Uczniowie skorzystają z nowego przystanku PKP na Likusach

Uczniowie skorzystają z nowego przystanku PKP na Likusach
Prace kolejarzy na odcinku Olsztyn - Gutkowo
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Nowy przystanek będzie się nazywał Olsztyn Szkoła i ma być zlokalizowany między dwoma szkołami na os. Likusy – „ekonomikiem” i „elektronikiem”. Tym samym władze PKP zapowiadają, że przystanek Olsztyn Likusy zostanie przeniesiony 300 metrów dalej od wiaduktu (projekt zakładał, że będzie przy Lidlu).

Ponad trzy lata temu rozpoczęliśmy duży krajowy program kolejowy o wartościach blisko 76 mld zł, z czego ponad 3 mld zł przeznaczone jest w chwili obecnej na Warmię i Mazury – powiedział Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA podczas konferencji prasowej.

Prezes wspomniał o budowie linii kolejowych w naszym regionie, m.in. Rail Baltica czy linii kolejowej Szczytno-Ełk. Za kilka dni zostanie otworzony odcinek Pisz-Szczytno dla ruchu pociągów. Pasażerowie z Pisza dojadą do Olsztyna w ciągu 1,5 godziny. Realizowana

Realizowana jest także inwestycja Olsztyn-Działdowo, dzięki której skróci się czas dojazdu do Warszawy. Prezes zapowiedział, że w grudniu 2019 roku zostanie przywrócony ruch pociągów na tej trasie.

Żebyśmy w końcu mogli jechać do Warszawy przez Olsztynek, Nidzicę i Działdowo. Czas przejazdu docelowo wyniesie ok. 2 godziny – przyznał Merchel.

Kolejną inwestycją jest modernizacja odcinka z Olsztyna do Gutkowa. PKP PLK SA wymieniają 7 km toru. Wybudowana zostanie mijanka na os. Likusy, aby na tej trasie mogły przejechać co najmniej dwa pociągi. Powstaną także nowe przystanki: Redykajny przy ul. Hozjusza a także Likusy, który zostanie przesunięty o 300 metrów za wiadukt w stronę Gutkowa. Przesunięcie tego przystanku jest spowodowane tym, że PKP zamierzają stworzyć jeszcze jeden postój o nazwie Olsztyn Szkoła – będzie on zlokalizowany między Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych.

Lokalizacja tego przystanku jest ważna z kilku powodów, m.in. bliskiej odległości do plaży miejskiej a także ważnych olsztyńskich placówek edukacyjnych. Uczniowie na tym skorzystają. Szacujemy, że 200-300 uczniów może dojeżdżać do szkoły koleją. Dzięki wybudowaniu tego przystanku, skróci się czas dojazdu do centrum z 30 do 7 minut, tyle zajmie podróż pociągiem do dworca Olsztyn Główny – dodał prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Zamiast przejścia na ul. Jeziornej, powstanie także bezpieczne podziemne przejście dla pieszych i rowerzystów pod torami.

Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn-Gutkowo” zrealizowany zostanie ze środków budżetowych. Wartość inwestycji to 66,1 mln zł netto. Zakończenie prac zaplanowano na III kwartał 2020 roku.

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Piotrek 111 2019-10-12 14:02:43 188.147.*.*
    Kasa w błoto idioci , nikt nie będzie tym gównem jeździł
    Odpowiedz Oceń: 3 8 Zgłoś treść