Trwają wybory parlamentarne 2019

Trwają wybory parlamentarne 2019
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock

Przedstawiamy ogólne informacje na temat wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu.

We wszystkich okręgach wyborczych w Polsce, których jest 41, pięć komitetów zarejestrowało listy wyborcze do Sejmu we wszystkich okręgach wyborczych (Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).

Lokale wyborcze są dziś (13 października) otwarte w godz. od 7 do 21. Podczas wejścia do obwodowej komisji wyborczej, należy mieć przy sobie dowód osobisty. Za jego okazaniem, członek obwodowej komisji wyborczej wyda karty do głosowania na kandydatów do Sejmu i Senatu. W kwadracie przy nazwisku kandydata, którego popieramy, należy wstawić X. Można głosować tylko na jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu.

Obywatele uprawnieni do głosowania wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Miasto Olsztyn, podobnie jak powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński i węgorzewski wchodzą w skład okręgu wyborczego nr 35. Mieszkańcy wybiorą w sumie 10 posłów. Obwodów do głosowania jest 661 (w Olsztynie 101). Głosować może 528 276 osób uprawnionych (w tym 131 703 w Olsztynie).

W naszym okręgu, poza pięcioma ugrupowaniami, jest także lista komitetu Skuteczni Piotra LiroyaMarca.

Kandydaci, którzy znaleźli się na listach:

- lista nr 1: Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe:

1. PASŁAWSKA Urszula Stefania, prawnik, Biskupiec
2. FALKOWSKI Henryk Tadeusz, nauczyciel historii, Olsztyn
3. HEĆMAN Krzysztof Wiesław, radca prawny, Kętrzyn
4. KRÓL Radosław, wyższy urzędnik samorządowy, Wydminy
5. JASKULSKA Sylwia Monika, wyższy urzędnik samorządowy, Dąbrowa
6. PIWOWARCZYK Marcin Marian, dyrektor spółdzielni, Mrągowo
7. KURZĄTKOWSKI Andrzej, rolnik, Kózki
8. LICZNERSKA Grażyna Zyta, lekarz medycyny, Tomaszkowo
9. STEGIENKO Mirosław Wojciech, inżynier rolnictwa, Łutynówko
10. URBANOWICZ Emilia, pielęgniarka, Olecko
11. EIDTNER Alicja, technik ekonomista, Turówko
12. SZAŁKO Agnieszka, administratywista, Węgorzewo
13. ANDRZEJEWSKI Jarosław Arkadiusz, nauczyciel, Ełk
14. SIEROŃSKI Mateusz Andrzej, wyższy urzędnik samorządowy, Wilkasy
15. KROPIWNICKA Iwona, pedagog, Kozłowo
16. FRANCZUK Jarosław, nauczyciel, Ełk
17. JAMROGA Józef Maksymilian, nauczyciel, Pisz
18. HARAŃ Beata Ewa, pedagog, Dobre Miasto
19. KRAJEWSKI Jaromir Andrzej, leśnik, Żytkiejmy
20. ŚLĄSKA-ZYŚK Wioletta, pedagog ekonomista, Olsztyn

- lista nr 2: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość:

1. MAKSYMOWICZ Wojciech Stefan, lekarz, Olsztyn
2. ARENT Iwona Ewa, politolog, Olsztyn
3. CHOJECKI Artur Henryk, urzędnik państwowy, Olsztyn
4. KOSSAKOWSKI Wojciech, prawnik, Ełk
5. MAŁECKI Jerzy Wojciech, specjalista bankowości, Jagodne
6. GOSIEWSKI Jerzy Antoni, inżynier leśnictwa, Mrągowo
7. KOZŁOWSKI Patryk, historyk, Nidzica
8. NOWACKI Robert Krzysztof, rolnik, Stręgielek
9. ŻUCHOWSKI Henryk, wyższy urzędnik administracji rządowej, Szczytno
10. RUDNIK Dariusz Stanisław, nauczyciel, Olsztyn
11. BUKOWSKA Beata Anna, nauczyciel matematyki, Olsztynek
12. SZOSTAK Izabela Kamila, prawnik, Kruklanki
13. MARCHEL Karol Robert, dyrektor szkoły, Ełk
14. TOŁWIŃSKA Zdzisława Barbara, pedagog, Olsztyn
15. JUCHNIEWICZ Andrzej, kierownik biura, Gołdap
16. MICHALSKA Jolanta Anna, oligofrenopedagog, Jeziorany
17. SUCHOCKA Agnieszka Jolanta, specjalistka do spraw sprzedaży i marketingu, Olecko
18. SZOSTKOWSKI Tomasz, dyrektor wykonawczy, Giżycko
19. MIESZKOWSKA Ewa, nauczyciel, Wólka Ryńska
20. WYPIJ Michał Piotr, politolog, Olsztyn

- lista nr 3: Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej:

