Tęczowy Kopernik w Olsztynie. Działacze LGBT solidaryzują się z aktywistkami z Warszawy

Tęczowy Kopernik w Olsztynie. Działacze LGBT solidaryzują się z aktywistkami z Warszawy
Już w zeszłym roku pomnik Mikołaja Kopernika w Olsztynie otrzymał tęczową flagę
Fot. Olsztyński Marsz Równości/FB

Wczoraj (5 sierpnia) działacze Olsztyńskiego Marszu Równości wydali manifest mający na celu okazanie solidarności zatrzymanym niedawno aktywistkom LGBT, które umieściły tęczowe flagi na pomnikach w Warszawie. Olsztyńskie społeczności nie zgadzają się z działaniami rządu i policji. Czy w ramach protestu i nasz lokalny Kopernik otrzyma tęczową szatę?

W nocy, z 28 na 29 lipca, niektóre z pomników w Warszawie otrzymały tęczową flagę, czyli symbol społeczności LGBT. Barwną płachtę dzierżył m.in. Mikołaj Kopernik, Chrystus, Syrena nad Wisłą oraz Józef Piłsudski. Jak się później okazało, akcja była manifestem przeciwko ogólnie pojętej homofobii w naszym kraju. Za umieszczenie na pomnikach flag odpowiedzialne były trzy aktywistki, które wczoraj (5 sierpnia) zostały zatrzymane przez policję.

Na wydarzenia z Warszawy postanowili odpowiedzieć działacze Olsztyńskiego Marszu Równości. W geście solidarności wystosowali post.

W zeszłym tygodniu kilka warszawskich pomników, m.in. Syrenka, Jezus i Piłsudski, otrzymało tęczowe flagi. Trzy aktywistki podejrzewane o ten czyn zostały zatrzymane przez policję pod zarzutem obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników. Pierwsza z nich została zatrzymana na ulicy, skuta w kajdanki i wsadzona do nieoznakowanego radiowozu. Drugą policja znalazła w mieszkaniu koleżanki (które zostało również przeszukane). Po trzecią policjanci z Komendy Stołecznej Policji jechali aż w Bieszczady! Wypuszczono je dopiero po kilkudziesięciu godzinach.

Stanowczo sprzeciwiamy się takim działaniom policji i prokuratury, które mają na celu jedynie zastraszenie aktywistek i aktywistów LGBT+.

PS Olsztyński Kopernik już rok temu trzymał tęczową flagę i wcale nie wyglądał na urażonego. Bo tęcza nie obraża!

- napisali w facebookowym poście.

Czy w związku z wydarzeniami w Warszawie, olsztyńskie pomniki również zmienią swoje barwy na tęczowe?

- Nie zgadzamy się ze sposobem działania policji i prokuratury, a post na Facebooku jest naszym gestem solidarności. Warszawskie aktywistki nie musiały być przetrzymywane przez kilkanaście godzin bez ich przesłuchania w tym czasie. Pomniki w Warszawie często trzymają czyjeś flagi albo koszulki i nikt wcześniej nie widział w tym aż takiego problemu. W Olsztynie, na ten moment nie planujemy osobnej akcji, jednak może się to zmienić – powiedziała w rozmowie z nami działaczka OMR, Agata Szerszeniewicz.

Tymczasem okazuje się, że tęczowy Kopernik pojawił się w Olsztynie już w tamtym roku. Wówczas nie było z tym faktem żadnych problemów, jednak, jak mówi aktywistka, pojawiły się inne.

- Po naszym Marszu Równości byłam wezwana do Wojewódzkiej Komendy Policji w sprawie jednej z flag, którą niosła jedna z osób w trakcie jego trwania. Nie miałam żadnego problemu ze stawieniem się. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której policja w Olsztynie nagle na ulicy skuła mnie w kajdanki i gdzieś wywiozła – dodała Szerszeniewicz, komentując sposób zatrzymania warszawskich aktywistek.

Na ten moment olsztyńskie pomniki nie otrzymają barwnych flag, jednak solidarność lokalnych społeczności LGBT z warszawskimi działaczkami jest wyraźna.

Komentarze (31)

Dodaj swój komentarz

 • Były Pracownik Pentagram. 2020-09-02 10:44:33 88.156.*.*
  Precz z Komendantami Olsztyńskich obozów Pracy Dla Niewolników Niepełnosprawnych. Gdzie zmusza się do niewolniczych prac. Pracownica sprzątająca narząd ruchu , praca na dwa etaty za płacę minimalną. Praca jako stróża w pomieszczeniu 2x2 rekord ciepła +40 stopni bez wody klimatyzacji , lodówki na kanapki.przez 24 godziny non stop. Jak się odezwiesz to do widzenia i taki ci odpowie Pracodawca były Funkcjonariusz Milicji czy C.B.S. I jeszcze ci odpowie ze w promilu 50 km nikt ciebie nie zatrudni. I dzwonienie po kumplach gdzie zatrudniają niepełnosprawnych , żeby nie zatrudniać. A za niewolenie tortury potężne dotacje z P.F.R.O.N. I to nie przeszkadza tym pseudo bandyckim Katolikom. Hańba !
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Wojownik. 2020-09-02 10:24:32 88.156.*.*
  Stop przemocy , Torturom , niewolenia niepełnosprawnych pracowników. Art 40 konstytucji Rzeczypospolitej Polski. Zakaz Tortur nieludzkiego i poniżającego traktowania. Art 66 ustawy 1i2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski. Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Gdzie konwencja praw człowieka Panie i Panowie pseudo katolicy PIS. Gdzie poszanowanie wartości człowieka pasibrzuchy w sułtanach. Najgorsze to te Olsztyńskie chłopstwo bogobojne. Co niedziele do kościoła a po kościele okradanie i poniżanie bliżniego .
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-08-09 17:55:05 176.221.*.*
  Kiedyś ścigano za znieważanie pomnika Dzierżyńskiego i Lenina. Czyżby powrót do przeszłości?
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • Rodowity Olsztynianin 2020-08-09 09:59:46 5.173.*.*
  ***** ****
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-08-08 10:58:35 176.221.*.*
  O jakiej homofobii mowa skoro Biedroń dostał się na urząd prezydenta Słupska i startował w wyborach na prezydenta Polski? Nic do nich nie mam ale tez zadymy są zbędne.
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • nixon 2020-08-08 00:20:37 95.160.*.*
  Won zboczeńcy z Olsztyna.
  Odpowiedz Oceń: 11 9 Zgłoś treść
 • Tutejszy 2020-08-07 21:27:32 83.5.*.*
  Szanowałem do tej pory mniejszości seksualne ale po tych występach strzeliliscie sobie w kolano , dosyć tego , precz z przestrzeni publicznej święte krowy , precz z łapami.od naszego heteroseksualnego Kopernka, tam dzieci siadają. Czy miasto dokonało odkarzenia monumentu? Wracajcie tam skąd przyślicie na margines życia społecznego i zostawcie normalsów w spokoju.
  Odpowiedz Oceń: 15 8 Zgłoś treść
 • Kufel 2020-08-07 09:46:52 188.147.*.*
  To takie grzymowiczowe,takie olsztyńskie jeszcze tranwaje pomalować
  Odpowiedz Oceń: 7 11 Zgłoś treść
 • xxx1 2020-08-07 09:05:28 79.187.*.*
  Bla Bla Bla nonstop o tylko czy wy wiecie w ogóle o co tak naprawdę walczycie ???. NIech ktoś przypomni bo z tego co widzę to chodzi wam o równość i tolerancję. Z tego co wiem to wszyscy są równi.Jeśli chodzi o tolerancją to sami prowokuje sie a potem płaczecie jak wam źle, ale nie o to mi chodzi. Tolerancje wynosi się z domu a nie krzyczy się, okleja kolorowymi tęczami czy siłą narzuca się swoje widzimisię. Wasza działania przypominają reklamy które podprogowo działają na klienta. Zmierzając do sedna, niech ktoś napisze o co tak naprawdę chcecie ???. Tylko nie piszcie liturgii :)
  Odpowiedz Oceń: 20 7 Zgłoś treść
 • PawełT. 2020-08-07 00:26:28 78.71.*.*
  proszę szanować wielkiego uczonego jak by żył w dzisiejszych czasach to by przestał wierzyć w ewolucje naturalną tylko powstała by ewolucja internetowa w pedałów
  Odpowiedz Oceń: 14 11 Zgłoś treść