''Spotykam się z coraz większą falą dezinformacji''. Prezydent wydał kolejne oświadczenie

''Spotykam się z coraz większą falą dezinformacji''. Prezydent wydał kolejne oświadczenie
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Piotr Grzymowicz w oświadczeniu odniósł się do afery wokół stowarzyszenia Helper oraz sprawy hiszpańskiej firmy FCC, z którą miasto się sądzi w kwestii trakcji tramwajowych. Prezydent uważa, że dotyka go coraz większa fala kłamstw i dezinformacji.

Poniżej przedstawiamy pełną treść oświadczenia, które opublikował prezydent Piotr Grzymowicz.

Szanowni Mieszkańcy Olsztyna!

W ostatnim czasie spotykam się z coraz większą falą dezinformacji, kłamstw oraz pomówień dotyczących mnie jako funkcjonariusza publicznego, pełniącego urząd prezydenta Olsztyna – a także sytuacji finansowej samorządu olsztyńskiego. Działania te sprawiają wrażenie zorganizowanych i - jak sądzę - mają związek z inicjatywą referendalną.

Nie tak dawno obiegła Olsztyn sensacyjna, ale z gruntu fałszywa informacja o moim aresztowaniu. Kolportowane są także nieprawdziwe i niemające żadnego potwierdzenia w faktach informacje o jakoby przegranym procesie samorządu Olsztyna z hiszpańską firmą FCC, z którą w roku 2013 zerwaliśmy z merytorycznych powodów kontrakt na wykonanie trakcji tramwajowej. To właśnie dzięki tamtej, podjętej w odpowiednim czasie decyzji zdołaliśmy terminowo zrealizować i rozliczyć projekt przywracający tramwaje w Olsztynie. Równolegle serwuje się opinii publicznej insynuacje, godzące w moje dobra osobiste, a także w wizerunek organu administracji publicznej, jakim jest urząd prezydenta miasta, jakobym przyjmował korzyści osobiste.

Zdecydowanie protestuję przeciwko tym niegodnym praktykom. Zapewniam, że nie byłem nigdy aresztowany, a proces sądowy z firmą FCC jest w fazie początkowej i z uwagi na złożoność zagadnień prawdopodobnie będzie trwał jeszcze bardzo długo. Z jego dotychczasowego przebiegu można wywnioskować, że nie rysują się dla samorządu Olsztyna jakiekolwiek zagrożenia finansowe związane z werdyktem sądu. Przeciwnie, do tej pory dzięki moim staraniom wyegzekwowaliśmy od niesolidnego wykonawcy kwotę 25 mln zł tytułem gwarancji i jestem przekonany, że to gmina Olsztyn otrzyma należne od firmy FCC odszkodowanie.

Jako osoba od wielu lat pełniąca funkcje publiczne mam świadomość, że muszę się liczyć ze wzmożoną krytyką i z faktem, że nie zawsze będzie ona elegancka. Jednak nigdy nie zaakceptuję kłamstwa, jako formy walki o władzę. Z tych względów każde, nawet zawoalowane, zarzucanie mi przyjmowania korzyści osobistych lub przypisywanie mi innych niegodnych praktyk będę zgłaszał organom ścigania, domagając się ukarania autora zniesławienia lub pomówienia. To nie tylko moje prawo jako Piotra Grzymowicza, ale także mój obowiązek jako prezydenta miasta. Jestem gotów na merytoryczną debatę ze swymi adwersarzami o problemach miasta. Próbę zastąpienia jej zorganizowaną kampanią kłamstw i oszczerstw traktuję jako dowód braku prawdziwych argumentów.

Każda walka o władzę ma różne motywy. Często mają one podłoże osobiste, wynikające z własnych ambicji czy interesów. Nie będę tego oceniał, ale nigdy nie zgodzę się, żeby dalszy rozwój Olsztyna i jego wspólnoty miał u swoich podstaw wmontowany mechanizm kłamstwa, pomówienia, nadinterpretacji i hejtu. To nie są wartości, na których buduje się dobro wspólne – nasz Olsztyn!

Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

2147382000

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Dość PGRa 2020-01-26 22:03:19 83.5.*.*
  Kłamstwo nr 1: rozkopane ulice i tablice z napisem "Kierowco! Uśmiechnij się! Robimy to dla Ciebie". Akurat robili to dla nas... Przegięcie nr 1: likwidacja kultowej 15-stki i nagle większość przesiadła się na tramwaje – tak jakby uciąć wszystkim nogi i cieszyć się, że zaczęli łazić na rękach. Przegięcie nr 2: BUS Pasy tam gdzie ich nie potrzeba - np. dwupasmowa Warszawska w kierunku Kortowa, gdzie rosły piękne drzewa - czy tam były jakieś korki, które blokowały komunikację miejską? NIE! Przegięcie nr 3: ITS za gruby szmal, na którym nie widać numerów tablic rejestracyjnych a jak jakieś skrzyżowanie jest wyłączone z ITS to nagle ruch odbywa się płynnie a w rejonie znikają korki. No i ten nieszczęsny PR Grzymowicza, który jakimś sposobem wkupił się w łaski niemal każdej lokalnej gazety a sztuczny uśmiech prezydenta pojawia się niemal wszędzie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu! Pamiętam jak czepiali się Małkowskiego za jego lansowanie tymczasem teraz strach lodówkę otworzyć!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Młoda 2020-01-25 16:46:33 37.47.*.*
  Z wszystkich siedmiu grzechów głównych najłatwiej można wybaczyć lenistwo i obżarstwo, a najwięcej szkód i nieszczęść, zbrodni i wojen, jak sobie wyobrażam, powoduje zawiść.”
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • werx 2020-01-25 16:20:18 95.160.*.*
  Słowo klucz jest tutaj "przypisywanie mi innych niegodnych praktyk " czyli za wszystko z czym Pan Grzymowicz się nie zgadza. Zwykła próba zastraszenia internautów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • Kasander 2020-01-24 20:54:27 188.147.*.*
  Moja przepowiednia; Referendum nie będzie a Małkowski uda się na pielgrzymkę, w celu odnalezienia sztandaru PZPR-czuwaj!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 17
 • ehh co za człowiek 2020-01-24 18:06:14 5.173.*.*
  Zdjęcie się nie podoba, krytyka się nie podoba, ale nasz prezydencik ma tupecik i focha. Nie przeszkadzało mu to jak w podczas ostatnich dwóch wyborów oczerniał Małkowskiego, że ma zarzuty, że nie powinien startować w wyborach itd. To był jedyny argument Grzymowicza, bo nic więcej konkretnego nie miał do zaproponowania dla mieszkańców. Teraz sam ma zarzuty i patrzcie jak się zachowuje. Parodia człowieka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 9
 • wujek Staszek 2020-01-24 17:25:36 37.47.*.*
  Trzeba przyznać, że pomysł na referendum dobrze zrobił Grzymowiczowi. Od razu chłopina jest jakiś taki aktywny, przypomniał sobie o mieszkańcach. Co chwila pisze jakieś notki, publikuje oświadczenia. Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli "Ratuszowe rewolucje" bez udziału Gesslerowej. Tylko czy mieszkańcom będzie smakowało...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
 • MP 2020-01-24 14:34:06 88.156.*.*
  Piękne zdjęcie ocieplające wizerunek z księdzem w tle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 3
 • Sin 2020-01-24 14:26:51 31.0.*.*
  Nie jest Pan ofiarą dezinformacji, ale braku komunikacji z mieszkańcami. To jak włożyć rękę do gorącej wody i narzekać, że parzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 3
 • markor 2020-01-24 14:12:10 95.160.*.*
  Panie Grzymowicz wyrok w sprawie FCC proszę zostawić dla sądu. Każdy kto zajmuje się budownictwiem wie, że forma "projektuj i buduj" zależy w głównej mierze od akceptacji projektów przez inwestora. Jeżeli FCC udowodni, że miasto celowo utrudniało zatwierdzenie projektów, to miasto popłynie na tej rozprawie. Jeżeli chodzi o Helpera to fakt jest taki , że zgineło dużo pieniędzy. Oczywiście już się nauczyliście, że jak giną miliony szczególnie podatników, to nie ma winnych! Niech Pan się nie martwi, w ZK Barczewo też są wszyscy niewinni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 8
2147382000