"Stu olsztynian na stulecie". Niezwykła wystawa przed Wysoką Bramą [ZDJĘCIA]

Wystawa "Stu olsztynian na stulecie". Po lewej Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK
Fot. Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

Przed olsztyńską Wysoką Bramą otwarto wystawę "Stu olsztynian na stulecie", która prezentuje mieszkańców miasta: od rocznego obywatela po stulatka. Każdy sportretowany mówi, czym jest dla niego Polska.

W niedzielę w całym kraju obchodzona była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy Warmii i Mazur już od kilku dni organizowane były różnego rodzaju wydarzenia, których zadaniem było uczczenie tej ważnej daty. Jedną z nich było sobotnie otwarcie wystawy przed Wysoka Bramą pod hasłem "Stu olsztynian na stulecie".

- Mieliśmy świadomość, że im bliżej będzie 11 listopada tym więcej będzie bardzo poważanych, martyrologicznych imprez, gdzie wielke słowa, wielkie idee będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. - Wpadliśmy na pomysł, aby uczcić te święto w inny, bezpretensjonalny sposób, żeby pokazać naszym przodkom, aby im "wysłać taki list" z przeszłości jacy jesteśmy. Z naszymi marzeniami, pasjami, tym, czym się zajmujemy. Cały koncept polegał na tym, aby na 100-lecie niepodległości pokazać stu olsztynian, ale właśnie w takim porządku chronologicznym.

Wystawię otwiera zdjęcie rocznej Helenki sfotografowanej w czasie zabawy, która zdanie "Polska to..." dokończyła słowem "yyknbbaaa". Wystawę zamyka natomiast fotografia stuletniej pani Haliny, społeczniczki, która zdanie "Polska to..." dokończyła słowami: "wspaniali ludzie!".

- Polska, przynajmniej w moim pojęciu, to nie są tak naprawdę wielkie idee tylko to, co my budujemy z dnia na dzień, z godziny na godzinę żyjąc ze sobą i wokół siebie – przyznał Mariusz Sieniewicz.

Wcześniej, bowiem już 5 listopada, na jednym z budynków w centrum miasta zawisł wielkoformatowy baner ze zdjęciami mieszkańców Olsztyna.

Autorem zdjęć jest Grzegorz Czykwin, który - jak przyznał - pracował nad projektem trzy miesiące.

Wystawa będzie dostępna do 30 listopada.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • ECU78 2018-11-15 11:47:59 5.173.*.*
  i...nigdy...nie...będziesz...biała...i...nie...bedziesz...czerwona...juz...na...zawsze...pozostaniesz...pomaranczowo...szara== ==
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Olsztynianka z Ratusza 2018-11-13 08:26:22 80.55.*.*
  Co za rozstrzelanie tematyki. Przed wyborami pojawił się całkiem przypadkowo projekt ,,wolny artysta" którego znakiem rozpoznawczym był orzeł z ,,chu...i"" a teraz spokojna wystawa poświęcona mieszkańcom Olsztyna. Nie mogło być odwrotnie? Dziwni są Ci wolni artyści A moźe raczej przewidujący...W każdym razie dobrze, że nie umieścił Pan dyrektor tego obrazu na wystawie pod nazwą ,,bezimienni Olsztyniacy". To byłaby afera na całą Europę. Polska to... i obraz. Nawet nie wyobrażam sobie czegoś takiego. A Pan Panie dyrektorze?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Ryszard Ochódzki 2018-11-13 00:03:10 83.6.*.*
  Fajnie. Szkoda że tylko sto tych zdjęć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Antynazizm 2018-11-12 18:11:49 94.254.*.*
  Gdyby to organizował MOK to w ramach projektu ,,wolny artysta" pewnie znalazłby się przez pomyłkę Hitler.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 6
 • konus+ 2018-11-12 16:47:02 88.156.*.*
  Polska to nie Wolska. Na szczęście...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0