W Olsztynie pilnie potrzeba krwi. Liczy się każda pomoc

W Olsztynie pilnie potrzeba krwi. Liczy się każda pomoc
W Olsztynie pilnie potrzeba krwi
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Wakacje to okres, w którym dochodzi do większej liczby wypadków. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o oddawanie krwi. Brakuje niemal każdej grupy.

Wyjazdy, nieobecność na miejscu stałych dawców oraz większa liczba wypadków to najczęstsze przyczyny zwiększonego zapotrzebowania na krew w okresie wakacyjnym. W olsztyńskim RCKiK najbardziej potrzeba teraz krwi grupy 0 oraz ARh+. Te w tej chwili są wydawane tylko w stanach ratujących życie. Nieco lepiej jest w przypadku grupy B oraz ARh-, których zapasy są 2-4-dniowe. Z kolei grupy AB jest wystarczający zapas.

Życiodajny płyn można oddać w RCKiK przy ul. Malborskiej 2. Centrum organizuje też akcje wyjazdowe w całym województwie. W stolicy regionu w tym miesiącu specjalny ambulans dwukrotnie stanie przed Galerią Warmińską - 18 i 21 lipca (sobota i wtorek) w godzinach 11-16.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg. Krew można pobierać nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami musi wynieść co najmniej osiem tygodni.

Tagi: miasto RCKiK

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz