Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-21 16:15

Aleksandra Sawczuk

Starosta olsztyński Andrzej Abako o perspektywie rozwoju Dobrego Miasta i zrealizowanych na rzecz gminy działaniach [WIDEO]

Gościem studia Olsztyn.com.pl był starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako, po raz kolejny startujący w nadchodzących wyborach samorządowych z niezależnego komitetu „Nasz powiat olsztyński”. Podczas rozmowy nasz gość, m.in. podsumował dotychczasowe działania na rzecz rozwoju gminy Dobre Miasto, opowiedział o planach na kolejną kadencję, a także zapewnił o stuprocentowym zaangażowaniu w problemy mieszkańców.

reklama

Andrzej Abako uważa zbliżającą się ku końcowi kadencję za dobrą. Według niego dużym sukcesem okazało się zrealizowanie niemal w całości założeń programowych z 2018 r., m.in. dzięki owocnej współpracy z burmistrzem Dobrego Miasta Jarosławem Kowalskim.

W wyniku podjętych działań udało się, m.in. zadbać o jakość nawierzchni wielu dróg, poszerzyć wiadukt, stworzyć wiele ścieżek pieszo-rowerowych oraz przejść dla pieszych, wyposażyć szpital w sprzęt do USG, trzy karetki oraz otworzyć pracownię endoskopową, której realizacja kosztowała niemal 2 mln zł.

Starosta olsztyński wspomniał o istotności inwestowania w młodzież. W ciągu ostatnich lat szkoły zostały wyposażone w nowe sprzęty, a uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zagranicznej wymianie, dzięki uczestnictwu w programie Erasmus Plus.

Abako wskazał, iż mimo niewykonania nadbudowy przy zespole szkół w Dobrym Mieście, udało się pozyskać środki na budowę bursy przy placówce edukacyjnej w Smolajnach.

- Jedyną rzeczą, której nie udało nam się zrealizować, jest nadbudowa zespołu szkół w Dobrym Mieście. Natomiast zostały pozyskane środki na budowę bursy w Zespole Szkół Rolniczych w Smojalnach, co uważam za ważniejszy aspekt, ponieważ otwiera to nowe możliwości. Chcemy wybudować 40 pokoi dwuosobowych. W Smolajnach poprawiliśmy także bazę kształcenia dla młodzieży. Kupiliśmy nowy ciągnik, kombajn oraz siewnik – wymieniał.

Kolejnym aspektem, o którym opowiedział starosta, była kwestia bezpieczeństwa. Według niego udało się wypracować dobrze prosperującą współpracę z policją czy ochotniczą strażą pożarną, a także członkami organizacji pozarządowych.

- Ważne jest docenienie pracy ludzi, działających w organizacjach pozarządowych. 58 razy wsparliśmy te instytucje przy realizacji różnych projektów. Na ten cel wydaliśmy w powiecie ponad 2 mln zł – dodał Abako.

Nasz rozmówca stwierdził również, iż na przestrzeni ostatnich lat samorząd Dobrego Miasta w dużym stopniu otworzył się na współpracę z powiatem olsztyńskim, m.in. w zakresie służby zdrowia.

Zapytany o plany na nadchodzącą kadencję, Abako zapowiedział, iż działania na lata 2024-2029 zostały już przygotowane. Celem będą nadal drogowe inwestycje, m.in. wyremontowanie trasy do Cerkiewnika czy stworzenie dokumentacji na rozpoczęcie prac na odcinku Kabikiejmy-Podleśna, gdzie powstaje obecnie wiele domów.

Dodatkowo starosta zapewnił o kontynuowaniu projektów, związanych z rozwojem szkolnictwa, m.in. budowę bursy w Smolajnach.

- Mamy pomysł i etapowość, więc głęboko wierzę, że znajdziemy środki na realizację zadania, jakim jest budowa wspomnianej bursy. Następnie zamierzamy stworzyć przy zespole szkół bardzo nowoczesną siłownię, zewnętrzną, a w perspektywie chcemy ja zadaszyć. Chcemy również kształcić młodzież w odpowiednich kierunkach, co zapewni im w przyszłości korzystne zatrudnienie, następnie otworzyć nową klasę sportową i wybudować nowoczesnego orlika, co wstępnie zaaprobowało ministerstwo. To jest tylko część pomysłów. Przede wszystkim liczy się dobra współpraca z samorządem Dobrego Miasta – wskazał Abako.

