Sprzedajesz papierosy nieletnim? Miej się na baczności!

Niepełnoletni Polacy wypalają niemal 4 miliardy papierosów rocznie. Łatwy dostęp do wyrobów tytoniowych zapewniają im sprzedawcy, którzy teraz muszą mieć się na baczności. Policja i straż miejska otrzymały ''czarną listę'' z adresami sklepów, w których nieletnim sprzedawane są papierosy.

Zdecydowana większość polskiej młodzieży wypala swojego pierwszego papierosa już w szkole podstawowej. Sporadyczne kontakty z nikotyną stopniowo przeradzają się w nałóg i w ten sposób w Polsce codziennie przybywa ok. 500 nowych palaczy. Nic w tym dziwnego, skoro sprzedawcy rzadko kiedy legitymują młodych ludzi i w żaden sposób nie utrudniają im dostępu do papierosów. Korzyści ze zdobycia młodego klienta, który lojalnie wraca do sklepu, w którym nikt go o dowód nie pyta, są dla nich często ważniejsze niż groźba kary za łamanie prawa. Niestety te ostatnie są wciąż zbyt niskie. Za sprzedaż wyrobów tytoniowych młodzieży grozi jedynie mandat w wysokości 500 zł lub grzywna w kwocie 5000 złotych.

Z badań przeprowadzonych przez ankieterów SMG/KRC wynika, że w ponad 63% sklepów sprzedaje się wyroby tytoniowe nieletnim. W Olsztynie jest jeszcze gorzej, tu papierosy małoletnim wydałoby ponad 66% pracowników sklepów. Choć sytuacja z roku na rok się poprawia, to sprzedaż wyrobów tytoniowych młodzieży wciąż stanowi duży problem.

W ramach Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży "Stop 18'' po raz kolejny ruszają działania o ogólnopolskim zasięgu. W związku z tym, po przeprowadzeniu analizy wyników ankiety, 1942 punkty z całej Polski, w tym 47 z Olsztyna, trafiły na tzw. ''czarną listę''. W tych sklepach w ciągu najbliższych dni mają pojawić się policjanci bądź strażnicy miejscy, którzy przeprowadzą kontrole.

 

Źródło: stop18.pl/ MillwardBrown SMG/KRC

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ludź 2010-03-31 15:41:33 83.9.*.*
    Prawda jest taka, ze dzieciak jak bedzie chcial to i tak kupi zawsze znajdzie sie jakis zulek pod sklepem ktory za prowizje kupi fajki malolatom.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • hm... 2010-03-31 12:58:42 213.73.*.*
    4 miliardy papierosów = odrobinę mniej w złotówkach w akcyzie. Brak sprzedaży papierosów = brak kasy w budżecie. To nie przejdzie - zwyczajnie, po ludzki. No chyba, że nasz ustrój wymyśli nowy podatek! :)
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść