Bezdomni i potrzebujący na wspólnej wigilii w olsztyńskim Caritas [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bezdomni i potrzebujący na wspólnej wigilii w olsztyńskim Caritas [ZDJĘCIA, WIDEO]
Od wielu lat bezdomni i ubodzy wspólnie z władzami miasta i regionu zasiadają do wigilijnego stołu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Jak co roku kilkuset bezdomnych i potrzebujących spotkało się dziś w samo południe w Caritas Archidiecezji Warmińskiej aby wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu.

Podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, razem z potrzebującymi do wigilijnego stołu usiedli metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, poseł Andrzej Maciejewski z ruchu Kukiz'15, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, dyrektor olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Skaskiewicz oraz Robert Kuchta, dyrektor olsztyńskiego schroniska dla bezdomnych.

Wspólne spotkanie rozpoczęło się od błogosławieństwa abpa Górzyńskiego, jak również krótkich przemówień gości.

- Jak co roku spotykamy się teraz aby swoją życzliwość przekazać także innym - powiedział arcybiskup. - My, którzy doświadczamy ludzkiej życzliwości, czujemy się zobowiązani. Jak widzimy, pan Jezus od momentu kiedy się narodził, doświadczał losu człowieka i ten los był zawsze losem ludzi biednych. Zawsze był blisko tych, którzy cierpią. W takich właśnie okolicznościach przyszedł na świat i takie zadanie też przekazał swoim uczniom, aby zawsze pamiętali o ubogich. W Dziejach Apostolskich mamy piękny fragment, gdzie apostołowie rozważają, jakie obowiązki muszą podjąć, gdzie dobitnie mówią, aby nie zapominać o ubogich. Takie było polecenie Pana Jezusa. Taka jest nasza wiara, która gromadzi nas dziś przy wspólnym stol, gdzie przekazujemy sobie życzenia. Chciałbym życzyć, aby bliskość drugiego człowieka, życzliwość i wsparcie, które możemy sobie na wzajem udzielić, abyśmy o nim nigdy nie zapominali i potrafili dostrzegać potrzebujących.

Jako drugi głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, który zaznaczył, że nikt i nic nie jest w stanie zabrać człowiekowi jego godności.

- W święta Bożego Narodzenia przypominamy sobie, że Bóg stał się człowiekiem przez co człowiek uzyskał niezwykłą godność, której nic i nikt nie zdoła odebrać - powiedział Chojecki. I dodał: - Życzę wam, abyście poczuli w te święta tą godność człowieka, godność Dziecka Bożego. Życzę wam, aby w przyszłym roku nie zabrakło ludzkiej życzliwości, dobroci, wsparcia i aby towarzyszyła wam zawsze nadzieja, że wasze życie może się zmienić dzięki ludzkiej życzliwości i dzięki Bożej pomocy zawsze mamy szanse nasze życie odmienić.

Poseł na Sejm z ramienia Kukiz'15, Andrzej Maciejewski, przyznał, że właśnie w tym gronie czuje rodzinę i tutaj czuje wspólnotę.

- Człowiek ubogi to jest ten człowiek, który ma wszystko u Boga - mówił Maciejewski. - Życzę wam, abyście wszystko, co robicie, mieli u Boga i żyli z Bogiem, a jednocześnie szukali tych dobrych wyjść. Tego wam szczerze życzę.

- Nie ma równych i równiejszych - przyznał natomiast marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin. I dodał: - Boże Narodzenie to wspaniały czas, bowiem jest tutaj swego rodzaju magia i symbolika, która mówi, że Boże Narodzenie jest dla wszystkich. Bóg rozpatruje każdego z nas indywidualnie, jako człowieka.

Marszałek podziękował kierownictwu Caritas, że rokrocznie organizuje tą wspólną, rodzinną wigilię, gdzie wszyscy potrzebujący "mają wtedy pewność, że w tych trudnych życiowych losach nie są sami".

Głos zabrał także prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który przypomniał o wartościach, jakimi powinien odznaczać się każdy z nas.

- Jestem przekonany, że te święta, jak zawsze, będą dla was wspaniałymi świętami, mimo wielu przeciwności, jakie spotykacie na swojej drodze - powiedział prezydent Olsztyna. - Abyście przede wszystkim spotykali życzliwe osoby, bo przecież Caritas, w którym się znajdujemy, zawsze jest dla was otwarty. I tutaj wielkie podziękowania dla księdza dyrektora oraz wszystkich pracowników i wolontariuszy, który są bardzo zaangażowani w to, aby pomoc mogła być wam udzielona. Oczywiście środki to jest współpraca rządu i samorządu. Jest z nami dziś pani dyrektor Elżbieta Skaskiewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej; jest również dyrektor naszego schroniska dla osób bezdomnych. Pamiętajcie, że zawsze znajdziecie u nas pomoc, jeśli jej potrzebujecie, bo zawsze trzeba mieć nadzieję i wokół siebie dobrych ludzi, którzy tą pomoc do was kierują.

Następnie zgromadzeni goście, a także potrzebujący i bezdomni podzielili się opłatkiem i złożyli świąteczno-noworoczne życzenia. Na wigilijnym stole Caritas pojawił się barszcz z uszkami, ryby, pierogi, ciasta, owoce i napoje.

Spotkanie wigilijne, w dwóch turach, przygotowano łącznie dla blisko 350 osób.

2147382000

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Niedowidzący ale nie śmieć. 2018-12-26 10:31:39 88.156.*.*
  Jestem ciekawy jaka hurtownia spożywcza przekazała przeterminowane jedzenie. Caritas chętnie korzysta z przeterminowanej żywności. To nie jest istotne czy bezdomny czy biedny tylko dlaczego ci ludzie są karmieni przeterminowaną żywnością. Jakie układy ma Caritas za przyjmowanie przeterminowanej żywności. Swego czasu byłem członkiem P.Z.Niewidomych jak zaproponowano mi przeterminowane jedzenie zrezygnowałem z tej Patologi.Mam podejrzenie ze Właściciele Hurtowni spożywczych za przyjmowanie przeterminowanej żywności dają jakieś profity. I po co TV i głupie Hasło wigilia dla bezdomnych przeterminowanego jedzenia. Dziękuje !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • emeryt 2018-12-24 22:16:42 31.135.*.*
  biednych ludzi trzeba nakarmić i z tym się zgodzę , ale dlaczego bezdomnych , co oni robili przez całe życie , że nie mają mieszkania
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • pawlo0 2018-12-24 17:01:04 83.9.*.*
  O ile się nie mylę, to Caritas jest agendą tego pedofilskiego i pazernego tzw kościoła katolickiego? Czy może się mylę? Nie dam ani grosza na czarnych,bo to nigdy nie dojdzie do tego,który pomocy potrzebuje.Za to mam bardzo fajną inicjatywę:pomóż tym, którzy pomocy realnie potrzebują w Twoim otoczeniu.Mamy z zoną znajomą,samotna matka z 12 letnim dzieciakiem, zdiagnozowali u niej raka.Żyje praktycznie z zasiłku.Po prostu zrobiliśmy jej zakupy spożywki na święta i zawieźliśmy.Z Caritasu by nie dostała....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4