Dziś jest: 16.06.2024
Imieniny: Aliny, Anety, Anny
Data dodania: 2023-08-30 13:15

Redakcja

Rozmowy o biznesie na Szlaku Świętej Warmii

Rozmowy o biznesie na Szlaku Świętej Warmii
Andrzej Abako (na pierwszym planie, w centrum) w towarzystwie laureatów konkursu na Warnijski kunsztyk
Fot. Powiat Olsztyński

Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii to kolejna, po „Warnijskim kunsztyku”, inicjatywa mająca na celu promocję regionu oraz kreowanie jego rozwoju poprzez ścisłą współpracę pomiędzy samorządami i lokalnym biznesem.

reklama

- Pozytywne opinie, jakie dotarły do nas od lokalnych przedsiębiorców po ogłoszeniu w maju konkursu na wyroby regionalne, które są “Warmijskimi kunsztykami”, spowodowały, że postanowiliśmy pójść dalej i stąd wywodzi się idea Forum – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński, przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii. – Pokazały, że jest chęć współdziałania, współpracy pomiędzy biznesem, nie tylko tym sensu stricto turystycznym, a władzami samorządowymi.

O kierunkach tej współpracy 5 września w Sile k. Tomaszkowa dyskutować będzie ponad setka warmińskich przedsiębiorców i ok. 50 przedstawicieli samorządów. Wspólnie mają wskazać kierunki niezbędnych na już i strategicznych działań zmierzających do zdynamizowania rozwoju różnych form wypoczynku na Warmii i sposobach wykorzystania ruchu turystycznego dla rozwoju gospodarczego regionu. Jak skuteczniej wykorzystać jego walory przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe, kulinarne. Tematem przewodnim spotkania będzie współpraca partnerska przedsiębiorstw lokalnych z samorządem w ramach projektu gospodarczego Szlak Świętej Warmii.

- Bardzo nam zależy na różnych opiniach, gdyż pomału zaczynamy prace nad tworzeniem strategii rozwoju Stowarzyszenia, jako nowego obszaru funkcjonalnego naszego województwa. Chcielibyśmy, aby zostały one również uwzględnione w tym dokumencie – dodaje przewodniczący Abako.

Szlak Świętej Warmii to projekt promocyjno-gospodarczy zainicjowany przez Powiat Olsztyński w czerwcu 2020 r., a obecnie realizowany przez skupiające 33 samorządy oraz licznych partnerów Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii. Jego głównymi celami są: aktywna promocja regionu w kraju i zagranicą oraz wspieranie lokalnego biznesu w obszarach powiązanych z turystyką (agroturystyka, produkcja żywności, baza gastronomiczno-hotelarska itp.). Patronują mu: wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa, metropolita warmiński oraz rektor UWM.

Pierwszą inicjatywą gospodarczą Stowarzyszenia był wybór pierwszysch czternastu kunsztyków warmińskich wykonanych przez lokalnych artystów, rzemieślinków i producentów, wyrobów, które są nie tylko wizytówką regionu, ale mogą służyć jako stylowe pamiątki.

- W najbliższym czasie chcemy rozszerzyć formułę tego konkursu, przyznając certfikaty “Warnijskiego kunsztyku turystycznego”, którym chemy wyróżniać i promować najlepsze, najciekawsze obiekty hotelowe i gastronomiczne z regionu – mówi Abako. – Nie bez przyczyny nasze I Forum odbędzie się w Sile, w Hotelu Marina Club, jednym z ciekawszych obiektów turystycznych Warmii.

Organizatorami I Warmińskiego Forum Gospodarczego są Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii oraz Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej.

Źródło: Powiat Olsztyński

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Lidl 2023-09-01 23:15:50 83.28.*.*
  Cieszmy się gromną inwestycją Archidiecezji Warmińskiej i Development S.A (49% udziałow) niszczącą teren nad Jeziorem Łańskim. To 73 ha - darmowy prezent od Jarosława K. dla Caritasu… Według doniesień prasowych koszt całej inwestycji wyniesie około 300 milionów złotych. Główny budynek 4-gwiazdkowego hotelu ma mieć maksymalnie cztery piętra, 351 pokoi dla 710 osób, sale konferencyjne na 1,2 tys. osób, restaurację o powierzchni 800 m kw., obszerną kawiarnię i bar, a do tego basen fitness i spa. Wokół hotelu postaną: kolejny basen i inne obiekty sportowe, bar nad jeziorem, kąpielisko z pomostem i 35 parterowych willi z kolejną setką apartamentów. https://oko.press/panstwowa-ziemia-dla-kosciola
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Wojciech 2023-09-01 19:35:27 83.25.*.*
  Starostę trzeba skontrolować jak wydaje nasze pieniądze. Ciekawe czy pojedzie sam, czy żonę zabierze na forum w Sile.Te promowania szlaku Warmii to dobry pretekst na rozjazdy celebryckie w celach promocji regionu,pojechać to tu, to tam.Zagranica.Niedawno Włochy.To szumnie i dumnie w słowach.Ten kto umie z rozumu korzystać,niech się juz zastanowi,jakie są do tej pory efekty tej promocji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • doc 2023-08-30 13:39:34 31.0.*.*
  Dlaczego mamy kultywować kurpiowskie zwyczaje skoro my są z Wilna ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2

www.autoczescionline24.pl