Jerzy Szmit w liście do prezydenta Grzymowicza i rektora UWM: ''Działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona''

Jerzy Szmit w liście do prezydenta Grzymowicza i rektora UWM: ''Działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona''
Jerzy Szmit, prezes lokalnych struktur PiS
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Nie milkną echa na temat wydarzenia Campus Polska Przyszłości, którego inicjatorem jest Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Konferencja międzynarodowa miałaby się odbyć w Kortowie. Pomysł ten został skrytykowany przez media prawicowe. Teraz głos zabrał prezes lokalnych struktur PiS, Jerzy Szmit, który skierował w tej sprawie list do prezydenta Piotra Grzymowicza i rektora UWM, Jerzego Przyborowskiego.

Przypomnijmy, w środę, 5 maja, Rafała Trzaskowski gościł w Olsztynie, gdzie na konferencji w Kortowie ogłosił, że zorganizuje Campus Polska Przyszłości. Konferencja międzynarodowa miałaby się odbyć między 27 sierpnia a 2 września na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Więcej: Rafał Trzaskowski w Olsztynie: ‘’Młodzi ludzie chcą, aby klasa polityczna podejmowała najważniejsze tematy’’ [ZDJĘCIA].

Pomysł ten został skrytykowany przez prawicowe media, takie jak TVP czy tygodnik „Sieci”. Redaktorzy wskazywali, że tematyka Campusu jest antyrządowa. Informowaliśmy o tym w artykule: Prawicowe media o inicjatywie Trzaskowskiego: ''Campus Polska Przyszłości ma mieć wydźwięk antyrządowy''.

Informacja o wydarzeniu nie spodobała się także lokalnym przedstawicielom struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jerzy Szmit, prezes olsztyńskiego zarządu PiS, skierował w tej sprawie list do prezydenta Piotra Grzymowicza oraz rektora UWM, Jerzego Przyborowskiego, w którym wskazuje, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, w Polsce działalność polityczna na uczelniach jest zabroniona. Pełną treść listu prezentujemy poniżej.

Olsztyn, dnia 5 maja 2021 roku
dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM
Rektor Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego

 

dr Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

 

List otwarty

W myśl ustawy o szkolnictwie wyższym działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona. Ten przepis został w ustawie umieszczony już w Polsce demokratycznej, ale w odległych czasach i powinien być usunięty. Bez wnikania jakie intencje kierowały autorami tego znaczącego ograniczenia wolności obywatelskiej - pora przepis znieść. Na uczelniach wyższych studiują dorośli ludzie, a również nauczyciele akademiccy powinni korzystać z praw jakie daje nam Konstytucja. Tak było przez wieki, uniwersytety żyły nie tylko nauką, sztuką, nie tylko uczyły, a i gorąco politykowały.

Dziś mamy zakaz chociaż dotychczas obowiązuje on tylko jedna stronę. Odmawiano nam wynajęcia sal na spotkania, straż uniwersytecka uniemożliwiała rozdawanie ulotek, o zorganizowaniu wiecu wyborczego nie było nawet co marzyć. Za pobyt w Kortowie dr Jarosława Kaczyńskiego wówczas - Premiera Rządu RP, srogo zapłacili ci, którzy tę wizytę organizowali.

Nie ma w tym żadnej symetrii. Przypomnę tylko jak Rektor Uniwersytetu wspierał antyrządowe demonstracje Strajku Kobiet, organizował pomoc dla łamiących prawo, a nawet zwalniał z zajęć chętnych do protestowania (ciekawe na jakiej podstawie?). W praktyce, przynajmniej na UWM, zakaz działalności politycznej dotyczy tylko szerzenia myśli konserwatywnej i prawicowej.

Kolejnym, jaskrawym przykładem łamania prawa (jeszcze raz podkreślam, złego prawa, ale jednak obowiązującego) oraz dowodem jednostronnego zaangażowania politycznego Rektora Uniwersytetu i Prezydenta Olsztyna jest zapowiedź zorganizowania fety pod nazwą „Campus Polska Przyszłości”. Impreza ma oczywisty charakter polityczny. Spraszanie przez aktywnych polityków młodych aktywistów, którzy pod wodzą tychże polityków chcą rozmawiać o przyszłości nie można inaczej zakwalifikować. Pominę też aspekt finansowo-organizacyjny – kto zapłaci za tydzień balangi nad Jeziorem Kortowskim z możliwością rozszerzenia imprezy na cały Olsztyn. Tym zajmie się kto inny.