Nasz rozmówca poinformował również o planach remontu szpitalnego dachu, zakupie kolejnych karetek czy sprzętu medycznego w postaci tomografu komputerowego. Starosta zamierza też nadal obdarzać wsparciem organizacje pozarządowe i strażaków ochotników.

Andrzej Abako startuje niezmiennie z komitetu bezpartyjnego. W rozmowie z naszym portalem tłumaczył, iż jego celem jest rozliczanie się bezpośrednio przed wyborcami a nie prezesem jakiegoś ugrupowania politycznego. Wskazał też, iż jego założeniem jest poświęcenie uwagi na ludzkie problemy i oparcie współpracy na rozmowie.

- Zaprosiłem na listę naszego powiatu bardzo dobrą drużynę. Chodzi o rozwój powiatu olsztyńskiego i gminy Dobre Miasto. Nie politykujemy, tylko rozmawiamy o problemach. Nie jestem człowiekiem z głową zadartą do góry. Uśmiecham się do ludzi i z nimi rozmawiam. Nie idziemy do samorządu po stanowiska. – powiedział z przekonaniem.

Warto wspomnieć, iż w poprzednich wyborach samorządowych 9 z 25 radnych pochodziło z powiatu olsztyńskiego. W tym roku celem starosty olsztyńskiego jest uzyskanie komfortu większości czyli wynik 13 + 1.

Powiat olsztyński jest drugim największym powiatem w Polsce (na pierwszym miejscu plasuje się białostocki).

Abako stwierdził, iż samorząd, co prawda, jest duży, natomiast dysponuje małymi środkami, co określił jako niesprawiedliwe.

- Uważam to za trochę niesprawiedliwe. Praca starosty polega również na tym, aby otwierać się na biznes. Chcemy kompleksowo przeprowadzać przedsiębiorców przez proces inwestycyjny – podsumował.

Skąd pozyskać kolosalne środki na budowę dróg, o ulepszaniu transportu publicznego, korzyściach ugrupowań bezpartyjnych, połączeniu komitetów, otwartym urzędzie starosty, wizycie polskiego ambasadora z Kataru, dodatkowych punktach na świadectwie szkolnym za znajomość gwary warmińskiej oraz istotności ochotniczej straży pożarnej, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako opowiedział redakcji portalu Olsztyn.com.pl.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Stanisław T. 2024-04-02 21:50:52 5.173.*.*
  Nasz kochany starosta :-) „patrząc w oczy mieszkańców powiatu olsztyńskiego” zapomniał powiedzieć, że decyzje o budowie drogi Knopin-Swobodna wraz ze ścieżką rowerową oraz o sposobie finansowania tej budowy zapadły już 12 lipca 2017 roku. Podjęła je, na wniosek ówczesnego burmistrza Dobrego Miasta, pani starosta Małgorzata Chyziak wraz z zarządem. Zostały też zapisane już 2018 r, w projekcie budżetu Dobrego Miasta na 2019 r, odpowiednie kwoty, z pozyskaną kwotą ponad 880 tys zł włącznie, na realizację tej budowy. No cóż, łatwo jest obiecać coś, co ktoś inny przygotował. Można podać jeszcze parę szczegółów, z którymi starosta rozminął się... chyba nie z racji deklarowanej wielkiej miłości do Dobrego Miasta, ale miłości do władzy ;-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • niemiec 2024-03-23 08:29:22 176.97.*.*
  Starostwo w obecnej formie winno być zlikwidowane - jednostka wojewody powinna przejąć nadzór - po co wydawać miliony na pensje starosty i urzędników , którzy w zasadzie nie robią nic tylko jak prezydent pokazują się na wiecach i spotkaniach lansując swoją osobę swoje stołki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Beauregard 2024-03-21 18:06:15 83.28.*.*
  Póki co, brak obwodnicy, ciągłe sprzedaże ziemi, gdzie nic nie powinno być zmieniane, ciągłe jakieś deweloperstwo... Chcemy dawnego Dobrego Miasta a nie zmian na gorsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2
 • ~RR 2024-03-21 17:44:10 88.156.*.*
  Czy nie za dużo jest tych wszystkich stołków i pośredników? Nadzór nad gminami powinien mieć bezpośrednio marszałek województwa z sejmikiem. Funkcjonowanie przerośniętego aparatu administracyjnego powoduje, że petenci gubią się w gąszczu tej hierarchii i są odsyłani od Judasza do Barabasza...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 0

www.autoczescionline24.pl