''Spowolnienia i pułapki prezydenta Grzymowicza''. Polityczne przepychanki z obwodnicą Olsztyna w tle

''Spowolnienia i pułapki prezydenta Grzymowicza''. Polityczne przepychanki z obwodnicą Olsztyna w tle
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

W piątek oficjalnie otwarto kolejny odcinek obwodnicy stolicy Warmii i Mazur pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty. Na uroczystość nie zaproszono jednak prezydenta Olsztyna, Piotr Grzymowicza. - To afront wobec prezydenta, ale też mieszkańców Olsztyna - grzmi wiceprezydent miasta, Jarosław Słoma.

Oddany do użytku kierowców 9-kilometrowy odcinek południowej obwodnicy Olsztyna realizowany w ramach drogi S51, jak się okazuje, stał się źródłem politycznych przepychanek. Na piątkową uroczystość nie zaproszono bowiem nikogo z władz miasta. Byli obecni za to wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, były wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, a także poseł PiS Jerzy Gosiewski.

Jak wyjaśnił dziennikarzom Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, "inwestycja realizowana jest z rządowego programu budowy dróg i tym samym gości zaprasza wojewoda, jako przedstawiciel rządu w terenie".

Przy okazji otwarcia drugiej części obwodnicy prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim, Jerzy Szmit, w Porannych Pytaniach na antenie Radia Olsztyn nie szczędził uszczypliwości względem urzędującego prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza.

- Będzie można częściowo dojechać do Olsztyna, nie wjeżdżając do centrum i nie przechodząc przez wszystkie spowolnienia i pułapki pana prezydenta Piotra Grzymowicza, które codziennie na ulicach Olsztyna są zastawiane na kierowców - powiedział były wiceminister infrastruktury, a obecnie członek zarządu PKP Telkol.

To jednak nie był koniec cierpkich słów wobec włodarza stolicy Warmii i Mazur.

- Jeżeli rząd wydaje miliardy złotych, aby ruch udrażniać, aby przyśpieszać, żeby był on płynny, to o tyle Piotr Grzymowicz wydaje setki milionów złotych na to, aby go spowalniać i żeby ludziom, a przede wszystkim kierowcom, ruch utrudniać. Trochę to się sprzeczne działania, ale, mam nadzieję, że one się wreszcie kiedyś skończą - dodał Szmit.

- Afront wobec prezydenta, ale też mieszkańców Olsztyna - ocenił sytuację na swoim kanale na Twitterze wiceprezydent Olsztyna, Jarosław Słoma. I dodał: - Była za to plejada funkcjonariuszy PiS (...)  Podobno PiS łączy, nie dzieli. PiS-owska hucpa.

* * *

Czytaj także: Grzymowicz kontra Szmit. Pojedynek na słowa... na Facebooku

* * *

- Szkoda tylko, że Generalna Dyrekcja nie uzgodniła z nami konsekwencji jakie może spowodować oddanie tego odcinka do użytku, bez zmiany w organizacji ruchu - przyznał natomiast prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Obawiam się bowiem, że to dodatkowo utrudni komunikację jedną z najbardziej obciążonych arterii, jaką jest ulica Sikorskiego. Tak się stanie jeśli kierowcy tirów zmienią przyzwyczajenia i zaczną dojeżdżać do węzła Olsztyn Jaroty i stąd, przez miasto, będą chcieli wyjechać z Olsztyna.

I dlatego prezydent powołał zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, policji oraz miejskich urzędników. Zespół będzie na bieżąco sprawdzać jak oddany do użytku fragment obwodnicy wpłynie na ruch na ulicach Olsztyna.

Od poniedziałkowego poranka swoje działania w rejonie węzła Olsztyn Jaroty zapowiada olsztyńska drogówka.

Na otwarciu pierwszego, 10-kilometrowego odcinka obwodnicy,  obecny był wiceprezydent Olsztyna, Jarosław Słoma.

Cała obwodnica, o długości około 25 kilometrów, ma być oddana do użytku pod koniec kwietnia. Całkowity koszt robót budowlanych to ponad miliard złotych.

Źródło: własne, UM Olsztyn, Radio Olsztyn

Komentarze (35)

Dodaj swój komentarz

 • podatnik. 2019-03-05 12:13:29 88.156.*.*
  Niech Słoma leci do Biskupa i powie ze nie zaproszono 10 % .Tragedia Olsztyńskich rolników tragedia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • [Usunięty] 2019-02-10 18:28:08 83.9.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • rębacz 2019-02-05 21:34:36 82.139.*.*
  ja tam jechałem obwodnicą do barczewa i z powrotem ( godz. 11.30 do Barczewa i 14.30 z Barczewa) i widziałem tylko jednego tira
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • joźin 2019-02-05 10:34:40 88.156.*.*
  Cóż to za stwory. Wszędzie i o wszystko się kłócą. Prawdziwi katolicy miłosierdzia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • wista 2019-02-05 07:24:48 89.228.*.*
  A po jakiego diabła asysta w otwieraniu kolejnych dróg,wiadomo,że jest ich za mało,zrobili -otworzyli drogowcy i koniec,po co ta pompa,komu to potrzebne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • Logika 2019-02-04 18:03:13 89.69.*.*
  Tak czytam te komentarze... jaki ruch w Olsztynie? ludzie! Zastanawiam się po co to marnotrawstwo w tym mieście!Przez most Łazienkowski w Warszawie przejeżdżą rocznie 40 mln samochodów, a przez most Grota Roweckiego - 62 mln, a Warszawa nie ma dotąd wschodniej obwodnicy stolicy. Przydałby się i drugi ring. Więć pytam jako obywatel - po co na tym Waszym zadupiu kolejna droga - wyrzucone pieniądze!!!! Dajcie tam, gdzie jest to potrzebne, a nie pomniki budować! Przecież te Wasze drogi to jakaś gigantomania, po co te pasy dodatkowe, hektary wyrąbanych lasów? Jak inwestować to z głową i tego wymagam od rządu, choćby nie wiem jak miał sprawnych polityków w regionie co chodzą za Waszymi sprawami!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 33
 • Ok7 2019-02-04 16:11:49 37.47.*.*
  Zaczęło się już stoją tiry na lewoskrętach przy galerii i na następnym skrzyżowaniu. Gratuluje tramwajów Panie Predencie i liczę na dalszą kreatywność w korkowaniu Ollszyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 5
 • rębacz 2019-02-04 15:17:43 82.139.*.*
  a minister, to po co tu przyjechał, jeszcze nie tak dawno mordę darł, że gdyby był ministrem przed 2015 rokiem to obwodnica by nie postała, bo nie dał by na nią złamanego grosza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • Janusz Pisiewicz 2019-02-04 13:19:49 213.184.*.*
  O to to to to to...A przy węźle proponuję postawienie pomnika ku czci pisiewicza polskiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 7
 • brukselski kontrwywiad na tropie szpiegów 2019-02-04 11:18:58 5.173.*.*
  PO=paprancow da się jeszcze rozegrać na korzyść Naszej Europy byle nie przez Polską Kulturę A PIS buduje drogi dla Chrześcijańskich Miłości przez Wilno do Moskwy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 12