Skala wandalizmu w mieście maleje? Radny pyta, prezydent odpowiada

Skala wandalizmu w mieście maleje? Radny pyta, prezydent odpowiada
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W ostatnich tygodniach w Olsztynie doszło do wielu aktów wandalizmu. Zniszczeniu uległy m.in. rowery miejskie, przystanki czy biletomaty. Sytuacja ta zaniepokoiła radnego Pawła Klonowskiego, który złożył do prezydenta interpelację. Tymczasem z danych policji wynika, że skala wandalizmu w mieście... maleje.

- Zwracam się z wnioskiem o zwrócenie szczególnej uwagi miejskich służb porządkowych na wzrastającą w ostatnim czasie skalę wandalizmu w naszym mieście, przejawiającą się uszkodzeniami ekranów i czytników kart biletomatów, niszczeniem przystanków komunikacji miejskiej, szklanych elementów kładek dla pieszych, łamaniem sadzonych drzew, a także przypadkami wrzucenia rowerów publicznych pod pociąg, do jezior czy rzeki, cięciem ich siodełek czy nawet pasów bezpieczeństwa w fotelikach dla dzieci – pisze w interpelacji olsztyński radny Paweł Klonowski z klubu Koalicji Obywatelskiej.

W dalszej części pisma Klonowski prosi o dane na temat skali zjawiska, a także sugeruje, że miasto powinno zwiększyć obsadę obsługującą miejski monitoring, bo to właśnie nagrania z kamer według niego powinny być głównym narzędziem w walce z wandalami. Radny ma również pomysł na przeprowadzenie akcji uświadamiającej, że zniszczenia generują koszty.

W odpowiedzi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wyjaśnia, że w stolicy Warmii i Mazur zjawisko wandalizmu nie odbiega od innych miast.

- Biorąc pod uwagę dane otrzymane z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie możemy nawet mówić o niewielkim zmniejszeniu się tego typu zdarzeń – informuje prezydent.

Rzeczywiście, ze wspomnianych danych wynika, że w ubiegłym roku w okresie od maja do czerwca doszło do 30 przypadków uszkodzeń minia oraz 62 przestępstw niszczenia cudzej rzeczy. Z kolei w tym roku w analogicznym okresie zanotowano 28 wykroczeń z tytułu niszczenia mienia i 54 przestępstw niszczenia cudzej rzeczy.

Jak miasto walczy z wandalizmem? Co tydzień odbywają się posiedzenia prezydenta z komendantami służb i dyrektorami Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego dla miasta Olsztyna. Na spotkaniach omawiane są różne uciążliwe zjawiska oraz wypracowywane są rozwiązania.

- W walce z wandalami szeroko wykorzystujemy monitoring miejski oraz kamery systemu ITS. Jednakże samo monitoring, choćby najbardziej rozbudowany, nie wystarczy. Potrzebna jest reakcja, dlatego prowadzimy akcje propagujące szerokie włączanie się mieszkańców do zwalczania aktów wandalizmu, poprzez informowanie, nawet anonimowe, właściwych służb – wyjaśnia Piotr Grzymowicz.

I dodaje: - Przejawem jednej z takich akcji jest umieszczenie w gablotach na przystankach autobusowych plakatów z apelem do mieszkańców o reagowanie na przejawy wandalizmu i powiadamianie właściwych służb. Plakaty te informują również o kosztach niszczonego mienia. Co więcej, systematycznie informujemy media o przejawach wandalizmu, w celu ich upublicznienia i napiętnowania.

Na koniec prezydent miasta zapewnia, że służby na bieżąco będą reagować na popełniane przestępstwa i wykroczenia, a każde zgłoszenie mieszkańców będzie sprawdzane.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Mama 1 2019-07-27 23:50:05 178.36.*.*
  Przyslowie mowi, ze jest klamstwo, wielkie klamstwo i statystyka. Tak nalezy interpretowac odpowiedz prezydenta.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • tareneta 2019-07-27 17:27:06 89.228.*.*
  Na miejscu Pana Radnego Klonowskiego dopytałabym się jeszcze raz konkretnie o te dane, bo tak ogólnikowe statystyki to mogą być różnie interpretowane, w zależności co mają stwierdzać. Na około widać, że mamy jako miasto z wandalizmem problem i nie ma się co cieszyć, że porównywalny niż w innych miastach, bo powinien być mniejszy i minimalny.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Adamo33 2019-07-26 13:44:48 185.246.*.*
  Biletomaty powinny być monitorowane, wysokie kary dla wandali, przykładowy proces nagłośnić to odechce się jednemu z drugim niszczyć.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • . 2019-07-26 08:14:40 81.190.*.*
  Spadek skali wandalizmu to zasługa odpowiednio prowadzonej statystyki i interpretacji danych. Zależnie od intencji, z tego samego zestawu danych można wyciągać przeciwne wnioski. Po co pisać, że jedno koło się zepsuło, jak można napisać, że trzy są dobre.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • tw kaczor 2019-07-26 05:01:53 5.173.*.*
  A kiedy zostanie naprawiony biletomat na przystanku Centrum ten od strony więzienia. Jeśli dobrze kojarzę stoi z rozbitą szybką dotykową już od czerwca 2018r. Może jeszcze jedno pytanie w artykule do MPK : po jakim czasie są one naprawiane?
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Gargamelek 2019-07-25 22:09:29 88.156.*.*
  Panie prezydencie. Na litość przestań pan farmazony opowiadać. Gadasz pan :"...Potrzebna jest reakcja, dlatego prowadzimy akcje propagujące szerokie włączanie się mieszkańców do zwalczania aktów wandalizmu," - koniec cytatu. Panie spróbuj pan zadzwonić na policję z pod 997, bo czas reakcji można mierzyć ilością wypitego browaru. Kiedyś w tych niesłusznych czasach odbierano telefon po 2 brzęczyku, a dzisiaj? Panie, automat zgłoszeniowy ma policja i na kontakt czeka się 5, 10 czasem i więcej minut!!!!!!! Można dzwonić, na Berdyczów!!!!!!! A przecież jak jakieś matoły coś demolują to zazwyczaj trwa to krótką chwilę. Jak policja przyjedzie po 15-20 minutach to wiesz pan co, panie prezydencie - można sobie....... i tyle. Panie prezydencie, w gadaniu jesteś pan miszczem.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Babcia 2019-07-25 20:28:39 37.47.*.*
  Statystyki są do tego aby uśrednić zjawiska. Zdewastowano np. 5 biletomatów i ukradziono 2 rowery z piwnicy Pana X. Straż Miejska poda, że średnia wynosi 3,5. Panu Klonowskiemu zapewne chodziło o te biletomaty. Dowie się ze zniszczono 3,5. Czy dowie się prawdy?
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Turysta 2019-07-25 18:58:59 37.47.*.*
  ??przeciez winny osiol sam sie zgłosił?
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść