Uczcili pamięć poległych za Ojczyznę [FOTO]

Uczcili pamięć poległych za Ojczyznę [FOTO]
Fot. Łukasz Kozłowski / olsztyn.com.pl

W całej Polsce odbyły się dziś obchody Święta Wojska Polskiego. Również mieszkańcy Olsztyna upamiętnili 94. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była jedną z przełomowych bitew w historii świata.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie kilkadziesiąt osób przeszło pod Urząd Marszałkowski. Tam pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego przemówienia Radosława Nojmana. Chwilę później głos zabrał były żołnierz Armii Krajowej - Stanisław Brodacki. Po złożeniu kwiatów, zgromadzeni przeszli na plac Solidarności.

"Są takie dni, są takie chwile w dziejach narodu, które każą pokazać, co naprawdę jesteśmy warci" - tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, Jerzy Szmit, poseł Prawa i Sprawiedliwości. "Czy mamy prawo funkcjonować na tym świecie, czy mamy prawo mieć swoje państwo, czy mamy prawo w rodzinie innych narodów być równoprawnym jej członkiem. 94 lata temu, 15 sierpnia, tą symboliczną datą Polacy po raz kolejny jako naród udowodniliśmy, że jesteśmy wielkim narodem. Gdy przychodzi trudna chwila, gdy przychodzą sytuacje, w których musimy pokazać swoją siłę, swoją determinację w obronie wolności, w obronie podstawowych wartości to ten egzamin zdajemy. Zdajemy na piątkę" - powiedział Szmit. Następnie pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.

Olsztyńskie obchody zorganizowali działacze lokalnego oddziału Prawa i Sprawiedliwości. Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, iż wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w naszym regionie odbędą się dopiero... jutro w Szczytnie.

* * *

Bitwa warszawska (pot. "cud nad Wisłą") – bitwa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D'Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

Źródło: własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz