Trwa rozbiórka hali Urania. Mieszkańcy wystraszyli się hałasu, urzędnicy przepraszają

Trwa rozbiórka hali Urania. Mieszkańcy wystraszyli się hałasu, urzędnicy przepraszają
Hałas podczas rozbiórki hali Urania wystraszył mieszkańców
Fot. Łukasz Kozłowski, Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

W piątek (10 września) informowaliśmy o tym, że podczas rozbiórki hali Urania doszło do wypadku, w którym poszkodowany został 47-letni mężczyzna. Okazuje się, że hałas w trakcie prac rozbiórkowych był tak duży, że okoliczni mieszkańcy wystraszyli się.

W piątek w artykule Wypadek na terenie rozbiórki hali Urania [ZDJĘCIA] informowaliśmy o tym, że 47-letni mężczyzna spadł ze schodów. Poszkodowany trafił do szpitala. Powodem wypadku był hałas, który wystraszył pracownika. Okazuje się, że przerażeni byli również okoliczni mieszkańcy.

- Rozbiórka była wykonana na podstawie dokumentacji projektowej i zgodnie z umową z gminą, jako inwestorem. - wyjaśnia kierownik kontraktu Mirbud SA, Andrzej Rosocha. - W zakresie prac było m.in. zdemontowanie konstrukcji kopuły i zamontowanie jej na nowo. Demontaż odbył się dwuetapowo. W pierwszej fazie było opuszczenie fragmentu kopuły, które zostało wykonane w czwartek popołudniu, a druga część została zdemontowana w piątek około 18. Wszystko zostało zrobione zgodnie z projektem.

Stan techniczny kopuły od dawna budził szereg wątpliwości, a jego ocena nie była możliwa na etapie prac projektowych.

- Założenie przetargu było takie, że firmy wykonawcze miały zaoferować czy chcą pozostawić tą starą kopułę, biorąc na siebie ryzyko że jest skorodowana i będzie wymagała szeregu wzmocnień, czy oferują wykonanie całkiem nowej konstrukcji, żeby była bezpieczna i odpowiadająca obecnie obowiązującym przepisom - mówi dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński. - W przetargu wszystkie firmy zaoferowały demontaż kopuły.

Po pierwszym etapie rozbiórki, który odbył się w czwartek nie było żadnych sygnałów od mieszkańców o hałasie. Dlatego wykonawca zdecydował się w piątek dokończyć prace, tym bardziej że istotna podczas takich procedur jest też pogoda, która tego dnia sprzyjała wykonawcy. Jednak okoliczni mieszkańcy wystraszyli się hałasu.

- My jako inwestor oczywiście wiedzieliśmy o rozbiórce, niemniej nie znaliśmy konkretnej daty i godziny, dlatego też nie informowaliśmy o niej opinii publicznej. - dodaje Śmieciński. - Przepraszamy mieszkańców, którzy wystraszyli się hałasu.

Zgodnie z harmonogramem - rozbiórka Uranii ma się zakończyć w połowie października, ale nie wykluczone że nastąpi szybciej. Całkowicie zdemontowana jest już bryła C, bryła B w około 70 proc., natomiast główny budynek - bryła A w około połowie. Całość prac, których wartość to prawie 195 mln złotych, ma się skończyć w III kwartale 2023 roku.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Kalaruch 2021-09-16 07:31:23 94.254.*.*
  Gdzie jest nagranie z wyburzania ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Loen 2021-09-14 21:14:49 5.174.*.*
  Ludki zapatrzone w swoje telefoniki wystraszyły się nagłego huku.... Żal
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • .R.O. 2021-09-13 23:06:35 83.23.*.*
  Lepiej niech przeproszą za małą liczbę koszy na drobne śmieci w mieście.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • [Usunięty] 2021-09-13 19:50:32 77.114.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • AL BANDI 2021-09-13 17:08:29 80.202.*.*
  Sorry,tych cieci nie stac na dzwig do rozbiorki dachu,a co dopiero na ekrany wygluszajace.Jaka firma taka budowa.Tyle w temacie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 10
 • [Usunięty] 2021-09-13 17:06:08 80.202.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1