czyli z naruszeniem prawa. Z tego ponad 70 proc. stanowili obywatele Ukrainy. To może być wierzchołek góry lodowej w wyzysku. Dane straży granicznej mówią przecież tylko o przedsiębiorstwach, które skontrolowano.

reklama

Większość z pracowników zapewne nie była zgłaszana do ubezpieczenia czy odpowiedniego urzędu pracy, bądź też oferowano im – omijając przepisy – mniej niż wynosi gwarantowana płaca minimalna.

Co ważne – z problemami tymi mogą zetknąć się nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Dla nich z kolei konsekwencje zatrudniania niezgodnie z przepisami mogą być bardzo dotkliwe - grzywna od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych!

- Stowarzyszenie Patria Nostra postanowiło więc, w ramach obsługiwanych punktów bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego udzielać pomocy zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom. Tym bardziej, że tego typu zapotrzebowanie zgłosiła m. in. Fundacja Dwa Skrzydła UA, z którą stowarzyszenie współpracuje – mówi mec. Lech Obara, prezes stowarzyszenia Patria Nostra. - Podopiecznymi Fundacji są kobiety, przybyłe do Olsztyna z Ukrainy, a zmagające się z różnego rodzaju problemami. I to nie tylko problemami z zatrudnieniem, ale też rozwodami, separacjami, podziałami spadku, należnymi alimentami czy sprzedażą nieruchomości pozostawionych w ogarniętej wojną Ukrainie…

Nie wszystkie kobiety wiedzą na przykład, że jeszcze niedawno niepłacenie alimentów na Ukrainie, jeśli rodzic nie miał dochodów, pozostawało bezkarne. Obecnie zaś obowiązuje nowy system. Już po pół roku „alimenciarze” są ścigani karnie.

I tu mamy do czynienia z zainicjowaną przez stowarzyszenie Patria Nostra pomocą transgraniczną na linii Polska-Ukraina. Rozwiązywanie problemów prawnych równolegle przez prawnika polskiego i ukraińskiego. W zależności od tego, gdzie taka pomoc jest niezbędna. Jest to innowacyjne działanie w skali całego kraju. W całej Polsce istnieją tysiące punktów pomocy prawnej, koordynowanych zarówno przez Państwo czy samorządy, jak i przez same kancelarie prawne i organizacje prawnicze. Udzielana w nich pomoc prawna jest jednak kierowana do Ukraińców, przybyłych do Polski i chcących osiedlić się tu na dłużej. Prawnicy doradzają więc w sprawach zatrudnienia, pozwolenia na pracę czy wyrobienia numeru PESEL. Natomiast nie są w stanie rozwiązać problemów transgranicznych. Tego zaś podjęło się stowarzyszenia Patria Nostra.

- Jest to wspaniała inicjatywa, wypełniająca istniejącą, bolesną lukę – mówi adw. Ludmiła Semenenko z Tarnopola na Ukrainie. Mecenas Semenenko jest członkiem zarządu Związku Adwokatów Ukrainy i jego przedstawicielem na Polskę z siedzibą w Olsztynie. – Żadna z ukraińskich matek nie pojedzie przecież do zbombardowanego Charkowa czy Chersonia, żeby rozwiązywać problemy z alimentami czy podziałem spadku. Tym zajmie się adwokat ukraiński – dodaje.

W celu dotarcia do szerokiego grona potrzebujących, stowarzyszenie Patria Nostra wykorzystuje istniejące w Olsztynie punkty bezpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej.

- Inne miasta powinny brać przykład z Olsztyna i z działań prezydenta tego miasta, Piotra Grzymowicza, w kwestii transgranicznej pomocy dla Ukraińców, udzielanej w w/w punktach. Zapewnienie takiej realnej pomocy jest powodem do dumy i wzorem do naśladowania - podsumowuje mec. Ludmiła Semenenko.

Komentarze (62)

Dodaj swój komentarz

 • ... bo się popłaczę za chwilę 2022-12-03 14:46:53 176.221.*.*
  15 lat u Niemca robiłem na czarno i każdy miał mnie w dupie! ....czy byłem chory czy brak sił ...to wypierdać !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 3
 • Pasożyty won 2022-12-03 14:38:44 45.121.*.*
  Wypierdalać z Olsztyna won. Upadlińsko-nazistowska hołoto. Precz pasożyty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 9
 • Pasożyty won 2022-12-03 14:38:44 45.121.*.*
  Wypierdalać z Olsztyna won. Upadlińsko-nazistowska hołoto. Precz pasożyty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 6
 • matylda 2022-12-03 13:25:45 95.160.*.*
  Jak patrzę na Ukraińców w naszym mieście to są bogaci ludzie,ubrani w markowe ubrania,a mężczyźni ukraińcy tylko piją i stoją bod budynkami gdzie mieszkają i palą w środku dnia nie pracują
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 4
 • To jest skandal 2022-12-03 13:21:52 79.185.*.*
  Nie wierzę w to ,że Ukraińcy pracują na czarno za mniej niż najniższa krajowa. Biorą kwotę brutto jako netto są ubezpieczeni przez państwo Polskie .Polak pracodawca musi zapłacić wszystkie złodziejskie podatki a naszym rodakom wychodzi zamiast do ręki 3000 brutto to ma te 2300 .A realne koszty pracodawcy to 3600 z groszami. I opłaca się Ukraińcowi tak pracować. A nasi rodacy muszą jechać za chlebem za granicę i zamykać działalności. I pytanie czy są to faktycznie uchodźcy czy raczej emigranci zarobkowi.Raczej to drugie. (Nie wspominając o wycieczkach po 500 + i inne do Przemyśla z UA )
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 5
 • heniek 2022-12-03 13:01:14 88.156.*.*
  MIejscem ukraińców jest Ukraina, olsztynianie maja swoje problemy, a miasta nie stać na takie inicjatywy poza tym roszczeniowi ukraińcy są duzym niebezpieczeństwem dla Polski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 8

www.autoczescionline24.pl