Stawiam zatem pytanie: czy mogę liczyć na równoważną gościnność, otwartość i szczodre finansowanie, gdybym chciał zorganizować w Olsztynie, korzystając z zaplecza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miasta Olsztyn, wielodniowe ogólnopolskie spotkanie młodzieży o poglądach prawicowych i konserwatywnych? A może chociaż mniejsze spotkanie na skalę województwa, w czasie którego rozmawialibyśmy, jak najlepiej spożytkować 28 miliardów złotych przeznaczonych w Krajowym Planie Odbudowy dla naszego województwa? A może chociaż dyskusję na miarę Olsztyna jak budować funkcje metropolitalne stolicy regionu i jego otoczenia korzystając z 6 miliardów złotych z KPO? Jeżeli są Panowie gotowi do dyskusji o szczegółach tej inicjatywy - jestem do dyspozycji.

Jerzy Szmit
Prezes Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości

Komentarze (30)

Dodaj swój komentarz

 • JANUSZ PLATFUSIEWICZ KODZIAREWICZ 2021-05-10 16:53:11 31.60.*.*
  Siemka to ja, pomylony dżordż z kodu. uwielbiam się modlić do wizerunku Arbuza i Donka Rudogłowego, a w chwili wolnej od darcia japy pod sądem w obronie jaszczurszyna kocham gazetem wyborczom i głosuje na PSL/PO/PZPR. niech zyje LGBT RTV/AGD!!! I BABOCHŁOPY Z UBYWATELI ERPE.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Olsztynianka 2021-05-10 13:21:49 88.156.*.*
  I dlatego Olsztyn dostanie figę z budżetu państwa, bo tutaj, tak jak w Gdańsku działa lewicowa propaganda, a włodarze miast są w kontrze przeciwko legalnie wybranemu rządowi.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Optymistyczny 2021-05-10 08:37:39 213.184.*.*
  "Dziś mamy zakaz chociaż dotychczas obowiązuje on tylko jedna stronę. Odmawiano nam wynajęcia sal na spotkania, straż uniwersytecka uniemożliwiała rozdawanie ulotek, o zorganizowaniu wiecu wyborczego nie było nawet co marzyć" - czyżby słowa "W myśl ustawy o szkolnictwie wyższym działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona" - to chyba dobrze że było dopilnowane przestrzeganie ustawy, a z tego co mi wiadomo to dotyczyło wszystkich komitetów wyborczych, Panie Prezesie to jest szukanie pretekstów do niczego. Proszę się zastanowić nad tym co się pisze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Gucio 2021-05-09 21:53:55 31.60.*.*
  Zgniła gębo milcz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Bredzisław komunoruski 2021-05-07 17:38:02 31.60.*.*
  Arbuz z trzaskiem w sumie pasują do siebie - oboje mają twarze nieskalane inteligencją. Zresztą tak jak ich idol ryży kaczor Donald, "krul" Europy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 12
 • xxxx 2021-05-07 16:27:16 81.190.*.*
  Niech jedzie do Niemiec i tam agituje skoro niemcy za to płacą ,takiego prezydenta jak trzaskowski to by niemcy na taczkach wtwieźli
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 11
 • tfuuu 2021-05-07 16:20:59 88.156.*.*
  POlityczny rektorek jednej z najgorszych uczelni w Polsce, nieudacznik inwestycyjny i pływająy stolec. To się dobrali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 11
 • franekdolas 2021-05-07 15:23:01 81.190.*.*
  Temu lewusowi, nierobowi i wiecznemu nieudacznikowi pt ŚMITOWATY już nic nie pomoże - może tylko jakieś wczasy dla ułomnych intelektualnie - jedz koleś - społeczeństwo zapłaci ; zrób w Olsztynie spęd ONR-u czy Falangi z całej Polski - kartoflowaty Mafiozo to doceni i ŚMITOWATY wróci do łask.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
 • 1961 2021-05-07 11:49:26 87.204.*.*
  to mówisz pan, panie Szmit, że na uczelni ojca Rydzyka nie odbywają się żadne polityczne manifestacje ? a niekończące się spotkania polityków "dobrej zmiany" na tej uczelni nie mają charakteru politycznego ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 11
 • aza 2021-05-07 11:47:38 83.5.*.*
  Może wypowiedział by się na temat działalności pedofilskiej i politycznej w tzw. kościele katolickim?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 10