Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2023-04-27 08:30
Ostatnia aktualizacja 2023-05-25 10:11

Krzysztof Brągiel

Sowieci przetrzymywali tam polskich bohaterów. Jest zgoda na pamiątkową tablicę

Sowieci przetrzymywali tam polskich bohaterów. Jest zgoda na pamiątkową tablicę
Areszt Śledczy w Olsztynie otrzymał zgodę na instalację tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznego terroru
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Olsztynie będzie nowa tablica upamiętniająca bohaterów podziemia antykomunistycznego. Wniosek Aresztu Śledczego przy al. Piłsudskiego zyskał poparcie miejskich radnych podczas środowej sesji (26 kwietnia).

reklama

Po zajęciu Olsztyna przez Armię Czerwoną, w styczniu 1945 r. gmach obecnego aresztu śledczego przy al. J. Piłsudskiego 3 został przejęty przez NKWD. W więzieniu przetrzymywano osoby schwytane przez sowieckie służby specjalne.

Członkami antykomunistycznego podziemia, przetrzymywanymi w olsztyńskim więzieniu, byli m.in. żołnierze WiN (Wolność i Niezawisłość - polska cywilno-wojskowa organizacja konspiracyjna założona 2 września 1945 w Warszawie), którzy działali na terenie województwa olsztyńskiego.

Wśród przedstawicieli tej organizacji znalazł się m.in. Czesław Hołub ps. Huczny, Żbik. W czasie wojny był żołnierzem AK a od 1946 r. WiN. Został zatrzymany w grudniu 1946 r. przez funkcjonariuszy UB. Po brutalnym śledztwie został skazany w 1947 r. na karę śmierci. Na mocy ustawy o amnestii wyrok złagodzono do 15 lat więzienia.

Chcąc upamiętnić bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego Areszt Śledczy w Olsztynie wystąpił z wnioskiem o zgodę na zainstalowanie stosownej tablicy. Inicjatywa została pozytywnie przyjęta przez radnych, którzy podczas środowej sesji poparli ją jednomyślnie.

- Jako osoba zajmująca się tematyką antykomunistycznego podziemia niepodległościowego bardzo się cieszę, że ta inicjatywa zostanie zrealizowana – powiedział Radosław Nojman, radny klubu PiS. - Bardzo ważne miejsce na mapie naszego miasta zostanie godnie upamiętnione – dodał.

Marmurowa tablica pojawi się na elewacji budynku aresztu i zostanie opatrzona inskrypcją o treści: „W hołdzie bohaterom Polskiego Podziemia Antykomunistycznego przetrzymywanym i represjonowanym w tym gmachu przez komunistyczny aparat terroru”.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • hipolit 2023-04-27 10:41:07 95.160.*.*
    Do tej pory pamięć o naszych pomordowanych przez nkwd i komunistów była zakłamana i zapomniana nawet dzikie plemiona w Afryce szanują pamięć zmarłych a młodych szkoły nie uczą historii tych czasów ale uczą o wojnie konfederatów w USA
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Ewa 2023-04-27 09:00:56 2a00:f41:4892:*
    Wybaczcie ale powinniśmy patrzeć w przyszłość a nie ta ciągła martyrologia !!!!! Po obecnych rządach PiS młodzi już nie wiedzą co jest prawdą a co rządzący sfałszowali !! Chcemy żyć w świecie pozytywnym, normalnym, uczciwym. Wiem, że to nie zawsze możliwe ale dajcie zmarłym spokój!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 16

www.autoczescionline24.pl