Radni PiS-u o Teatrze Jaracza: ''Propaguje lewackie treści''

Radni PiS-u o Teatrze Jaracza: ''Propaguje lewackie treści''
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

W tym roku miasto chce przeznaczyć 20 tys. zł. na organizację i realizację Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, będących największym teatralnym festiwalem na terenie Warmii i Mazur. Idea organizacji festiwalu zdaje się jednak nie odpowiadać niektórym radnym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Babalski z PiS-u, na wczorajszej Radzie Miasta ogłosił, że ma zamiar zagłosować przeciwko dofinansowaniu. Wyraził głęboką dezaprobatę co do linii programowej teatru.

- Chodzę do teatru i od dawna nie widziałem niczego, co służy budowaniu wartości patriotycznych. Mnie się po prostu te spektakle nie podobają - mówił Babalski.

Przewodniczący klubu, Dariusz Rudnik, potwierdził nieprzychylną opinię partyjnego kolegi.

- Treści krzewione [w teatrze - dop. autor] uważam za skrajnie lewackie i wręcz przeciwne tym ideom, które powinna nieść za sobą instytucja narodowa - zadeklarował przedowniczący PiS.

Nie wszyscy radni PiS-u wyrażali się jednak o tatrze w negatywny sposób. Swoją pozytywną opinię zadeklarował Maciej Tobiszewski.

- Będę za. Teatr to jest nasze dobro wspólne, a spektakle w "Jaraczu" mają bardzo wysoki poziom. Przypomnę, że Olsztyńskie Spotkania Teatralne zyskały także wysoką ocenę wiceminister kultury rządu.

Na zarzuty ze strony polityków władze teatru wystosowały specjalne oświadczenie, w treści którego dziękują władzom miasta za pomoc finansową na rzecz organizacji Olsztyńskich Spotkań Teatralnych oraz wskazują na autorów, których sztuki prezentowane są na scenach teatru.

- Na zarzuty niektórych radnych, jakoby treści krzewione w Teatrze Jaracza były skrajnie lewackie i wręcz przeciwne ideom, które powinna nieść za sobą instytucja narodowa, odpowiadamy prezentując niektórych tylko autorów sztuk wystawianych na naszych czterech scenach - Moliere, William Shakespeare, Stanisław Wyspiański, Fiodor Dostojewski, Antoni Czechow, Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek, a już we wrześniu Lew Tołstoj - czytam w oświadczeniu Teatru Jaracza.

Władze teatru zachęcają również radnych do osobistej wizyty na którymś z przedstawień, aby osobiście przekonać się o tematyce spektakli.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Bea_45 2018-02-03 18:44:43 89.228.*.*
  Juz dawno zauważyłam ze kazda jedna sztukę w naszym Olsztyńskim teatrze sie "upolitycznia" i z tego powodu przestało mi sie podobać. Zwłaszcza po sztuce "On wrócił" to było przegięcie. Teatr dlanie powinien byc miejcem przede wszytstk krzewienie kultury, kultury narodowej rowniez. Brakuje mi klasyki takiej klasycznej, bez udziwnień, bez przemycania współczesnych problemów (tylko jednokierunkowo). Niestety mamy tylko jeden teatr i nie ma wyboru. Nie byłam juz rok!
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • xnx 2018-02-02 18:37:43 188.146.*.*
  Brawo PIS ,teraz czekamy na spis ksiąg dozwolonych i słusznych filmów w naszych kinach
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • Isruu 2018-02-01 23:09:55 94.254.*.*
  ..no jest trochę lewo w teatrze, ale kto nie chce chodzić nie musi...tak jak i na patriotyczne kukły też nie musi...no chyba że pisiory zaczną grzebać i ustawiać kulturę to już będzie PRLbis
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść
 • miejscowy 2018-02-01 21:33:23 37.47.*.*
  I tak w naszym mieście objawiła się nowa niezależna komisyja specjalistów od dobrej zmiany tzw. krytycznych krytyków teatralnych. Boże widzisz i nie grzmisz !
  Odpowiedz Oceń: 13 1 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2018-02-01 21:32:50 83.6.*.*
  Jest taki kraj, w którym w każdym teatrze, ba! Nawet w każdym teatrzyku szkolnym i przedszkolnym krzewi się wartości patriotyczne, a szefowie tych jednostek są nastawieni na to aby koncentrować się na właściwym, zgodnym z linią partii przekazie. To cudowny kraj. Kraj ludzi wierzących partii i zapatrzonych we własny naród. Kraj dumny. Nazywa się Korea Północna.
  Odpowiedz Oceń: 18 2 Zgłoś treść
 • Jurek 2018 2018-02-01 14:31:47 188.146.*.*
  Przynależność do PIS, jak widać, zakłóca rozum!!!
  Odpowiedz Oceń: 22 1 Zgłoś treść