1. KULASEK Marcin Robert, dyrektor administracyjny, Olsztyn
2. MATUSZEWSKA-BORUC Małgorzata Emilia, wychowawca w placówkach oświatowych, Olsztyn
3. GÓRSKI Hubert, doradca biznesowy, Ełk
4. MICHNIK Łukasz, pracownik administracyjny, Silice
5. KOBYLIŃSKA Lucyna, ekonomista, Pasym
6. TARASIEWICZ Sława Iwona, pedagog, Galwiecie
7. PYSZNA Malwina Maria, kierownik działu w hotelu, Mrągowo
8. RUMIŃSKI Krzysztof, nauczyciel, Pisz
9. CHMIELEWSKA-SUJATA Monika, politolog, Olecko
10. PIENIAK Jarosław, pracownik administracji samorządowej, Reszel
11. RUTKOWSKI Bartłomiej, logopeda, Talki
12. MALISZEWSKI Krzysztof, inżynier budownictwa - budownictwo ogólne, Załuski
13. GULCZYŃSKI Marcin, analityk baz danych, Olsztyn
14. LITMAN Ewa, nauczyciel, Sajzy
15. JAKUBAS Daniel Stanisław, specjalista ds. bhp, Mrągowo
16. OLKOWSKA Małgorzata, menedżer, Olsztyn
17. NADOLNA Janina, bibliotekarz, Ruciane-Nida
18. PIOTROWSKA Anna Elżbieta, pedagog, Mierki
19. DALKOWSKA Beata, główny księgowy, Węgorzewo
20. GRUCELA Bartosz, specjalista ds. stosunków międzynarodowych, Olsztyn

- lista nr 4: Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość:

1. LISIECKI Piotr Cezary, przedsiębiorca, Naglady
2. PITURA Tomasz, specjalista ds. bhp, Olsztyn
3. MICHALEWICZ Joanna, dziennikarz, Giżycko
4. TYTZ Jerzy Stanisław, lekarz dentysta, Olsztynek
5. BORYSOWSKI Paweł Arkadiusz, pedagog muzyczny, Olsztyn
6. MICHALSKI Radosław Jan, rolnik, Tomaryny
7. ZIELIŃSKA Justyna, nauczyciel, Szczytno
8. DĘBKOWSKI Cezary, spedytor, Bukwałd
9. MARKOWSKA Anna, pielęgniarka, Giżycko
10. LICHACZ Martyna, nauczyciel, Giżycko
11. ADAMSKA Danuta, nauczyciel, Olecko
12. GOŁĘBIEWSKA Paulina, księgowa, Olsztynek
13. WYSOCKI Kamil Michał, przedsiębiorca, Ełk

- lista nr 5: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni:

1. CICHOŃ Janusz Władysław, poseł, Tuławki
2. WASILEWSKA Anna, poseł, Olsztyn
3. PAMPUCH Mirosław Józef, radca prawny, Wrzesina
4. PAPKE Paweł, pedagog, Olsztyn
5. WOJCIECHOWSKA Anna, ekonomista, Ełk
6. WROCHNA Artur Zenon, politolog, Olsztynek
7. CHMIELIŃSKI Igor, inżynier budownictwa, Szczytno
8. KONOPKA Marek, nauczyciel, Biała Piska
9. CZOPIŃSKA Małgorzata, nauczyciel, Giżycko
10. LIPNICKI Edmund, leśnik, Turośl
11. GÓRALSKA Elżbieta Maria, emeryt, Piątki
12. OFIERSKA Małgorzata Dorota, ekonomista, Swobodna
13. MAKSYMOWICZ Ewa Katarzyna, rencista, Kętrzyn
14. MIERUŃSKI Zbigniew Jan, pedagog, Gołdap
15. KŁOCZKO Bartłomiej Artur, pracownik samorządowy, Brożówka
16. CIBORSKI Tadeusz, emeryt, Węgorzewo
17. RAMOTOWSKI Adam Stanisław, adwokat, Olecko
18. LEWKOWICZ Magdalena, nauczyciel, Mrągowo
19. WAŚ Beata Katarzyna, dziennikarz, Olsztyn
20. KUCHCIŃSKI Marcin Andrzej, wicemarszałek województwa, Kieźliny

- lista nr 9: Komitet Wyborczy Skuteczni Piotra Liroya-Marca:

1. ABRAMSKI Paweł Stanisław, prawnik, Olsztyn
2. GANCEWSKA Iwona Elżbieta, pedagog, Mrągowo
3. ŁAZUKA Piotr, ekonomista, Olsztyn
4. WALCZAK Stanisław Jan, emeryt, Olsztyn
5. KUSIOR Maciej Franciszek, rolnik, Lipowa Góra Wschodnia
6. KRAJEWSKA Zuzanna Maria, rzecznik prasowy, Warszawa
7. CYMERMAN-MACIEJOWSKA Marta, urzędnik, Warszawa
8. SOBIERAJSKA Teresa Gracjana, emeryt, Olsztyn
9. ZAWADZKI Paweł Tomasz, student, Warszawa
10. FIGIEL Andrzej Jan, student, Warszawa

Jeżeli chodzi o Senat, to Olsztyn, podobnie jak powiaty: nidzicki, olsztyński i szczycieński wchodzą w skład Okręgu Wyborczego nr 86. Tutaj kandydatów jest 4. Mieszkańcy mogą wybrać tylko jednego:

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni:
- SŁOMA Jarosław Marek

Komitet Wyborczy Wyborców Leszka Henryka Bubla:
- BUBEL Leszek Henryk

Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń — Zawsze Po Stronie Ludzi:
- STAROŃ Lidia Ewa

Komitet Wyborczy Prawica:
- MACIEJEWSKI Andrzej

Tagi: wybory 2019

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz