Szlifowali szyny na trasie Olsztyn-Działdowo [ZDJĘCIA]

Szlifowali szyny na trasie Olsztyn-Działdowo [ZDJĘCIA]
Na przełomie lipca i sierpnia kolejarze szlifowali tory na odcinku Olsztynek-Działdowo, dzięki czemu będzie można szybciej dojechać pociągiem do Warszawy
Fot. PKP PLK SA / materiały prasowe

Na przełomie lipca i sierpnia na odcinku Działdowo-Olsztynek pracował specjalny pociąg do szlifowania szyn. Dzięki tym zabiegom pociągi do Warszawy mają pojechać bezpieczniej, ciszej i szybciej.

Jak przyznali kolejarze, specjalny pojazd szlifował tory na odcinku 52 km (z Olsztynka do Działdowa).

Poprawa układu torów i powierzchni szyn zwiększa komfort jazdy, niweluje hałas przejeżdżających pociągów oraz wydłuża czas eksploatacji linii. Zapewnione jest większe bezpieczeństwo i sprawne podróże – powiedział Martyn Janduła, rzecznik prasowy PKP PLK SA.

W jaki sposób to się odbywało? Maszyna o długości 80 metrów przejeżdżała z prędkością do 20 km/h po torowisku i za pomocą ultradźwięków badała powierzchnię szyn, a następnie szlifowała ją specjalnymi tarczami.

Torowisko było szlifowane w nocy, więc prace nie miały wpływu na ruch kolejowy.

Szlifowanie torów oznacza, że główne prace na tej bardzo ważnej linii kolejowej mają się ku końcowi. Po uzyskaniu dokumentów certyfikujących do końca roku pociągi pojadą do 140 km/h. Najszybszy pociąg przejedzie trasę z Olsztyna do Warszawy w nieco ponad 2 godziny – dodał Martyn Janduła.

Czekamy na rezultaty. Obecnie najszybszy skład pokonuje tę trasę w 2 godz. 44 minuty.

Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn” są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość umowy to ok. 260 mln zł. Dofinansowanie UE wynosi 85 proc.

W ramach prac zmodernizowano lub modernizuje się 12 stacji i przystanków kolejowych, m.in. w Olsztynku, Nidzicy, Waplewie, Stawigudzie czy Gągławkach. W Olsztynie powstały dwa nowe przystanki: Olsztyn Dajtki i Olsztyn Śródmieście.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz