Dziś jest: 27.02.2024
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Data dodania: 2022-12-03 12:45

Krzysztof Szczepanik

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa, a do Olsztyna

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa, a do Olsztyna
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock Inc.

Czy Warmia i Mazury mogą nosić niechlubne miano „krainy wyzysku” jeśli chodzi o zatrudnianie zagranicznych – szczególnie ukraińskich – pracowników? Do takiego wniosku można dojść patrząc na raport Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Wynika z niego, że od początku tego roku aż 1100 obcokrajowców pracowało nielegalnie, czyli z naruszeniem prawa. Z tego ponad 70 proc. stanowili obywatele Ukrainy. To może być wierzchołek góry lodowej w wyzysku. Dane straży granicznej mówią przecież tylko o przedsiębiorstwach, które skontrolowano.

reklama

Większość z pracowników zapewne nie była zgłaszana do ubezpieczenia czy odpowiedniego urzędu pracy, bądź też oferowano im – omijając przepisy – mniej niż wynosi gwarantowana płaca minimalna.

Co ważne – z problemami tymi mogą zetknąć się nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Dla nich z kolei konsekwencje zatrudniania niezgodnie z przepisami mogą być bardzo dotkliwe - grzywna od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych!

- Stowarzyszenie Patria Nostra postanowiło więc, w ramach obsługiwanych punktów bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego udzielać pomocy zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom. Tym bardziej, że tego typu zapotrzebowanie zgłosiła m. in. Fundacja Dwa Skrzydła UA, z którą stowarzyszenie współpracuje – mówi mec. Lech Obara, prezes stowarzyszenia Patria Nostra. - Podopiecznymi Fundacji są kobiety, przybyłe do Olsztyna z Ukrainy, a zmagające się z różnego rodzaju problemami. I to nie tylko problemami z zatrudnieniem, ale też rozwodami, separacjami, podziałami spadku, należnymi alimentami czy sprzedażą nieruchomości pozostawionych w ogarniętej wojną Ukrainie…

Nie wszystkie kobiety wiedzą na przykład, że jeszcze niedawno niepłacenie alimentów na Ukrainie, jeśli rodzic nie miał dochodów, pozostawało bezkarne. Obecnie zaś obowiązuje nowy system. Już po pół roku „alimenciarze” są ścigani karnie.

I tu mamy do czynienia z zainicjowaną przez stowarzyszenie Patria Nostra pomocą transgraniczną na linii Polska-Ukraina. Rozwiązywanie problemów prawnych równolegle przez prawnika polskiego i ukraińskiego. W zależności od tego, gdzie taka pomoc jest niezbędna. Jest to innowacyjne działanie w skali całego kraju. W całej Polsce istnieją tysiące punktów pomocy prawnej, koordynowanych zarówno przez Państwo czy samorządy, jak i przez same kancelarie prawne i organizacje prawnicze. Udzielana w nich pomoc prawna jest jednak kierowana do Ukraińców, przybyłych do Polski i chcących osiedlić się tu na dłużej. Prawnicy doradzają więc w sprawach zatrudnienia, pozwolenia na pracę czy wyrobienia numeru PESEL. Natomiast nie są w stanie rozwiązać problemów transgranicznych. Tego zaś podjęło się stowarzyszenia Patria Nostra.

- Jest to wspaniała inicjatywa, wypełniająca istniejącą, bolesną lukę – mówi adw. Ludmiła Semenenko z Tarnopola na Ukrainie. Mecenas Semenenko jest członkiem zarządu Związku Adwokatów Ukrainy i jego przedstawicielem na Polskę z siedzibą w Olsztynie. – Żadna z ukraińskich matek nie pojedzie przecież do zbombardowanego Charkowa czy Chersonia, żeby rozwiązywać problemy z alimentami czy podziałem spadku. Tym zajmie się adwokat ukraiński – dodaje.

W celu dotarcia do szerokiego grona potrzebujących, stowarzyszenie Patria Nostra wykorzystuje istniejące w Olsztynie punkty bezpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej.

- Inne miasta powinny brać przykład z Olsztyna i z działań prezydenta tego miasta, Piotra Grzymowicza, w kwestii transgranicznej pomocy dla Ukraińców, udzielanej w w/w punktach. Zapewnienie takiej realnej pomocy jest powodem do dumy i wzorem do naśladowania - podsumowuje mec. Ludmiła Semenenko.

Komentarze (62)

Dodaj swój komentarz

 • Bieda na warmii 2022-12-04 09:12:54 148.252.*.*
  Nie wazne z kad jestes. W naszych rejonach sa hujowe place. Nie wiadomo co z tymi rublami zrobic
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 2022-12-04 08:48:28 46.186.*.*
  DO REDAKCJI...... Proszę przestańcie pokazywać wpisy. Bardzo dużo wpisów nienawiści do Ukraińców. Bardzo możliwe ,że to wpisy za naszej wschodniej granicy.Tresci i styl wpisów świadczą , że mogą to być właśnie wpisy za naszej wschodniej granicy. Pozdrawiam i pamiętajmy, że nienawiść w narodzie w stosunku do innych narodowości a nawet nienawiść nawet Polaka Polki do siebie bo tak nawet mamy w stosunku do siebie to naród stacza się w dół przepaści i niestety staje się coraz bardziej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 17
 • Jak 2022-12-04 08:27:02 31.60.*.*
  widzę te akty " miłości" PiS i Dudy z prezydentem Ukrainy. Jak słyszę te kłamstwa, którymi się karmią to mam dość. Ludzie rzucili się z pomocą a te hieny wszystko zepsuły przypisując wszystko sobie i jak zwykle obsypując kasą kościół bo to on rzekomo niósł pomoc. Kościół katolicki oczywiście !!! Ta wzrastająca niechęć do Ukraińców to zasługa PiS u.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Baran Ratuszowo-Sranwajowo-Korkowy 2022-12-04 01:16:19 5.173.*.*
  Hehe do roboty pol aczky cvanyaczky nieroby hehe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • Suweren 2022-12-04 00:02:49 178.42.*.*
  Komentarze dajecie - a tak na prawdę co robicie by coś zmienić? Ja przynajmniej próbuję! Walczę by tych zwyrodnialców było mniej w Naszym kraju. Niech wypierdalają z Naszego Kraju darmozjady.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • X 2022-12-03 21:07:32 5.184.*.*
  Ukraince sami chcą na czarno pracować żeby podatków nie płacić i dodatków państwowych nie płacić i sami do tego się przyznają jak się nie podoba w Polsce droga wolna .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 4
 • PAPA PISNOKIO 2022-12-03 16:31:36 94.254.*.*
  Pisowski Tatulek PISNOKIO da alimenty z polskich portfeli,niebajatsa,budziet haraszo,PISNOKIO dobryj papa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 4
 • ale czasy 2022-12-03 16:30:57 176.221.*.*
  Napiszesz coś na banderowców to jesteś trol, onuca itd.. Patriotą we własnym kraju już być Zakazane. Ukraninec ma pierwszeństwo Pan. Jak z Covidem jesteś szur i wyzwiska..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 6
 • Janusz Pisiewicz 2022-12-03 16:19:33 95.160.*.*
  Jak widać trolle Władimira nie mają wolnych weekendów. Deputacik dla najlepszych (para walonków + puszka tuszonki) do odebrania w ambasadzie z dwugłowym ptaszydłem w herbie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 21
 • Pracują 2022-12-03 14:56:47 83.24.*.*
  za najniższą krajową i jeszcze w moim znanym przypadku - są zmuszani do sprzątania dużego domu ZA DARMO, swojego szefa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 18

www.autoczescionline24.pl