Radni z klubu PiS na temat ''Raportu o stanie miasta''. ''Jest wiele pozytywów, ale problemów nie brakuje''

Radni z klubu PiS na temat ''Raportu o stanie miasta''. ''Jest wiele pozytywów, ale problemów nie brakuje''
Od lewej: Edyta Markowicz, Radosław Nojman i Zdzisława Tołwińska
Fot. Kamila Helwak / Olsztyn.com.pl

We wtorek (28 czerwca) popołudniu w budynku rady miasta odbyła się konferencja radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jej tematem był „Raport o stanie miasta” za 2021 r. Rajcowie opowiedzieli o pozytywach Olsztyna i problemach, z jakimi zmaga się stolica Warmii i Mazur.

Tematem głównym konferencji był opublikowany przez ratusz „Raport o stanie miasta” za 2021 r. Ukazujący się od kilkunastu lat dokument dostarcza wielu informacji o kondycji Olsztyna. Zawiera wiadomości o budżecie, demografii czy planach władz miasta na kolejne lata.

Radosław Nojman, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Olsztyna, opowiedział o pozytywach. Według niego na plus działa fakt, ze raport został przygotowany przez pracowników urzędu miasta, bo są takie samorządy w Polsce, które zlecają wykonanie go jednostkom zewnętrznym. Wspomniał także o negatywach. Według niego wielu ważnych kwestii nie ujęto w dokumencie.

- Urząd chwali się osiągnięciami, sławi zalety, jego walory krajobrazowe itd. Niestety, poza osiągnięciami i zaletami powinniśmy wskazać bolączki, które dotykają naszych mieszkańców każdego dnia. Według diagnozy będziemy mieli pogłębianie się pewnych negatywnych zjawisk, z których na pierwszy rzut oka wybija się spadek zameldowanych osób w Olsztynie o blisko 10 tys. Co istotne, w ciągu ostatnich dwóch lat o blisko 5 tys. To już nie jest obarczenie ujemnym wzrostem demograficznym. To jest zjawisko głębsze. Po prostu nasze miasto się wyludnia – powiedział Nojman.

Przewodniczący klubu radnych PiS opowiedział także o przyczynach, które według przedstawicieli PiS, mają największy wpływ na to, że miasto nie jest postrzegane jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Jako pierwszą wskazał kwestię ochrony zdrowia.

Szerzej problem przedstawiła radna Zdzisława Tołwińska, która przyznała, że z raportu wynika, że Miejski Szpital Zespolony ma dodatni wynik finansowy w kwocie około 800 tys. zł. Jednak w materiałach, które otrzymali radni, nie zawarto szczegółowych informacji na ten temat.

- Należy podkreślić, że szpital otrzymał z Narodowego Funduszu Zdrowia w 2021 r. około 1,5 mln zł za rok 2020 ze względu na zamknięcie sprawozdania rocznego. Kwota ta dlatego została ujęta w 2021 r. Stąd mamy wynik dodatni. Gdybyśmy mieli te 1,5 mln zł przychodów ujęte w roku 2020, którego dotyczy ta kwota, to wynik za rok 2021 byłby ujemny. Należy zwrócić uwagę, czy szpital wykonał w procedurach medycznych 100 proc. ryczałtu, który otrzymał z NFZ. Jaki procent tego ryczałtu został wykonany? - zastanawiała się Tołwińska.

Radna uznała, że niewykonanie tego obowiązku może uderzać w mieszkańców, którzy czekają na operacje i wizyty u specjalistów w długich kolejkach. Według niej, część pacjentów mogła nie doczekać swojego terminu wizyty. Dodała, że chirurdzy mają problem z dostępem do bloku operacyjnego, a jedzenie w placówce jest niejadalne.

- W ramach oszczędności zlikwidowano kuchnię szpitalną i tutaj zaczęła się bolączka pacjentów. Ponieważ posiłki z cateringu są niejadalne. Kilkoro pacjentów osobiście zgłaszało mi ten problem – podsumowała przedstawicielka klubu radnych PiS.

Następnie głos zabrała Edyta Markowicz, która przedstawiła kwestię oświaty. Przyznała, że jest wiele pozytywów, bo olsztyńskie szkoły chętnie brały udział w programach rządowych, m.in. mnóstwo rodzin popegeerowskich skorzystało z dofinansowania do komputerów dla uczniów. Ale zauważyła także, że miasto ma też wiele problemów związanych z edukacją.

