W marcu w Olsztynie będą apelować o świat bez rasizmu

W marcu w Olsztynie będą apelować o świat bez rasizmu
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. W marcu w Olsztynie będą apelować o świat bez rasizmu

21 marca w wielu krajach organizowane są demonstracje antyrasistowskie z okazji ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową. Ich celem jest zaapelowanie o świat bez rasizmu i przypomnienie, że każdy człowiek bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, języka, narodowości lub urodzenia, nie może być dyskryminowany np. poprzez naruszenie jego godności czy upokorzenie.

Tego dnia również w Olsztynie o godzinie 14 na Starym Mieście odbędzie się demonstracja przeciwko rasizmowi.

Jak powiedziała nam Agata Szerszeniewicz, jedna ze współorganizatorek: - Dziewięć lokalnych organizacji, partii politycznych postanowiło zjednoczyć się przeciw rasizmowi. Uważam, że to ważne, że jednogłośnie nie zgadzamy się na łamanie praw człowieka.

Ewelina Soroko, również współorganizatorka wydarzenia, nie wyobraża sobie żyć w kraju, gdzie toleruje się jakąkolwiek dyskryminację: - Nie mamy wpływu na to, gdzie się rodzimy czy jaki mamy kolor skóry. Przeraża mnie szerząca się nienawiść, która jest na porządku dziennym. Nie zgadzam się na jakąkolwiek nienawiść czy agresję w Olsztynie, w Polsce, na świecie.

- Na przestrzeni historii mieliśmy wiele przykładów ideologii, które zakładały, że jedni ludzie są lepsi od innych - dodaje natomiast Marta Kamińska, miejska radna, jak również przedstawicielka lokalnych struktur Komitetu Obrony Demokracji.

I dodaje: - Tego typu przekonania wielokrotnie były podstawą prześladowań, szerzenia nienawiści wobec tych, którzy zostali uznani za ludzi drugiej kategorii. W XXI wieku wiele osób chciałoby myśleć, że rasizm nie jest problemem naszych czasów, że nie jest to problem, który może dotykać nasze nowoczesne społeczeństwa. Jednak wydarzenia, zwłaszcza ostatnich lat, w naszym kraju wybitnie pokazały, że dalej w pewnych kręgach żywe jest przekonanie, że ludzi można podzielić ze względu na rasę, narodowość, przekonania religijne lub orientację seksualną, i że nie dla każdego jest w naszym kraju miejsce.

Wydarzenie organizuje m.in. Komitet Obrony Demokracji wraz z partiami lewicowymi.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • R.O. 2020-02-28 08:58:26 83.6.*.*
    Skoro takie rzeczy trzeba ludziom tłumaczyć to pokazuje ogólne zacofanie panujące na świecie. Jesteśmy w innym miejscu, niż nam się wydaje.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
  • Kasia Orneta 2020-02-28 06:55:49 95.160.*.*
    Ile płacą za uczestnictwo?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6