- Są to sprawy finansowe dotyczące dodatków za tzw. wychowawstwo, jeśli chodzi o nauczycieli wychowania przedszkolnego. W uchwale ci nauczyciele nie byli zaszeregowani jako wychowawcy klas, tylko powiedziane było „nauczyciele opiekujący się oddziałem przedszkolnym”. Wychowanie przedszkolne w Olsztynie jest na bardzo wysokim poziomie i ci nauczyciele nadal są niedoceniani, bo dostają tylko 110 zł dodatku za wychowawstwo. Nie jest to 300 zł, które dostali nauczyciele szkół – wymieniła radna.

I dodała: - Nasze obawy wzbudza fakt o toczących się postępowaniach sądowych z przedszkolami niepublicznymi o zwrot z tytułu naliczania zaniżonych dotacji. Wiemy dobrze, że są przedszkola, które wygrały taki proces i gmina Olsztyn musi te pieniądze oddać. Miasto te procesy przegra, bo postępowania toczą się przed sądem administracyjnym, a to idzie z klucza. Są to bardzo duże pieniądze. Mówimy tu o kwocie 2-2,5 mln zł za jedno przedszkole.

Na zakończenie Radosław Nojman wymienił także problemy, jakie zgłaszali mu mieszkańcy Olsztyna: w ubiegłym roku nastąpił wzrost opłat lokalnych, oferta kulturalna jest uboga, nie powstały także przedsięwzięcia gospodarcze, które zapewniłyby nowe miejsca pracy, miasto nie posiada funduszy na realizację zajęć na basenie.

Na środowej (29 czerwca) sesji rada udzieliła absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za ubiegły rok. Za zagłosowało 15 radnych, siedmiu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

* * *

Czytaj również: Jaki był Olsztyn 2021? Powstał ''Raport o stanie miasta''

2147382000

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Pisiewicz 2022-06-30 08:31:33 213.184.*.*
  Proszę nie siać defetyzmu. Pieniędzy nie brakuje. Stać nas na płacenie kar za Turów i Izbę Dyscyplinarną: na razie ok. 190 mln Euro, więc o co kaman?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • aqaa 2022-06-30 08:31:17 83.15.*.*
  Pieprz..... jak za komuny!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Mołda 2022-06-29 22:36:37 188.47.*.*
  PiS jak zawsze dobrze mówią!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 7
 • powiem krótko 2022-06-29 18:49:31 37.30.*.*
  ***** ***
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Janusz Platfusiewicz 2022-06-29 17:26:51 5.184.*.*
  Beton i reszta pajaców z PZPR (ART) won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • MłodA1 2022-06-29 17:23:07 5.173.*.*
  Kasia@ Rozumiem że nie podobały się Pani także ośmioletnie rządy Platformy Obywatelskiej. A przypomnę, że rządy te obfitowały w afery i skandale związane z politykami tej partii, nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnym. Były to rządy wielkich afer takich jak hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, podsłuchowa czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej. Mogłabym jeszcze wymienić kilka podobnych, ale oszczędze sobie i czytelnikom stresów. Jak Pani widzi każdy z rządów po 1989 roku ma wiele ,,za uszami". Dlatego 30% wyborców nie uczestniczy w wyborach. A Pani uczestniczy?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • Kasia 2022-06-29 17:02:54 79.191.*.*
  Panie Nojman. Zapomniał pan wytknąć , że w raporcie BRAK danych o covidiwych zgonach bo pana partia wypieła się na leczenie ludzi, bo pana partia " kupiła" respiratory- widmo, bo pana partia położyła gospodarkę rozdając pieniądze na prawo i lewo, bo pana partia dając 500+ zabiera w cenach już ponad 10000+, bo pana partia przekupuje pseudo polityków by zdobyć większość, bo pana partia niszczy pomniki , stawia pomniki, które policja MUSI pilnować dzień i noc(!!!!) . To dzięki pana partii miasto nie może dopłacać do żłobków, basenu, kultury bo zwyczajnie pieniądze na te cele - wy zgarneliście!! Jesteście gorsi niż wrzut na d..... a wasze kłamstwa są obrzydliwe ! A wystarczyło by być uczciwym, porządnym to nie trzeba by było CHOWAĆ się za pseudo policją. Tchórze , kłamcy i cwaniacy - to wy!! Rządzić miastem przy tak rzucanych pod nogi kłodach to sztuka, której wy nigdy nie OSIĄGNIECIE !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 10
 • hjhgoo 2022-06-29 15:37:43 159.205.*.*
  Pisowcy, to wy razem z waszym nieudolnym rządem doprowadziliście do ogromnego zadłużenia Polski sięgającego 1,750 biliona złotych. ZRÓBCIE COŚ Z TYM DŁUGIEM !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 8
2147382000